চাউল সংৰক্ষণ কৰাৰ সঠিক নিয়ম, নাথাকিব সৰু সৰু ক’লা পোক

আমি গোটেই বছৰটোৰ বাবে ৰেচন জমা কৰি ৰখাটো এটা সাধাৰণ পৰম্পৰা। বিশেষকৈ আমি গোটেই বছৰটোৰ বাবে ঘেঁহু, মাহজাতীয় শস্য, ধান আৰু তৈলবীজৰ দৰে কম-বেছি পৰিমাণে বাৰ্ষিক শস্য মজুত কৰি ৰাখোঁ।

যদিও ঘৰতে সংৰক্ষণ কৰাৰ সময়ত বহু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰা হয়, তথাপিও দেখা গৈছে যে বহুতো সুৰক্ষা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতো বহু সময়ত ধানত পোক-পৰুৱা আবদ্ধ হৈ পৰে। আহক তেনেহলে আলোচনা কৰোঁ কেনেকৈ চাউলৰ পোক-পৰুৱাৰ পৰা কেনেকৈ হাত সাৰিব পাৰি !

১. নিম পাত বা তেজ পাত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে

নিমৰ পাতত কীটনাশক গুণ আছে। শস্য সংৰক্ষণৰ এক পৰম্পৰাগত পদ্ধতিও। চাউলখিনি পাত্ৰত থোৱাৰ পিছত তাত নিম পাত আৰু কিছু তেজ পাত দিব। তাত মজুত কৰি ৰখা চাউল বহুদিনলৈ সুৰক্ষিত হৈ থাকিব। ইয়াৰ ফলত চাউলৰ পোক-পৰুৱাৰ আশংকাও নাইকিয়া হ’ব।

২. বায়ুমণ্ডল বন্ধ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰক

বহু সময়ত চাউলৰ পাত্র এটা আনি পোনে পোনে পাত্রত থৈ দিলেও চাউলবোৰ নষ্ট হোৱাৰ আশংকা থাকে। চাউল কেতিয়াও পলিথিন বা পাত্ৰত ৰাখিব নালাগে। সদায় বায়ু নোসোমাব পৰা পাত্ৰত ৰাখিব লাগে। বতাহৰ ফলত ধান নষ্ট হোৱাৰ আশংকা। বায়ুমণ্ডল বন্ধ পাত্ৰ এটা থাকিলে তাত আৰ্দ্ৰতা সোমোৱাৰ সম্ভাৱনাও কমি যায়। ইয়াত চাউল বহুদিনলৈ সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি।

৩. চাউলত শুকান জলকীয়া

চাউলখিনি পাত্ৰত থোৱাৰ পিছত তাত ৬ৰ পৰা ৭টা গোটা শুকান জলকিয়া নিশ্চয়কৈ ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ ফলত চাউলবোৰ দীৰ্ঘদিনলৈ পোক-পৰুৱাৰ পৰা সুৰক্ষিত হৈ থাকিব। দুপ্তাহৰ পিছত জলকিয়া সলনি কৰি দিব। ৰন্ধা বঢ়াত পুৰণি জলকিয়া ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

Leave a Comment