ঘৰৰ চাদত বা চোতালত এই সহজ পদ্ধতিৰে তিয়ঁহ গছ ৰোপণ কৰক !

( Plant onion trees on your roof or yard in this easy way ) তিয়ঁহ আমাৰ দেশৰ এবিধ অতি জনপ্ৰিয় ফল। কিন্তু ৰন্ধা-বঢ়াৰ পৰা আৰম্ভ কৰি চালাড বনোৱালৈকে সকলোতে ইয়াৰ ব্যৱহাৰ আছে। সাধাৰণতে বছৰৰ যিকোনো সময়তে ইয়াৰ খেতি কৰিব পাৰি যদিও শীতকালত ইয়াৰ উৎপাদন সৰ্বোত্তম। আজিৰ বিশেষ প্ৰতিবেদনত আমি আলোচনা কৰিম যে আপুনি কেনেকৈ সহজে ঘৰতে বস্তা ব্যৱহাৰ কৰি জখলাৰ সহায়ত তিয়ঁহ গছ খেতি কৰিব পাৰে –

গোটেই বছৰটো মাচাৰ সহায়ত তিয়ঁহ খেতি কৰাৰ পদ্ধতি

ছাদৰ ওপৰৰ বাগিচাত বা পাকঘৰৰ বাগিচাত আজিকালি বিভিন্ন ধৰণৰ শাক-পাচলি আৰু ফল-মূলৰ খেতি কৰা দেখা গৈছে। কিন্তু বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে মাটিৰ অভাৱত ইহঁতে সৰু ঠাইত খেতি কৰিবলগীয়া হয়। কিন্তু সৰু ঠাইত শাক-পাচলি বা ফল-মূলৰ খেতি ক্ষিপ্ৰতাৰে কৰিলে বৰ অসুবিধা হয়। তেনে ক্ষেত্ৰত আপুনি এটা ডাঙৰ বেগ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে যাতে আপুনি অধিক মাটি জমা কৰিব পাৰে।

কাৰণ সৰু বা ডাঙৰ টাবত পৰ্যাপ্ত ঠাই নাথাকে য’ত গছজোপাই নিজৰ শিপাবোৰ ভালদৰে বিস্তাৰ কৰিব নোৱাৰে। ফলত গছজোপা অলপ বাঢ়িলেহে সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। প্ৰথমে এটা ডাঙৰ চিমেণ্টৰ বস্তা ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰয়োজন অনুসৰি মাটি ভৰাই দিব লাগে। তাৰ পিছত মাটিখিনি পানীৰে ভালদৰে তিয়াই তাত তিয়ঁহৰ গুটি ৰোপণ কৰক। প্ৰায় ৭ৰ পৰা ৮ দিনৰ ভিতৰত তিয়ঁহ গছৰ পুলি ওলোৱা দেখিব।

ইয়াৰ পিছত ১৫ৰ পৰা ২০ দিনলৈকে কিন্তু গছজোপাৰ যথেষ্ট যত্ন ল’ব লাগিব। পুলিটোৱে যাতে উপযুক্ত পানী, বতাহ আৰু খাদ্য পায় তাৰ প্ৰতি যত্ন নোলোৱা হ’লে ই শুকাই মৰি যাব। কোনো বিশেষ সাৰ দিয়াৰ প্ৰয়োজন নাই, কিন্তু বজাৰৰ পৰা যিকোনো জৈৱিক সাৰ কিনিব পাৰে কিন্তু বিয়পাই দিব পাৰে গছৰ গুৰিৰ ওপৰত যাতে উদ্ভিদৰ বৃদ্ধিত কোনো ধৰণৰ ব্যাঘাত জন্মাব নোৱাৰে।

যদি আপুনি পাকঘৰৰ বাগিচাত এই গছজোপা ৰোপণ কৰি আছে তেন্তে আপুনি চেষ্টা কৰিব যে ওচৰত এটা ঠাই থাকিব য’ত আপুনি এই কাম কৰিব পাৰে। এনেদৰে তিয়ঁহৰ খেতি কৰিলে প্ৰায় ১২ মাহলৈকে উৎপাদন হ’ব আৰু আপোনাৰ গছ-গছনিবোৰ খেতি কৰাত কোনো অসুবিধা নহ’ব। আজি আমাৰ বিশেষ প্ৰতিবেদন কেনেকুৱা লাগিল আমাক নিশ্চয়কৈ জনাওক আৰু এনেধৰণৰ উদ্ভিদৰ টিপছৰ বাবে লগত থাকক।

Leave a Comment