হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে তিল উপকাৰী, এনেকৈ খালে হাৰ্ট এটেক আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ আশংকা হ্ৰাস পায়

উচ্চ ৰক্তচাপৰ ফলত হৃদৰোগ হ’ব পাৰে। যদি উচ্চ বি পি নিয়ন্ত্ৰণত ৰখা নহয়, তেন্তে দিনকদিনে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিব পাৰে। হঠাৎ হাৰ্ট ফেইলাৰ, হাৰ্ট এটেক আৰু কাৰ্ডিয়াক এৰেষ্ট ইমানেই সাধাৰণ হৈ পৰিছে যে যুৱক-যুৱতীসকলো ইয়াৰ চিকাৰ হৈ পৰিছে। বিজ্ঞানী তথা বিশেষজ্ঞ দীপক আচাৰ্যই কয় যে ক’লা তিল হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী।

তেওঁ কয় যে ২০১২ চনত থাইলেণ্ডৰ মহিদল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ একাংশ বিজ্ঞানীয়ে হিৰণলালৰ দৰে বিশেষজ্ঞৰ ক’লা তিলৰ সৈতে জড়িত পৰম্পৰাগত জ্ঞানৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা কিছুমান দাবী নিশ্চিত কৰিছিল আৰু আজিও মহিদল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলৰ সেই গৱেষণাৰ ওপৰত আন বহু বিজ্ঞানীয়ে নিজা ধৰণে আধুনিক পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰি গৱেষণা কৰি আছে।

হৃদয়ৰ বাবে তিল কিয় বিশেষ ? তিলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ট’ক’ফেৰল আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে। ক’লা তিলৰ তেলত প্ৰ’টিন, চেচামোলিন, লাইপেজ, পালমিটিক, লিনোলিক এচিড আৰু বহু ধৰণৰ গ্লিচাৰাইড থাকে, গতিকে ইয়াক হৃদযন্ত্ৰৰ বাবেও বিশেষ বুলি গণ্য কৰা হয়। হৃদযন্ত্ৰৰ বিকাৰৰ কথাই হওক বা ৰক্তচাপৰ লগত জড়িত কথাই হওক তিল উৎকৃষ্ট বুলি গণ্য কৰা হয়।

>> পিঁয়াজৰ বাকলিখিনি পেলাই নিদিয়াকৈ এই কামত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে !

তিল কিমান পৰিমাণৰ সেৱন কৰিব ? দৈনিক ১০-১৫ গ্ৰাম (৩-৪ চামুচ) ক’লা তিল আপোনাৰ ইচ্ছা অনুযায়ী বনাই খাব পাৰে বা খোৱাৰ আগতে অলপ ভাজিব খাব পাৰে। নিমখ নিদিয়াকৈ চোবাই খালেও শৰীৰে অধিক পুষ্টি লাভ কৰিব আৰু ছাল উজ্জ্বল কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

Leave a Comment