যদি আপুনি অজানিতে পাপ কৰিছে, তেন্তে তাৰ প্ৰায়শ্চিত্ত কেনেকৈ কৰিব ?

সকলো ধৰ্মতে পাপ আৰু গুণৰ গুৰুত্ব আছে। কোনোবাই কৰা উচিত-অনুচিত কামবোৰ পাপ আৰু গুণত ভাগ কৰা হয়। ইচ্ছাকৃতভাৱে কৰা পাপৰ বাবে শাস্তি বাধ্যতামূলক। কিন্তু যদি কোনো পাপ অজানিতে সংঘটিত হয়, তেন্তে প্ৰতিটো ধৰ্মতেই তাৰ প্ৰায়শ্চিত্তৰ পদ্ধতিও কোৱা হৈছে। হিন্দু ধৰ্মত অনিচ্ছাকৃত পাপৰ প্ৰায়শ্চিত্তৰ পদ্ধতি কি কি ?

শ্ৰীমদ ভাগৱতৰ ষষ্ঠ স্কন্ধত লিপিবদ্ধ থকা অনুসৰি কোৱা হয় যে বছৰ বছৰ আগতে মহাৰাজ পৰীক্ষিতেও অজানিতে কৰা পাপৰ প্ৰায়শ্চিত্তৰ বাবে মহাৰাজ পৰীক্ষিতে শুকদেৱক সুধিছিল যে ‘আমি যদি অজানিতে কোনো পাপ কৰো, তেন্তে তাৰ প্ৰায়শ্চিত্ত কেনেকৈ কৰিম? বহু সময়ত আমি অজানিতে ভৰিৰ তলত পিঁপৰাক ভৰিৰে গচকি দিওঁ, উশাহ-নিশাহৰ জৰিয়তে বতাহত উপস্থিত থকা জীৱবোৰ ধ্বংস কৰো, কাঠৰ ওপৰত থকা জীৱবোৰ জ্বলাই দিওঁ, কুকুৰ শিলগুটী মাৰো । গতিকে এনে পাপৰ প্ৰায়শ্চিত্ত কেনেকৈ কৰিব ?

কোন আছিল শুকদেৱ

শুকদেৱ মহাভাৰত যুগৰ এজন ঋষি আছিল। তেওঁ বেদব্যাসৰ পুত্ৰ আছিল। শুকদেৱে শৈশৱতে জ্ঞান আহৰণৰ বাবে অৰণ্যলৈ গৈছিল। তেওঁ পৰীক্ষিতক শ্ৰীমদ্ভাগৱত পুৰাণ বর্ণনা কৰিছিল।

অজানিতে কৰা পাপৰ প্ৰায়শ্চিত্তৰ পদ্ধতিৰ বিষয়ে শুকদেৱে এনেদৰে কৈছিল

অজানিতে কৰা পাপৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ আচাৰ্য শুকদেৱে প্ৰতিদিনে ৫ প্ৰকাৰৰ যজ্ঞ কৰিবলৈ উপদেশ দিছিল। শুকদেৱে কৈছিল, এইটো কোনো ডাঙৰ ত্যাগ নহয়, ই এটা সাধাৰণ ধ্ৰুপদী প্ৰতিকাৰ। এই ৫ যজ্ঞই মানুহক অনাকাংক্ষিত কু-কৰ্মৰ বোজাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে ।

প্ৰথম যজ্ঞ- আচাৰ্য শুকদেৱৰ মতে যদি আমি অজানিতে কোনো পাপ কৰো, তেন্তে তাৰ প্ৰায়শ্চিত্তৰ বাবে আমি গাই গৰুক দৈনিক এটাকৈ ৰুটি দান কৰা উচিত। ঘৰত যেতিয়াই ৰুটি বনোৱা হয় তেতিয়াই গৰুক খাদ্যৰ বাবে প্ৰথম ৰুটি দিব লাগে লগতে ইয়াৰ লগত অলপ ঘি-চেনী মিহলাই দিব লাগে ।

দ্বিতীয় যজ্ঞ- আচাৰ্য শুকদেৱৰ মতে পৰুৱাৰ বাবে দৈনিক ১০ গ্ৰাম আটা গছৰ শিপাৰ ওচৰত ৰাখিব লাগে।

তৃতীয় যজ্ঞ- আচাৰ্য শুকদেৱৰ মতে পক্ষীক দৈনিক খাদ্য আগবঢ়াব লাগে। আৰু বেলেগকৈ বাচন এটাত পানী থৈ দিব লাগে ।

চতুৰ্থ যজ্ঞ- আচাৰ্য শুকদেৱৰ মতে আটাৰে কেইবাটাও বল বনাই প্ৰতিদিনে জলাশয়ত মাছে খাব পৰাকৈ দি দিব লাগে ।


আৰু পঢ়ক
>> বাস্তু শাস্ত্র অনুসৰি ঋাৰু ৰখাৰ সঠিক নিয়ম, টকাৰ অভাৱ দূৰ হ’ব !
>> এই ৩টা নামৰ মানুহবোৰ বৰ ভাগ্যৱান, সদায় পায় লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ !


পঞ্চম যজ্ঞ- আচাৰ্য শুকদেৱৰ মতে ৰুটি বনাই টুকুৰা টুকুৰ কৰি কাটি তাত ঘিউ আৰু চেনি মিহলাই জুইত অৰ্পণ কৰিব লাগে।

আচাৰ্য শুকদেৱৰ মতে যদি কোনোবাই দৈনিক এই ৫টা যজ্ঞ কৰে, তেন্তে তেওঁ অজানিতে কৰা পাপৰ বোজাৰ পৰা মুক্তি পায়। গতিকে কোনো জীৱকে জানি শুনিও মাৰিব নালাগে । নহলে এই পাপৰ প্ৰায়শ্চিত্তৰ বাবে আপুনি নৰকত ফল ভুগিব লগা হবগৈ ।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment