ঐতিহাসিক সফলতা, ISRO চন্দ্রযান ২ লাভ কৰিলে বৃহৎ সম্পদ

আকৌ এবাৰ ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাৰ এক নতুন আৱিষ্কাৰে সমগ্ৰ বিশ্বতে ভাৰতক বিখ্যাত কৰি তুলিছে। ২০১৯ চনৰ পৰা চন্দ্ৰক প্ৰদক্ষিণ কৰি আহিছে চন্দ্ৰযান-২। কিন্তু এইবাৰ চন্দ্ৰত ছডিয়ামৰ আৱিষ্কাৰ প্ৰথম আছিল। ভাৰতৰ এই সফলতা ইতিহাসত লিপিবদ্ধ কৰা হৈছে আৰু খবৰ অনুসৰি ইছৰ’ই চন্দ্ৰত বৃহৎ পৰিমাণৰ ছডিয়াম আৱিষ্কাৰ কৰিছে।

ইছৰ’ৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি চন্দ্ৰযান ২ৰ কক্ষপথত ঘূৰি থকা ফ্লু’ৰেচেন্স এক্স-ৰে স্পেক্ট্ৰ’মিটাৰ ‘ক্লাছ’ (C1XS)ত চন্দ্ৰত ছডিয়ামৰ প্ৰচুৰতা ধৰা পৰিছে। এই আৱিষ্কাৰে চন্দ্ৰত ছডিয়াম কিমান আছে সেই বিষয়ে সঠিকভাৱে জানিবলৈ এক নতুন উপায় মুকলি কৰি দিয়ে। চন্দ্ৰযান ২ৰ বৃহৎ এলেকাৰ চফ্টৱেৰটো ইউ আৰ ৰাও চেটেলাইট চেণ্টাৰত প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

ইয়াৰ উচ্চ কাৰ্যক্ষমতাৰ বাবে ই ছডিয়ামৰ কণা ধৰা পেলায়। লগতে শেহতীয়া গৱেষণাই ছডিয়াম আয়নৰ পাতল তৰপৰ উপস্থিতিৰ ইংগিত দিছে। খবৰ অনুসৰি, যদি উপস্থিত ছডিয়াম উপস্থিত থকা খনিজ পদাৰ্থৰ অংশ হয়, তেন্তে অতিবেঙুনীয়া পোহৰৰ দ্বাৰা এই ছডিয়াম সহজে সংগ্ৰহ কৰিব পৰা যাব।

এটা অতি আকৰ্ষণীয় দিশ হ’ল চন্দ্ৰৰ পাতল বায়ুমণ্ডলত ক্ষাৰকীয় ছডিয়ামৰ উপস্থিতি। এই আৱিষ্কাৰৰ লগে লগে আমি জানো যে চন্দ্ৰৰ বায়ুমণ্ডলৰ এই অংশটো অতি কঠিন আৰু ইয়াক এক্স’স্ফিয়াৰ বুলি কোৱা হয়। চন্দ্ৰৰ পৰা কেইবা হাজাৰ কিলোমিটাৰ দূৰত্বলৈকে বিস্তৃত এই গৱেষণা গ্ৰহটোৰ ওপৰত ই গৱেষণাৰ এক নতুন দিশ মুকলি কৰিছে।

তাৰ পিছত এই মডেলৰ সহায়ত তেওঁলোকে এতিয়া সহজে বুধ, শুক্ৰ আৰু অন্যান্য গ্ৰহৰ বিষয়ে অধ্যয়ন কৰিব পাৰিব। ইফালে চন্দ্ৰজন ২ য়ে চন্দ্ৰৰ এটা অঞ্চলত অৱস্থিত আয়নমণ্ডলৰ প্লাজমা ঘনত্ব আৱিষ্কাৰ কৰে। এই উপগ্ৰহটোৱে ২০১৯ চনৰ পৰা চন্দ্ৰৰ কক্ষপথত প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছৰে পৰা সকলো অধ্যয়ন কৰি আহিছে।

Leave a Comment