পত্নীৰ এই ৪টা গুণ থাকিলে স্বামীৰ উন্নতি নিশ্চিত, জানক সকলো গুণ | Husbnad’s Life Is Happy If This Quality Is Present In The Wife

(Chanakya Niti In Assamese) আচাৰ্য্য চাণক্য আছিল এজন মহান কৌশলবিদ, ৰাজনীতিবিদ, কূটনীতিবিদ, অৰ্থনীতিবিদ। আচলতে তেওঁ কেৱল জীৱনৰ সকলো দিশতে গভীৰভাৱে অধ্যয়ন কৰাই নহয়, মানুহৰ জীৱন-ধাৰণৰ পদ্ধতিৰ বিষয়েও এক বিস্তৃত ধাৰণা দিছিল। আজিও তেওঁৰ কথাবোৰক “চিৰন্তন সত্য” বুলি গণ্য কৰা হয়। লগতে আচাৰ্য্য চাণক্যৰ নীতি অনুসৰণ কৰি চন্দ্ৰগুপ্ত মৌৰ্যৰ সম্ৰাট হৈছিল।

( Husbnad’s Life Is Happy If This Quality Is Present In The Wife ) আচাৰ্য্য চাণক্যই জীৱনত দিয়া নীতিসমূহ মানি চলিলে তেওঁ জীৱনত চৰম উন্নতি সাধন কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। এই প্ৰসংগত আমি সকলোৱে এই কথাষাৰ শুনিছো যে প্ৰতিজন সফল পুৰুষৰ আঁৰত এগৰাকী নাৰীৰ অৱদান থাকে। অৰ্থাৎ এগৰাকী নাৰীয়ে ইচ্ছা কৰিলে স্বামীৰ জীৱন উন্নত কৰিব পাৰে। সেই বাবে আজি আমি কথা পাতিম আচাৰ্য্য চাণক্য কোৱা এই ৪ টা গুণৰ বিষয়ে, যদি এই ৪টা গুণ আপোনাৰ স্ত্রীৰ মাজত থাকে তেনেহলে আপোনাৰ জীৱন সুখী হ’ব।

যিগৰাকী নাৰীৰ ইচ্ছা সীমিত

আচাৰ্য্য চাণক্যই তেওঁৰ প্ৰবাদত কৈছে যে যিগৰাকী নাৰীৰ ইচ্ছা সীমিত, তেওঁৰ স্বামী অত্যন্ত সৌভাগ্যৱান। চাণক্য নীতিত কোৱা হৈছে যে বহুক্ষেত্ৰত স্বামীয়ে পত্নীৰ ইচ্ছা পূৰণৰ বাবে অনৈতিক কাৰ্য্যত লিপ্ত হয়। যাৰ বাবে তেওঁ বহু বিপদৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছে। কিন্তু নাৰীৰ ইচ্ছা সীমিত হ’লে অৰ্থাৎ অলপ সুখী হ’লে স্বামীৰ জীৱনটোও সুখী হৈ পৰে।

শান্ত মহিলা

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে অত্যন্ত শান্ত নাৰীক দেৱী লক্ষ্মীৰ ৰূপ বুলি গণ্য কৰা হয়। এজন পুৰুষে যদি জীৱনত কোনোবা নিৰৱ, শান্ত পত্নীৰ সমৰ্থন পায়, তেন্তে তেওঁক অতি ভাগ্যৱান বুলি গণ্য কৰা হয়। ঘৰত সুখ আৰু শান্তি বজাই ৰখাৰ লগতে সঠিক সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিব পাৰে এই সকল মহিলাই। আৰু ফলত পৰিয়ালটো সমৃদ্ধিশালী হয়।

সততা থকা মহিলা

যিগৰাকী নাৰীৰ মাজত সততা থাকে, তাৰ স্বামী বহুত সুখী হয় ! সেই বাবে এজনী মহিলাৰ সততা কথা অতি প্রয়োজন, আৰু যিজনী মহি

শিক্ষা আৰু যোগ্যতা

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যিগৰাকী নাৰী শিক্ষিত, সংস্কৃতিৱান আৰু গুণী, তেওঁৰ গোটেই পৰিয়ালটো সুখেৰে জীয়াই থাকে। এনে নাৰী জীৱনত আগবাঢ়ি যোৱাৰ এক প্ৰেৰণাৰ লগতে পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক প্ৰতিটো সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ সহায় কৰে।

Leave a Comment