বাৰিষাত খজুৱতিত ভুগিছেনে? ঘৰতে সমস্যাটো সোনকালে সমাধান কৰক

Join Telegram

Suffering from itching in the rainy season? Fix the problem at home quickly

বৰষুণৰ নাটনি হৈছে । কিন্তু কিতাপত চলি আছে বাৰিষা । এই সময়ৰ আশে-পাশে কিছুমান সমস্যা বাঢ়িবলৈ ধৰিলে । গতিকে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে এই বিষয়ত সাৱধান হোৱা উচিত । এই সময়ত খজুৱতিও সম্ভৱ । দৰাচলতে বাৰিষা কালত চাৰিওফালে তিতি হৈ পৰে । এইবাৰ এই জলবায়ুত কিছুমান ৰোগ বাঢ়ি যায় । তেনে এটা সমস্যাক খজুৱতি বোলা হয় । আচলতে এই সময়ছোৱাত বেক্টেৰিয়া আৰু ভেঁকুৰ বাঢ়ি যায় । তদুপৰি ছালৰ ( Itching ) ভাৰসাম্য সঠিক নহয় । ইয়াৰ বাবে সমস্যাৰ সৃষ্টি হোৱাটো অতি স্বাভাৱিক । এনে অৱস্থাত শৰীৰত খজুৱতি হয় ।

এই সময়ত যিসকলৰ ছাল অধিক সংবেদনশীল, তেওঁলোকৰ সমস্যা বেছি হয় । এনে ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ মুকলি ঠাইৰ পৰা ব্যক্তিগত ঠাইলৈ খজুৱতি হ’ব পাৰে । তেনে ক্ষেত্ৰত প্ৰথমে খজুৱতিৰ ঔষধ প্ৰয়োগ কৰিলে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে । কাৰণ এনে ঔষধত ষ্টেৰইড প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে । আৰু সেই ষ্টেৰইডটোৱে শৰীৰৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে । গতিকে সাৱধান হওক । কিন্তু চিন্তা নকৰিব । কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰে (Itching Home Remedies) এই সমস্যাৰ সমাধান কৰিব পাৰে । এতিয়া জানি লওঁ –

বেকিং ছ’ডা আৰু নেমুৰ দ্বাৰা খজুৱতি কমি যায়
এই ক্ষেত্ৰত বেকিং ছ’ডা অতি ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে । এনে অৱস্থাত কিছু পানীত ২ চামুচ বেকিং ছ’ডা মিহলাই দিব লাগে । ইয়াৰ লগতে ১ চামুচ নেমু মিহলাই ল’ব । এই দুটা বস্তু ছালত লগাওক । তাৰ পিছত ১০ৰ পৰা ১৫ মিনিটলৈ থৈ ধুই পেলাব লাগে । আশাকৰোঁ ছালখন ঠিকেই থাকিব । আনকি সমস্যাটোৰ পৰা আঁতৰি যাব পাৰি ।

খজুৱতিৰ বাবে চন্দন
চন্দনৰ গুণবোৰক লৈ নতুন কথা ক’ব পৰা নাই । আচলতে এই চন্দনৰ এন্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টিচেপ্টিক গুণ আছে । এতিয়া সেই খজুৱতি থকা ঠাইত চন্দনৰ পেষ্ট লগাব পাৰিব । তাৰ পিছত অলপ সময় এফালে থৈ দিব । আশা কৰো সমস্যা কমি যাব । গতিকে চিন্তা নকৰিব ।

নিমে খজুৱতি কমাব পাৰে
এনে সমস্যা কমোৱাৰ বাবে নিম হ’ব পাৰে হাতত থকা মূল অস্ত্ৰ । কিন্তু ইয়াত থকা এন্টিবেক্টেৰিয়েল গুণে সমস্যাটো দূৰ কৰিব পাৰে । এনে অৱস্থাত নিম লওক । তাৰ পিছত সেই ঠাইত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰিব । আশা কৰো সমস্যা কমি যাব ।

খজুৱতিৰ বাবে নাৰিকল তেল
আচলতে নাৰিকল তেলত এন্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে । এনে ক্ষেত্ৰত এই ঠাইত নাৰিকল তেল লগাব পাৰে । আপুনি দেখিব যে সমস্যাটো সোনকালে কমি যায় । গতিকে চিন্তা নকৰিব ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment