ভাৰতৰ পশ্চিম বংগত অৱস্থিত আটাইতকৈ চুটি নামৰ ৰেল ষ্টেচন

ধনীৰ পৰা দুখীয়ালৈকে সকলো শ্ৰেণীৰ লোকৰ বাবে ৰে’ল হৈছে প্ৰথম পছন্দৰ যাতায়ত ব্যৱস্থা। কাৰণ কম খৰচত ক’ৰবালৈ যাবলৈ ৰে’লতকৈ উত্তম বিকল্প চাগে নাই। গতিকে যাতায়তৰ মাধ্যম হিচাপে বেছিভাগ মানুহৰে প্ৰথম পছন্দ হ’ল ৰে’ল। কাৰণ এইখন ৰে’লৰ জৰিয়তেহে কম খৰচত দূৰ দূৰলৈ যাব পাৰি। আনকি, ভাৰতীয় ৰে’লৱে নেটৱৰ্ক এছিয়াৰ বৃহত্তম ৰে’লৱে নেটৱৰ্কৰ ভিতৰত দ্বিতীয় স্থানত আছে।

ভাৰতীয়ৰ বাবে ৰেলৱেই হৈছে এক বৃহৎ পৰিবহণ কোম্পানী। ইংৰাজৰ শাসন কালত ভাৰতত ৰে’লৱে স্থাপন কৰা হৈছিল, যি আজিও জনসাধাৰণৰ সেৱা কৰি আছে। কিন্তু পূৰ্বৰ সময়ৰ তুলনাত আজিও ৰে’লপথৰ নিৰন্তৰ সম্প্ৰসাৰণ ঘটিছে। কিন্তু প্রায় সকলোৱে জানে যে প্রতিটো ৰে’লৱে ষ্টেচনৰ লগত কিছু ইতিহাস জড়িত হৈ আছে ৷ অৱশ্যে প্ৰতিটো ষ্টেচনৰ নামটো আকৰ্ষণীয় আৰু অদ্ভুত।

কিন্তু দেশৰ আটাইতকৈ সৰু ৰেল ষ্টেচনটোৰ নাম জানেনে ? দেশৰ আটাইতকৈ সৰু ৰেল ষ্টেচনটোৰ নামটো মাত্ৰ দুটা আখৰেৰে গঠিত। যাক ‘IB’ (IB) বোলা হয়। যিটো ওড়িশাত অৱস্থিত। ভাৰতীয় ৰেলৱে নেটৱৰ্কৰ ই একমাত্ৰ ষ্টেচন, যাৰ নাম আৰম্ভণিৰে শেষ হয়।

দৰাচলতে এই জনপ্ৰিয় ষ্টেচনটোৰ নাম ‘এব্ব’ নদীৰ নামেৰে ৰখা হৈছে, সেয়ে এই ষ্টেচনটোৰ চমু নাম দিয়া হৈছে। শেহতীয়াকৈ ছ’চিয়েল মিডিয়াত ভাইৰেল হৈছে এই ৱাকি ৰে’লৱে ষ্টেচনৰ নাম। কিন্তু কিছুমান ষ্টেচনৰ নাম ইমানেই ডাঙৰ যে মনত ৰখাটো কঠিন, আনহাতে কিছুমান ৰেলৱে ষ্টেচনৰ নাম আজীৱন মনত ৰখা হয়। সেয়ে ‘আই বি’ তাৰ ভিতৰত অন্যতম।

Leave a Comment