ধনতেৰাছত এই ৫টা ভুলে আপোনাক দৰিদ্ৰ কৰিব, ভুল সমূহ হৈছে

কাৰ্তিক মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ ত্ৰয়োদশী তাৰিখে ধনতেৰস উৎসৱ পালন কৰা হয়। এইবাৰ ২২ আৰু ২৩ অক্টোবৰ দুয়োটা দিনতে ধনতেৰাস উদযাপন কৰা হৈছে। ২২ অক্টোবৰৰ সন্ধিয়া ধনতেৰা পূজা কৰা হ’ব, কিন্তু দুয়োটা দিনতে বজাৰ কৰিব পাৰিব। ধনতেৰাছত দেৱী লক্ষ্মী, ভগৱান কুবেৰ আৰু ধনৱন্তৰীক পূজা কৰা হয়।

ধনতেৰাছত নতুন নতুন বস্তু কিনাটোও অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। প্ৰতি বছৰৰ দৰেই এইবাৰো আপুনি নিশ্চয় ধনতেৰাছত বজাৰ কৰিব। কিন্তু এই উৎসৱত কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰাটোও অতি প্ৰয়োজনীয়। ধনতেৰাৰ দিনা কোনবোৰ ভুল এৰাই চলিব লাগে জানো আহক –

১/ খালী বাচন-বৰ্তন- ধনতেৰাৰ দিনা বাচন-বৰ্তন কিনাৰ পৰম্পৰাও আছে, কিন্তু এটা কথা মনত ৰাখিব যে আজিৰ দিনটোত ক্ৰয় কৰা বাচন-বৰ্তনবোৰ ঘৰত খালী কৰি আনিব নালাগে। পাত্ৰটো ঘৰৰ ভিতৰলৈ অনাৰ আগতে পানী, চাউল বা যিকোনো শস্যৰে ভৰাই দিব লাগে।

২/ মিশ্ৰিত বস্তু- ধনতেৰাছ হৈছে শুভতাৰ লগতে বিশুদ্ধতাৰ প্ৰতীক। সেইবাবেই আজিৰ দিনটোত কোনো ধৰণৰ মিশ্ৰিত বস্তু কিনাটো অতি পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

৩/ মূল দুৱাৰ- ধনতেৰাছৰ আপোনাৰ ঘৰৰ মূল দুৱাৰৰ লগত বিশেষ সম্পৰ্ক আছে। বাস্তু শাস্ত্ৰৰ মতে ঘৰৰ মূল দুৱাৰৰ পৰা ধনাত্মক শক্তিৰ সৈতে দেৱতাসকলে প্ৰৱেশ কৰে। সেয়ে ধনতেৰাছৰ আজিৰ দিনটোত মূল দুৱাৰ লেতেৰা কৰি নাৰাখিব।


আৰু পঢ়ক
>> কেৱল সোণেই নহয়, ধনতেৰাছত কিনিব লাগে ঝাড়ু ! সেইদিনা কিয় ঝাড়ু কিনাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয় ?
>> মঙলবাৰে কৰক এই ৫টা বিশেষ কাম, ৰামভক্ত হনুমানৰ কৃপাত সকলো সমস্যা নিশ্চয় শেষ হ’ব


৪/ গোটেই দিনটো বজাৰ কৰি নাথাকিব- ধনতেৰাৰ দিনা বস্তু কিনাটো এটা পৰম্পৰা। অৱশ্যে ধনতেৰাছত গোটেই দিনটো বজাৰ কৰি পাৰ কৰা একাংশ লোক আছে। মুহুৰ্ত অনুসৰি এই ক্ৰয় কৰিলে ভাল হ’ব।

৫/ টকা ধাৰ নিদিব- ধনতেৰাৰ দিনা বন্ধু-বান্ধৱ বা আত্মীয়-স্বজনক ধাৰ দিয়াৰ ভুল নকৰিব। আজিৰ দিনটোত লক্ষ্মীক আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা ওলাই যাবলৈ নিদিব। দীপাৱলীৰ পিছতহে ঋণ বা ঋণ সম্পৰ্কীয় লেনদেন কৰিলে ভাল হ’ব।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment