LED লাইটে শৰীৰৰ ক্ষতিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে ! লাইট কিনাৰ আগতে সঠিক টেম্পাৰেচাৰ জানি লওক

বৰ্তমান সময়ত সকলোৰে ঘৰত বা গাড়ীত LED লাইটৰ (Light Emitting Diode) ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি পাইছে। কিন্তু এই লাইট ব্যৱহাৰ কৰি বহুতে বৰ ভয় কৰে। আজি এই লাইটৰ বিষয়ে এই প্ৰতিবেদনত বিতংভাৱে আলোচনা কৰা হ’ব।

LED হৈছে এটা অৰ্ধপৰিবাহী যন্ত্ৰ। ইয়াৰ মাজেৰে বৈদ্যুতিক তৰংগ পাৰ হ’লে পোহৰ বিক্ষিপ্ত হৈ পৰে। এই LED সমূহত এলুমিনিয়াম গেলিয়াম আৰ্চেনাইড (এলুমিনিয়াম গেলিয়াম অক্সাইড)ত এক বিশেষ ধৰণৰ ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ বা বিষাক্ত পদাৰ্থ থাকে। যদিও ইহঁতৰ বিষয়ে বিশেষ একো জনা নাযায়, তথাপিও বহু জীৱ-জন্তুৰ ওপৰত ইহঁতৰ প্ৰভাৱ তীব্ৰ। এইবিধ বিষাক্ত পদাৰ্থ দীৰ্ঘদিন ব্যৱহাৰ কৰিলে ই কিডনি আৰু হাওঁফাওঁৰ ক্ষতি কৰে। সৰু ল’ৰা-ছোৱালীৰ শৰীৰত বিভিন্ন ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। গতিকে, এই লাইট লগোৱাৰ পিছত ভালদৰে হাত ধুব লাগে।

যদি LED লাইটৰ পোহৰ পোনপটীয়াকৈ চকুত বহু সময় থাকে তেন্তে ৰেটিনাৰ ক্ষমতা কমি যায়। যদি কোনোবাই গোটেই দিনটো LED লাইটৰ গ্লোৰ তলত থাকে তেন্তে ইয়াৰ ফলত চকুৰ গুৰুতৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। কিন্তু LED লাইটৰ পৰা ওলোৱা নীলা পোহৰে চকু বা শৰীৰৰ বাবে কোনো কাৰণতে ক্ষতিকাৰক নহয়। ৯৭ টা “CIR” থকা LED লাইট কিনিব। লগতে পোহৰৰ ৰঙৰ উষ্ণতা পৰীক্ষা কৰক, যিটো ২৭০০ ডিগ্ৰী কেলভিন বা তাৰ তলত, সেইটো চকুৰ বাবে বেছি ক্ষতিকাৰক নহ’ব।

কোঠাটোত অধিক সূৰ্য্যৰ পোহৰ প্ৰৱেশ কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখক আৰু এই পোহৰবোৰৰ পৰা যিমান পাৰি আঁতৰত থাকক। লগতে LED লাইটৰ ফালে চকু ফুৰাব নালাগে, ই চকুৰ গুৰুতৰ ক্ষতি কৰে। LED লাইটৰ পৰা নীলা পোহৰলৈ যিমানেই বেছি সময় চাব ​​সিমানেই আপোনাৰ শৰীৰত মেলাটনিন কম উৎপন্ন হয়। ই চকু আৰু শৰীৰ দুয়োটাৰে ক্ষতি কৰিব।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment