এই ব্যৱসায়ত মাত্ৰ ২৫,০০০ টকা বিনিয়োগ কৰক, প্ৰতি বছৰে উপাৰ্জন হ’ব কেইবা লাখ টকা

( Invest only Rs. 25,000 in this business and you will earn lakhs of rupees every year ) এজন ব্যক্তিৰ নিজৰ খৰচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা উচিত । কিন্তু আজি আমি আপোনালোকক এনে এজোপা গছৰ কথা ক’ম যিয়ে আপোনাক ছাঁ আৰু বতাহৰ উপৰিও লাখ লাখ টকা দিব । এই গছজোপা বিশেষ যত্নৰ প্ৰয়োজন নাই। ব্যক্তিগত শ্ৰম অবিহনে গছজোপা গজি উঠে । ই কোনো বিৰল প্ৰজাতিৰ গছ নহয় । গছজোপাৰ বিষয়ে জানি লওঁ আহক –

ৰাস্তাৰ দুয়োকাষে দেখা ৰঙীন গছজোপাৰ ইংৰাজী নাম ইউকেলিপ্টাছ । ভাৰতত ইয়াক নীলগিৰি নামেৰে জনাজাত । এই গছৰ জন্ম হৈছিল অষ্ট্ৰেলিয়াত । ভাৰতবৰ্ষতো ই এবিধ জনপ্ৰিয় গছ । ইয়াক সাবেদা বুলিও জনা যায় । কাৰণ এই গছৰ ডালবোৰ বগা । গছৰ কাঠ অতি ফলপ্ৰসূ । এই গছৰ কাঠৰ পৰা বাকচ, ইন্ধন, কঠিন ফলক, আনকি কণা বৰ্ডো তৈয়াৰ কৰা হয় । ভাৰতত ইউকেলিপ্টাছৰ খেতি কম হোৱাৰ বাবে পথৰ দুয়োকাষে দেখা যায় । এই গছৰ বাবে কাঠৰ দাম বহুত বেছি । গতিকে খেতি কৰি প্ৰতিমাহে লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব।

যিহেতু এই গছৰ দাম কম, সেয়েহে ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে বেছি টকা খৰচ কৰিব নালাগে । গছজোপা দীঘল হ’বলৈ যথেষ্ট ঠাইৰ প্ৰয়োজন নাই । গতিকে কম টকাৰে এই গছৰ খেতি আৰম্ভ কৰাটো সম্ভৱ। ২৫,০০০ টকাত ১ হেক্টৰ মাটিত ৩০০০ ইউকেলিপ্টাছ খেতি আৰম্ভ কৰক । প্ৰতিখন নাৰ্চাৰীত এই গছৰ গছপুলি পাব পাৰিব । প্ৰতি গছত দাম ৬ৰ পৰা ৭ টকা । এই উদ্ভিদৰ বৃদ্ধিৰ বাবে জলসিঞ্চনৰ প্ৰয়োজন নাই । যিকোনো মাটিত গজে । ৪ৰ পৰা ৫ বছৰৰ ভিতৰত ইউকেলিপ্টাছ গজি উঠে । ডাঙৰ গছজোপা হ’বলৈ ৪ৰ পৰা ৫ বছৰ সময় লাগে । ৩ হাজাৰ গছৰ পৰা ১২ লাখ কেজি কাঠ পোৱাটো সম্ভৱ । প্ৰতিজোপা গছৰ দাম ৬ৰ পৰা ৮ টকা ।

১২ লাখ কেজি কাঠ বিক্ৰী কৰিলে ৫ বছৰত আপোনাৰ উপাৰ্জন হ’ব ৭২ লাখ টকা । দামৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি প্ৰতি কেজি কাঠত ৬ৰ পৰা ৭ টকা । ৭২ লাখ টকাৰ পৰা শ্ৰম আৰু পৰিবহণৰ ধন বাদ দিলে আপুনি ৫ বছৰত উপাৰ্জন কৰিব ৬০ লাখ টকা ।

2 thoughts on “এই ব্যৱসায়ত মাত্ৰ ২৫,০০০ টকা বিনিয়োগ কৰক, প্ৰতি বছৰে উপাৰ্জন হ’ব কেইবা লাখ টকা”

Leave a Comment