এই বনৌষধি গুড়িৰে দূৰ কৰক আপোনাৰ দাঁতৰ সকলো সমস্যা

Join Telegram

( Remove all your dental problems with this herbal powder ) দাঁতত পোৱা ক’লা দাগবোৰ আচলতে গহ্বৰ যিবোৰ দাঁতৰ পৃষ্ঠত থকা বেক্টেৰিয়াৰ বাবে দেখা দিয়ে । এই গহ্বৰৰ বাবে দাঁততো গাঁত আৰম্ভ হয়, যাৰ ফলত দাঁতবোৰ ফুটা হৈ অকালতে ভাঙি যায় । দাঁতৰ এই সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ঘৰতে বনৌষধি গুড়ি প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে । ই কেৱল এই ক’লা পোকবোৰ বা দাঁতৰ পৰা কেভিটি আঁতৰাই নিদিয়ে ইহঁতক পৰিষ্কাৰ আৰু বগা কৰি তুলিব ।

আমলা আৰু নিম পাউদাৰৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা এই বনৌষধি গুড়িয়ে বিভিন্ন কাৰণত দাঁতত ভাল প্ৰভাৱ দেখুৱায় । নিমৰ এন্টিঅক্সিডেন্ট গুণে আঁঠুৰ ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যাও দূৰ কৰে । একে সময়তে ইয়াৰ ব্যৱহাৰে মুখৰ দুৰ্গন্ধও দূৰ কৰে ।

এই বনৌষধি গুড়ি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আপোনাক কিছুমান উপাদানৰ প্ৰয়োজন হ’ব । এই হাৰ্বেল পাউদাৰ বনাবলৈ হ’লে ২ চামুচ আমলা পাউদাৰ, এচামুচ নিম পাউদাৰ আৰু আধা চামুচ ডালচেনি পাউদাৰ, বেকিং ছ’ডা, লংৰ গুড়ি আৰু নিমখ মিহলাই ল’ব লাগিব । সকলো উপাদান একেলগে মিহলাই লোৱাৰ পিছত এটা বাকচত বন্ধ কৰি ৰাখিব লাগে । এই গুড়িৰে দৈনিক দাঁত ব্ৰাছ কৰিব লাগিব । কিছুদিনৰ পিছত দাঁতত দেখা পোৱা ক’লা দাগবোৰ আঁতৰি যাব ।

বনৌষধিৰ গুড়িৰ উপৰিও তেল টানিলেও (oil pulling) উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হয় । তেল টানিবলৈ নাৰিকল তেল মুখত ঘূৰাই ঘূৰাই দিয়া হয় । প্ৰতিদিনে ১০ৰ পৰা ১৫ মিনিট তেল টানিলে দাঁত আৰু দাঁতৰ বহু সমস্যা দূৰ হয় ।

নিমখ আৰু গৰম পানীৰে গাৰ্গল কৰাটোও দাঁতৰ বাবে উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হয় । ই দাঁতৰ প্ৰদাহৰ লগতে গহ্বৰ আঁতৰাই পেলায় ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

1 thought on “এই বনৌষধি গুড়িৰে দূৰ কৰক আপোনাৰ দাঁতৰ সকলো সমস্যা”

Leave a Comment