ঘৰৰ পৰা চিৰদিনৰ বাবে নিগনিৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ আটাইতকৈ সহজ আৰু ঘৰুৱা উপায় !

ঘৰত নিগনি সোমাবলৈ আৰম্ভ কৰিলেই ঘৰৰ সামগ্ৰীৰ ক্ষতিৰ অন্ত নাথাকে। কেতিয়াবা খাদ্য, কেতিয়াবা কাপোৰ, কেতিয়াবা কাগজ, এই সকলোবোৰ নিগনিয়ে নষ্ট কৰি পেলায়। আনকি এই পৰিস্থিতিত নিগনি বিকৃত কৰিবলৈ বিষ ব্যৱহাৰ কৰাটোও এটা সমস্যা। যদি তেওঁ বিহ খাই ঘৰত মৃত্যুবৰণ কৰে ? ঘৰত সৰু সদস্য থাকিলে অধিক বিপদজনক। এনে অৱস্থাত আপুনি যদি ঘৰুৱা কৌশল গ্ৰহণ কৰে তেন্তে এফালে ঘৰৰ সদস্যসকল সুৰক্ষিত হ’ব, আৰু নিগনিবোৰ ঘৰলৈ ঘূৰি নাহিব।

১/ নিগনিৰ বাবে পিঁয়াজ একেবাৰে অসহ্যকৰ। ক’ৰবাত পিঁয়াজ ৰাখিলে নিগনিয়ে সেই অংশটো ভৰিৰে মোহাৰিব নোৱাৰে। এনে অৱস্থাত পিঁয়াজ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পিঁয়াজ কাটি ঘৰৰ বিভিন্ন চুকত ৰাখিব পাৰে বা পিঁয়াজৰ ৰস উলিয়াই ঘৰ ধোৱাৰ বাবে পানীৰ লগত মিহলাই ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। নিয়মিতভাৱে এনে কৰিলে নিগনিবোৰ ঘৰৰ ওচৰলৈও নাহিব।

২/ পিয়াঁজৰ বাহিৰেও পাকঘৰত আৰু এটা বস্তু আছে, যাৰ উপস্থিতি এই পৃথিৱীত নিগনিবোৰে আতংকিত কৰে, সেয়া হ’ল লৱণ। ইয়াৰ আঁৰতো বিশেষ কাৰণ আছে। লৱণৰ এটা সুকীয়া তিতা গোন্ধ থাকে। আৰু ঠিক এই কাৰণেই নিগনিবোৰে লৱণৰ গোন্ধ পালে পলাই যায়। নিগনিবোৰ বহুত ভ্ৰমণ কৰা ঠাইত লৱণ গুড়ি কৰি কাপোৰত বান্ধিব পাৰি। লগতে কাপোৰ এখনত লৱণৰ তেল লগাই নিগনি অহা যোৱা ৰাস্তাত থৈ দিব পাৰে। সেই চৌহদলৈ আৰু নিগনি নাহিব।

৩/ ক’লা জলকীয়াৰ এটা তিতা সোৱাদও থাকে। গতিকে ঘৰৰ চাৰিওফালে জলকীয়াৰ গুড়ি মেলি নিগনি বিকৃত কৰিব পাৰে। তেতিয়া নিগনিটো ঘৰলৈ ঘূৰি নাহিব।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment