৪০ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰি এই খেতি আৰম্ভ কৰক, আয় হ’ব মাহে ২.৫ লাখ

কৰ্মজীৱনত বিৰক্ত হোৱাৰ পিছত বহুতে চাকৰি এৰি ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ মোদী চৰকাৰৰ বিভিন্ন আঁচনি আগবাঢ়ি আহিছে, আৰু ষ্টাৰ্টআপ আৰম্ভ কৰিব বিচৰা যুৱতীসকল আনন্দত মৃত্যুমুখত পৰিছে। ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ ইয়াতকৈ ভাল সময় আৰু নাই। গতিকে চাওঁচোন আপুনি এটা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে নেকি।

আজি আমি আপোনালোকক এটা প্লেনৰ বিষয়ে ক’ম য’ত আপুনি সৰু সৰু বিনিয়োগেৰে ২ লাখ টকা পৰ্যন্ত উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। এটা খেতিৰ বিষয়ে কওঁ য’ত বৃহৎ চাহিদা থাকে আছে,

আজি মই আপোনালোকক জিৰা খেতিৰ বিষয়ে কম। এই খেতিৰ জৰিয়তে আপুনি লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। ভাৰতৰ বেছিভাগ ঘৰতে জিৰা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ভাৰতীয় খাদ্যৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ জিৰা। ইয়াৰ উপৰিও জিৰাৰ বহুতো ঔষধি গুণো আছে, যাৰ বাবে ইয়াৰ চাহিদা দুগুণ বৃদ্ধি পায়।

এই খেতিৰ বাবে কোনখন মাটি ভাল ! যদি আপুনিও জিৰা খেতি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে তেন্তে বালিচহীয়া আৰু লোমযুক্ত মাটি উপযুক্ত। বালিচহীয়া আৰু লোম মাটিত খেতি কৰিলে ভাল উৎপাদন পোৱা যায়। জিৰাৰ জাত, আমি আপোনাক জনাওঁ যে RZ 19 আৰু 209, RZ 223 আৰু GC 1-2-3 জিৰা অতি ভাল। এই জাতৰ গুটি ১২০-১২৫ দিনত পূৰঠ হয়। এই জাতটোৰ কথা ক’বলৈ গ’লে প্ৰতি হেক্টৰত ৫১০ৰ পৰা ৫৩০ কেজি জিৰা উৎপাদন হয়।

উপাৰ্জন হ’ব ২ লাখ টকা, প্ৰতি হেক্টৰত গড় উৎপাদন প্ৰায় ৭-৮ কুইণ্টল। এই খেতিৰ বাবে প্ৰতি হেক্টৰত ৩০ৰ পৰা ৩৫ হাজাৰ টকা খৰচ হয়। যদি আমি ধৰি লওঁ যে প্ৰতি কেজি জিৰাৰ দাম ১০০ টাকা, তেন্তে নিকা লাভ হ’ব প্ৰতি হেক্টৰত ৪০ৰ পৰা ৪৫ হাজাৰ টকা। এনে অৱস্থাত যদি আপুনি ৫ একৰ মাটিত জিৰা খেতি কৰে তেন্তে লাভৰ পৰিমাণ ২.৫ লাখ টকাতকৈ বেছি হ’ব।

Leave a Comment