আনৰ সন্মুখত এই ৩টা গোপন কথা কোৱা উচিত নহয়

( It is not right to say these 3 things in front of people ) আচাৰ্য চাণক্যৰ নীতি-নিয়মে আজিও সমাজ আৰু পৰিয়ালত জীৱন-যাপনৰ পদ্ধতি শিকায় । আচাৰ্য্য চাণক্যই ধন, স্বাস্থ্য, ব্যৱসায়, বিবাহ জীৱন, সমাজ, জীৱনত সফলতা, যাক চাণক্য নীতি নামেৰে জনাজাত সকলো বিষয়তে নিজৰ মতামত দিছে, ই সদায় বিপদৰ সময়ত সঠিক পৰামৰ্শ দিয়ে । আজিৰ চিন্তাত আচাৰ্য্য চাণক্যই সেইবোৰ কথা উল্লেখ কৰিছে যিবোৰ এজন ব্যক্তিয়ে কোনো বাহিৰৰ মানুহৰ সন্মুখত ক’ব নালাগে ।

১. এজন ব্যক্তিয়ে তোমাক প্ৰতাৰণা কৰিলেও আনৰ সন্মুখত এই কথা উল্লেখ নকৰিব । এনে কৰিলে মানুহে আপোনাক দুৰ্বল মনৰ বা উদাৰ বুলি ভাবি প্ৰতাৰণা কৰিব পাৰে । গতিকে এনেবোৰ কথা আনক কৈ নিজৰ ভাবমূর্তি বেয়া নকৰিব । ইয়াৰ ফলত সমাজত আপোনাৰ স্থিতি দুৰ্বল হৈ পৰিব আৰু মানুহে আপোনাৰ কথাবোৰ গুৰুত্বসহকাৰে নলয় ।

২.চাণক্য জীয়ে কৈছে যে যদি কাৰোবাৰ পত্নীৰ বেয়া গুণ আছে বা তাই আপোনাৰ লগত কাজিয়া কৰে, তেন্তে এই সকলোবোৰ কথা আনক নকবা । এই কাম কৰা ব্যক্তিজনৰ হয়তো সমাজত বেয়া ভাবমূর্তি হ’ব পাৰে আৰু আপোনাৰ বিবাহিত জীৱনটো আনৰ বাবে ধেমালিৰ বিষয় হৈ পৰিব ৷ লগতে যদি আপোনাৰ স্ত্রীৰ চৰিত্র বেয়া সেয়াও আনৰ লগত শ্বেয়াৰ নকৰিব, যদি আপুনি এই কথা আনৰ আগত শ্বেয়াৰ কৰে তেনেহলে মানুহে সুযোগ লবলৈ চেষ্টা কৰিব ।

আৰু পঢ়ক-

৩.আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে ব্যৱসায়ত যদি কোনো ব্যক্তিয়ে ধন হেৰুৱায় তেন্তে তেওঁ কেতিয়াও আনৰ সন্মুখত উল্লেখ কৰা উচিত নহয় । এনে কৰিলে আপোনাৰ বিৰোধীয়ে আপোনাক দুৰ্বল বুলি ভাবি আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিব পাৰে আৰু আনে আপোনাক অসাৰ বুলি ভাবি আপোনাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব । সেয়ে আপোনাৰ লোকচানৰ কথা কাকো নকব ! লগতে আপোনাৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ কথাও কাকো উল্লেখ নকৰিব, সেয়াও ঠিক নহয় ।

Leave a Comment