ঘৰতে সেউজীয়া জলকীয়া দি টেঙা দৈ বনাওক !

Join Telegram

( Make spicy yogurt with green pepper at home ) এই গ্ৰীষ্মকালত টেঙা দৈ শৰীৰৰ বাবে কিমান উপকাৰী সেয়া ক’বলৈ কোনো স্থান নাই । পেট শীতল কৰাৰ উপৰিও খাদ্য হজম হোৱাতো সহায় কৰে । সাধাৰণতে আপুনি নিশ্চয় দেখিছে যে মানুহে টেঙা দৈৰ পাত বনাবলৈ টেঙা দৈৰ ছাঁচ ব্যৱহাৰ কৰে । অৰ্থাৎ গাখীৰত অলপ টেঙা মিহলাই দিলে গাখীৰখিনি দৈ কৰি দিয়ে । কিন্তু যদি কোনো পৰিস্থিতিত দৈৰ পাতৰ বাবে ছাঁচ নাথাকে, তেন্তে সেই ক্ষেত্ৰত দৈৰ পাত অসম্ভৱ হৈ পৰে ।

কিন্তু আজি জানো সহজ আৰু সহজ পদ্ধতি ঘৰতে ছাই নোহোৱাকৈ সহজে টেঙা দৈ পাত বনাব পাৰি । যদিও শুনিবলৈ আচৰিত হ’ব পাৰে, তথাপিও এইটো সঁচা যে টেঙা দৈ বাহিৰেও ঘৰুৱা সাধাৰণ উপাদানৰে টেঙা দৈৰ পাত বনাব পাৰি । এই সহজ উপাদানটো আমাৰ প্ৰতিটো ঘৰতে উপস্থিত থাকে ।

কিন্তু ছাই নোহোৱাকৈ ঘৰতে টেঙা দৈ কেনেকৈ বনাব পাৰি চাওক । এই পদ্ধতিত ঘৰতে টেঙা দৈ বনাবলৈ মাত্ৰ এটা সেউজীয়া জলকীয়া আৰু গাখীৰৰ প্ৰয়োজন হয় । হয়, কেৱল কেঁচা জলকীয়া ব্যৱহাৰ কৰিলেই সহজেই টেঙা দৈ বনাব পাৰি । ইয়াৰ বাবে ৫০০ মিলিলিটাৰ গাখীৰ আৰু ২ টা সেউজীয়া জলকীয়া লাগে । প্ৰথমে গাখীৰ গেছত গৰম কৰি ভালদৰে উতলাই লওক ।

ঠাণ্ডা হ’বলৈ দিব । তাত গাখীৰত ২ টা কেঁচা জিলকীয়া দিব । মনত ৰাখিব কেঁচা জিলকীয়াখিনি গাখীৰত সম্পূৰ্ণ ডুবাই ৰাখিব লাগে । এতিয়া এই পাত্ৰটো সম্পূৰ্ণ ঢাকি ১০ৰ পৰা ১২ ঘন্টা ৰাখিব । কিন্তু ফ্ৰীজত ৰাখিব নালাগে । ১০ৰ পৰা ১২ ঘণ্টাৰ পিছত খুলিলে দেখিব যে দৈ ৰেডি হৈ গৈছে । কেঁচা সেউজীয়া জিলকীয়া এনে এনজাইম থাকে যিয়ে গাখীৰক দৈ কৰি সহজে দৈলৈ পৰিণত কৰে ।

Leave a Comment