বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী কফি, এই চৰাইৰ মল-মূত্ৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়, ৭৩ হাজাৰ টকাত বিক্ৰী হয়

( The world’s most expensive coffee, sells for Seventy-three thousand ) কফি আমাৰ প্ৰায় সকলোৰে প্ৰিয় পানী। কফি খাই ভাল নোপোৱা মানুহ বিচাৰি পোৱাটো কঠিন। যদি আপুনি এজন কফি প্ৰেমী তেন্তে আপোনাৰ নিশ্চয় ( Jacu Bird Coffee ) বিষয়ে এটা ধাৰণা থকা প্রয়োজন। ‘জাকু বাৰ্ড কফি’ হৈছে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ বিৰল আৰু দামী কফি। বজাৰত উপলব্ধ কফিৰ দৰে এই ‘জাকু বাৰ্ড কফি’ নহয়। বজাৰত পোৱা কফিটো “কফি বীজ” নামৰ এক প্ৰকাৰৰ বীজৰ গুড়িৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। বজাৰত কফিৰ দাম সোৱাদ আৰু গুণগত মান অনুসৰি বেলেগ বেলেগ হয়। কিন্তু বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী কফিটো হ’ল ‘জাকু বাৰ্ড কফি’।

Jacu Bird Coffee জাকু চৰাইৰ মলৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। এই ধৰণৰ কফিৰ দাম ১০০০ ডলাৰ, যিটো ভাৰতীয় টকাত প্ৰায় ৭৯ হাজাৰ টকা। এই কফি ব্ৰাজিলৰ আটাইতকৈ সৰু কফি বাগিচা কেমোচিম এষ্টেটত প্ৰস্তুত কৰা হয়। এই দশকৰ আৰম্ভণিতে হেনৰিক স্লোপাৰ ডি আৰাউজোৱে এই কফিৰ প্ৰচলন কৰিছিল। কিন্তু এই কফিৰ জনপ্ৰিয়তাৰ আঁৰত অলপ কাহিনী আছে। আজি সেই কাহিনীটোৰ বিষয়ে কম –

( Jacu ) হ’ল তিতিয় শ্রেণীৰ এবিধ চৰাই। এতিয়া এই চৰাইবোৰ বিলুপ্তপ্ৰায় প্ৰজাতিৰ তালিকাত আছে। ব্ৰাজিলৰ আইন অনুসৰি তেওঁলোকক সুৰক্ষিত কৰা হৈছে। এসময়ত হেনৰিক স্লোপেৰেইৰ বাগিচাত ( Jacu ) চৰাই প্ৰচুৰ পৰিমাণে দেখা দিবলৈ ধৰিলে। তাৰ পিছত তেওঁৰ মনলৈ আহিল যে ইণ্ডোনেছিয়ানসকলে চিভেটৰ মলৰ পৰা কফি চেৰী সংগ্ৰহ কৰাৰ কথা। তাৰ পিছত নিজাববীয়াকৈ সিদ্ধান্ত ল’লে যে তেওঁ ( Jacu ) চৰাইৰ মলৰ পৰা কফি বনাব। সি ভবাৰ দৰে কাম কৰিবলৈ ধৰিলে। আজিৰ বজাৰত আটাইতকৈ দামী কফি হিচাপে পৰিচিত বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী কফিটো বনুৱাসকলে ( Jacu ) চৰাইৰ মল-মূত্ৰৰ পৰা বনায়।

CopyAMP code

Leave a Comment