তেজপাতে ঘৰৰ পৰা পইতাচোৰা আঁতৰাই পেলাব, এনেকৈ কৰক অবলম্বন

( Tejpata will remove cockroach from the house ) সকলোৰে ঘৰত পইতাচোৰা পোৱা যায় । বিশেষকৈ আন্ধাৰ ঠাই আৰু পাকঘৰত বাহ সাজে । য’তেই খাদ্য পায় তাতেই আশ্ৰয় শিবিৰ নিৰ্মাণ কৰে । আলমাৰী, ৱাৰ্ডৰব আৰু অন্যান্য নলাতো পোৱা যায় । পইতাচোৰা আক্ৰমণ কেতিয়াও সহজভাৱে ল’ব নালাগে । কাৰণ পইতাচোৰা ক্ষতিকাৰক ই-কলাই বেক্টেৰিয়া বিয়পাই ছালমন’লাৰ সৃষ্টি কৰে । ইয়াৰ বাবে পইতাচোৰা যিমান পাৰি সোনকালে ঘৰৰ পৰা খেদিব লাগে ।

বহুতে বিভিন্ন ধৰণেৰে ইয়াৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ চেষ্টা কৰে । কীটনাশক ঔষধেৰে প্ৰায়ে পইতাচোৰা নিৰ্মূল কৰা নাযায় । এই পইতাচোৰাবোৰৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ঘৰুৱা উপায়বোৰ জানি লওক –

>> হেয়াৰ স্প্ৰে ব্যৱহাৰ কৰি সহজেপইতাচোৰা মাৰিব পাৰে । দেখা পালে সিহঁতৰ ওপৰত স্প্ৰে’ কৰিব লাগে । ফলত তেওঁৰ ভৰি আৰু ডেউকা আৰু লৰচৰ কৰিব নোৱাৰে । তাৰ পিছত লাহে লাহে শ্বাসৰুদ্ধ হৈ মৃত্যুমুখত পৰে ।

>> তেজপাতেপইতাচোৰাক বিকৃত কৰিব পাৰে । এই পোকে বেই পাতৰ গোন্ধ একেবাৰে ভাল নাপায় । ইয়াৰ বাবে পাকঘৰৰ চুকত তেজপাত টুকুৰা টুকুৰ কৰি ৰাখিব লাগে ।

>> পইতাচোৰা বাহ ক’ত আছে জানিলে তাত তেজপাত মেলি দিব লাগে । গোন্ধটো সহ্য কৰিব নোৱাৰি আপুনি দেখিব যে তেওঁলোকে আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা ওলাই আহি নতুন ঘৰ বিচাৰি পাবলৈ ।

2 thoughts on “তেজপাতে ঘৰৰ পৰা পইতাচোৰা আঁতৰাই পেলাব, এনেকৈ কৰক অবলম্বন”

Leave a Comment