সৰুতেই সন্তান প্ৰেমত পৰিছে নেকি ? জানাৰ পিছত কি কৰিব ?

( Is your child in love at an early age? What do you do after you know? ) যেতিয়া পিতৃ-মাতৃ, গম পায় যে তেওঁলোকৰ পুত্ৰ বা কন্যা প্ৰেমৰ সম্পৰ্কত জড়িত হৈ আছে । তাৰ পিছত পৰিয়ালটোৱে পৰিস্থিতি উন্নত কৰাৰ পৰিৱৰ্তে আৰু বেয়া কৰি তোলে । এনে অৱস্থাত সন্তানৰ সৈতে কেনেদৰে ডিল কৰিব লাগে সেই বিষয়ে জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয় । শিশুটি ডাঙৰ হৈছে, প্ৰাপ্তবয়স্ক হ’বলৈ ওলাইছে বা হৈছে । ভয় নেদেখুৱাই এই কাম কৰক –

হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তনৰ সময়ত কেনেকৈ আচৰণ কৰিব লাগে !

কৈশোৰ কালত বিভিন্ন পৰিৱৰ্তন দেখা যায় । হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন বুলি কোৱা হয় । এই অৱস্থাত কিছুমান ল’ৰা ছোৱালীৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হোৱা আৰু ছোৱালী ল’ৰাৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হোৱাটো সাধাৰণ কথা । এই সময়ত অভিভাৱকসকলে সন্তানক বুজি পোৱা আৰু তেওঁলোকৰ লগত সুসমঞ্জস্যৰে এই পৰিস্থিতি সমাধান কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয় । তেওঁলোকে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপ সদায় সঠিক নহয় বুলি তেওঁলোকক পতিয়ন নিয়াওক । যদি হয় তেন্তে নিৰ্দিষ্ট সময় আছে । ইয়াৰ বাবে কিছুমান কথা মানি চলিব লাগিব ।

যৌৱনকালত শিশুৱে বহু কথা লুকুৱাই ৰাখে !

শিশুৱে যৌৱনকালত উপনীত হ’লে এনে অৱস্থাত শিশুৱে আপোনাৰ পৰা বহু কথা লুকুৱাব পাৰে । বহু সময়ত এনেকুৱাও হয় যে পিতৃ-মাতৃয়ে সন্তানৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে জানিব পৰাৰ পিছত কেতবোৰ কথা মনলৈ আহে । এনে এটা ঘটনা কেনেকৈ হ’ল, কেনেকৈ সাহস পালে তেওঁৰ এই কামটো, মানুহে কি ক’ব ? পিতৃ-মাতৃৰ মনত এনেধৰণৰ প্ৰশ্নবোৰ অহাটো স্বাভাৱিক ।

কেনেকৈ ডিল কৰিব ?

ল’ৰা-ছোৱালীৰ সম্পৰ্কৰ সৈতে জড়িত এইবোৰ ক্ষেত্ৰত অভিভাৱকসকলক বহুত প্ৰয়োজন । কাৰণ তেওঁলোকৰ খং, আচৰণে দূৰত্বৰ সৃষ্টি কৰে । শিশুৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে জানি লোৱাৰ পিছত পৰিস্থিতি কেনেকৈ বুজিব লাগে আৰু শিশুৰ লগত কথা পাতিব লাগে শিকিব লাগে ।


আৰু পঢ়ক
ল’ৰা দেখি ছোৱালীয়ে বাৰে বাৰে উৰণা ঠিক কৰে কিয় ?
সৰু ছোৱালীবোৰ কিয় বয়স্ক পুৰুষৰ প্ৰেমত পৰে ?


সম্পৰ্কত সন্তানক অনুমতি দিয়ক !

যেতিয়া পিতৃ-মাতৃয়ে সন্তানৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে জানিবলৈ আহে, তেতিয়া সন্তানক অনুমোদন কৰাটো অতি কঠিন হৈ পৰে । কিন্তু প্ৰত্যক্ষভাৱে আপত্তি কৰিলে তেওঁলোকে আপোনাৰ প্ৰতি বিপৰীত মনোভাৱ দেখুৱাব । যদি আপুনি সন্তানৰ সম্পৰ্কক লৈ অতিশয় চিন্তিত, তেন্তে আন কাৰোবাৰ লগত কথা নাপাতিব । মনোৰোগ বিশেষজ্ঞৰ লগতো কথা পাতিব পাৰে । প্ৰথমতে আপুনি আপোনাৰ মনটো শান্ত কৰক আৰু বিষয়টোৰ ওপৰত শান্তভাৱে চিন্তা কৰক । এই বিষয়ে ষ্ট্ৰেইট ল’ৰা-ছোৱালীৰ ওপৰত খং নকৰি আপোনাৰ সংগীৰ লগত কথা পাতক ।

আপোনাৰ সন্তানৰ লগত প্ৰেমৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে কথা পাতক !

ল’ৰা-ছোৱালীৰ সম্পৰ্কৰ কথা গম পালে কথা পাতিব । গুৰুত্বপূৰ্ণ হ’লে ছোৱালী-ল’ৰাৰ লগত সন্তানৰ বন্ধুত্বৰ বিষয়ে মুকলিকৈ কওক । আপুনি শিশুটিক পৰামৰ্শ দাতাৰ ওচৰলৈ লৈ যায় আৰু তেওঁলোকৰ বন্ধু-বান্ধৱীক এই বিষয়ে কওক । তেওঁলোকক ঘৰলৈ মাতি আনি তেওঁলোকৰ লগত সময় কটাওক ।

1 thought on “সৰুতেই সন্তান প্ৰেমত পৰিছে নেকি ? জানাৰ পিছত কি কৰিব ?”

Leave a Comment