চকুৰ তলত ক’লা দাগ পৰিছে নেকি ? এনেকৈ ঠিক কৰক !

Join Telegram

( How to reduce dark circles through yoga asanas ) যোগৰ সহায়ত শৰীৰ সুস্থ কৰি ৰাখিব পাৰি। কিন্তু মুখৰ সৌন্দৰ্য বঢ়াবলৈও যোগাভ্যাস কৰিব পাৰি জানেনে? যোগৰ সহায়ত কেৱল মুখ খনক নহয় সঠিক আকৃতি দিয়াই নহয়, বৰঞ্চ ইয়াৰ সহায়ত ডাৰ্ক চাৰ্কল আৰু Wrinkles বোৰো খেদিব পাৰি। কিছুমান বিশেষ যোগাসনৰ অভ্যাসে চকুৰ তলত পৰা ক’লা বৃত্তবোৰ আঁতৰোৱাত সহায় কৰে। গতিকে সেই যোগাসনবোৰ কোনবোৰ জানো আহক।

সিংহাসন
মুখৰ Wrinkles ৰ লগতে সিংহাসনৰ সহায়ত ডাৰ্ক চাৰ্কল বা ক’লা দাগ কম কৰিব পাৰি। সিংহাসন কৰিবলৈ দুয়োখন গোৰোহা একেলগে লৈ বহিব। ভৰিৰ ভৰিৰ আঙুলিবোৰ একেলগে আনিব। যাতে সোঁ গোৰোহা বাওঁফালে আৰু বাওঁ গোৰোহা সোঁফালে থাকে। তাৰ পিছত তাৰ ওপৰত বহিব। আঁঠুবোৰ মাটিত ৰাখিব লাগে। লগতে হাতৰ তলুৱা মাটিত ৰাখিব লাগে। এতিয়া মুখ মেলি ৰাখক। লগতে যিমান পাৰি জিভাখন উলিয়াই দিব লাগে। এতিয়া চকু মেলি ওপৰলৈ চাই নাকেৰে উশাহ লওক। তাৰ পিছত উশাহ এৰি দিওঁতে ডিঙিৰ পৰা শব্দটো উলিয়াই দিব লাগে। দৈনিক কমেও পাঁচবাৰ এই আসন কৰিলে ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে।

সৰ্বাংগাসন
যোগাসনৰ অভ্যাস কৰিলে বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰীতা আছে। ডাৰ্ক চাৰ্কল কম কৰিবলৈ সৰ্বাংগাসনৰ অভ্যাস কৰক। প্ৰথমে পিঠিত শুই থাকক। তাৰ পিছত ভৰি, নিতম্ব আৰু তাৰ পিছত কঁকাল ওপৰলৈ ওপৰলৈ তুলিব লাগে। এই কামটো লাহে লাহে কৰি থাকোঁতে সকলো ওজন কান্ধত ল’ব লাগে। লগতে কঁকালবোৰ মাটিত ৰাখিব লাগে। লগতে ভৰি দুখন পোনকৈ বতাহত ৰাখিব লাগে। ভৰি দুখন পোন কৰি ৰাখি আঙুলিবোৰ নাকৰ ৰেখাত ৰাখিব লাগে। দীঘলীয়া দীঘলকৈ উশাহ লোৱাৰ সময়ত প্ৰায় ত্ৰিশ ছেকেণ্ডমান এই অৱস্থাত থাকিব লাগে।

পৰ্বতাসন
পৰ্বতাসন কৰিবলৈ প্ৰথমে বজ্ৰাসন অৱস্থাত বহিব লাগে। তাৰ পিছত লাহে লাহে দুয়োখন হাত আৰু ভৰি মাটিত ৰাখিব। আৰু কঁকাল ওপৰলৈ ওপৰলৈ তুলি থাকোঁতে শৰীৰৰ লগত ত্ৰিভুজৰ আকৃতি বনাব লাগে। এই ভংগীমাত শৰীৰৰ আকৃতি পাহাৰৰ দৰে হ’ব লাগে। লগতে গভীৰ উশাহ লোৱাৰ অভ্যাস কৰক।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment