বিয়াৰ পিছত ছোৱালীৰ জীৱনত যি পৰিৱৰ্তন হয় !

Join Telegram

( The changes in a girl‘s life after marriage ) বিবাহ হৈছে এটা বান্ধোন যিয়ে এটা গোটেই জীৱন সলনি কৰে । বিয়াৰ পিছত জীৱনত অহা জোৱাৰৰ উৎসাহত একাংশই হেৰাই যায়, আন কিছুমানে ঝলকতে নতুন ঠিকনা সৃষ্টি কৰে । বিয়াৰ পিছত জীৱনত কি কি পৰিৱৰ্তন আহে আৰু কেনেকৈ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব পাৰি আজি জানো আহক –

১) ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱা – দেউতাৰ ঘৰত হয়তো ৯/১০ বা ৮ বজাত সাৰ পাই উঠিছিলোঁ । অফিচ থাকিলে হয়তো এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ বাধা আহিলহেঁতেন । বিয়াৰ পিছত সোনকালে সাৰ পোৱা, বিচনা চাফা কৰা, নিজৰ ঘৰ চাফা কৰাটো তাত সহজ কাম নহয় । ছোৱালীবোৰে নিবিচাৰিলেও কৰিব লাগিব ।

২) পৰিয়ালৰ বাবে জলপান বনোৱা – মায়ে হয়তো ঘৰত পাকঘৰত খুৰীক সোমাবলৈ দিয়া নাছিল । কিন্তু বিয়াৰ সময়ত ক’ব লগা হৈছিল ছোৱালীজনীয়ে ৰান্ধিব জানে । অৱশ্যে ৰাতিপুৱা উঠি টিফিন বনোৱাটো সহজ কাম নহয় । অধিক হেঁচা আহে যদি যৌথ পৰিয়াল হয় । এনে ক্ষেত্ৰত শহুৰেকক আগতীয়াকৈ কোৱা ভাল যে কিমান জানো আৰু কিমান নোৱাৰি ।

৩) স্বামীৰ যত্ন লোৱা – এতিয়ালৈকে হয়তো আপুনি ঘৰৰ পোহনীয়া জন্তুটোক যত্নৰে খুৱাইছে, কোলাত লৈ শুইছে বা মাক-দেউতাকৰ মৰম অকলে উপভোগ কৰিছে । এতিয়া স্বামীৰ লগতে নিজৰ যত্ন লোৱাৰ সময় আহি পৰিছে । এনে অৱস্থাত স্বামীৰ লগত বন্ধুত্বপূৰ্ণ হোৱাটো বুদ্ধিমানৰ কাম হ’ব ।

৪) শাহুৱেকৰ লগত মিলি যোৱা – শহুৰেকৰ লগত মিলি যোৱাটো সহজ নহয় । যদিও তেওঁলোকক অভিভাৱক বুলি কোৱা হয়, তথাপিও বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে তেওঁলোক প্ৰকৃততে অভিভাৱক নহয় । কিছুমান ক্ষেত্ৰত শহুৰেক শহুৰেকৰ লগত তুলনা নকৰে । আৰম্ভণিতে সেইবোৰ খাপ খুৱাব লাগিব আৰু বুজিব লাগিব ।

৫) সন্তান জন্ম দিয়াৰ প্ৰত্যাশা – বিয়াৰ পিছত পৰিয়ালৰ বাকী সদস্যই বিচাৰে সন্তান দম্পতীহালৰ ঘৰলৈ আহিব । স্বামী-স্ত্রীয়ে যৌথ সিদ্ধান্ত লৈ সন্তান জন্ম দিব লাগে ।

Leave a Comment