চুলিৰ সকলো সমস্যাৰ সমাধান এই পাতত লুকাই আছে

Join Telegram

আমাৰ চুলি সৰা বা ভাঙি যোৱাৰ সমস্যা কম বেছি পৰিমাণে আছে । তদুপৰি বহুতে উফি আৰু চুলি সৰা ৰোগত ভুগিবলগীয়া হয় । সোজানে পাত ব্যৱহাৰ কৰি এই সমস্যাবোৰ সমাধান কৰিব পাৰি ।

চুলিত পাত ব্যৱহাৰ কিয় কৰিব ?

  • সজনা পাতত থকা এন্টি-বেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-ফাংগেল গুণে উফি দূৰ কৰাত সহায় কৰে আৰু বিভিন্ন বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে ।
  • সজানৰ পাতত প্ৰচুৰ পৰিমাণে এমিনো এচিড থাকে, যিয়ে চুলিৰ শিপা মজবুত কৰে । ফলত চুলি সৰা কমি যায় ।
  • এই পাতবোৰত উপস্থিত থকা বায়’টিনে ৰক্তকণিকাৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে । ই মূৰৰ ছাললৈ অক্সিজেনৰ যোগান বৃদ্ধি কৰে আৰু চুলিবোৰ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায় ।
  • সজন পাতত থকা জিংক, ভিটামিন এ আৰু আইৰণে চুলিত পুষ্টিকৰ উপাদান যোগান ধৰে । ফলত চুলিবোৰ স্বাভাৱিকতে চিকচিকিয়া হৈ পৰে ।
  • সৰিয়হৰ পাতত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ওমেগা ফেটি এচিড থাকে । চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে এই উপাদান অতি প্ৰয়োজনীয় ।

চুলিত কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব ?

  • সাজনে তেল তামোল তেল, জজোবা তেল আৰু এৰৌ তেল মিহলাই লওক । তাৰ পিছত শিপাৰ পৰা টিপলৈকে ভালদৰে লগাব লাগে । ৰাতিটো থৈ পিছদিনা হাৰ্বেল শ্বেম্পুৰে ধুই পেলাব লাগে ।
  • সজনা পাত পিহি টেঙা দৈ, গোলাপ পানী আৰু চাউলৰ পানীত ভালদৰে মিহলাই লওক । চুলিৰ পেকটো চুলিৰ ওপৰত ১ ঘণ্টা ৰাখিব লাগে । তাৰ পিছত মৃদু চেম্পুৰে ধুব লাগে ।
  • এমুঠি পাত উতলা পানীত অলপ সময় উতলাই ল’ব । পানীখিনি স্প্ৰে’ বটলত চেকি চুলিৰ টোনাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰক ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

1 thought on “চুলিৰ সকলো সমস্যাৰ সমাধান এই পাতত লুকাই আছে”

Leave a Comment