ৰাতিপুৱা খালী পেটত আদা এটুকুৰা খালে এইসমূহ উপকাৰ হয় !

( These are the benefits of eating a piece of ginger on an empty stomach in the morning )
পাকঘৰত প্ৰায়ে আদা ব্যৱহাৰ কৰা হয় । এই উপকাৰী উপাদানটো ৰন্ধা-বঢ়াৰ সোৱাদ বৃদ্ধি কৰিবলৈ বা সুগন্ধিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় । কিন্তু আপুনি জানেনে, আদা কেৱল ৰন্ধা বঢ়াত ব্যৱহাৰ কৰা উপাদান নহয় । স্বাস্থ্যৰ বাবে কিমান উপকাৰীতা আছে ? আদা স্বাস্থ্য উপকাৰী ঘৰুৱা উপায় মূৰ ঘূৰোৱা, বমি, পাচন সমস্যা, গেছ হাৰ্টবাৰ্ণ সমস্যা আৰু বহুতো । সেয়ে আদাৰে দিনটো আৰম্ভ কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞসকলে পৰামৰ্শ দিয়ে । প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা খালী পেটত আদা এটুকুৰা খালে কি হয় জানেনে ?

১. বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, ৰাতি ভালদৰে টোপনি যোৱাৰ পিছতো বহুতে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে । বিভিন্ন শাৰীৰিক কাৰণত এই সমস্যা হ’ব পাৰে । এনে পৰিস্থিতিত আদা কামত আহিব পাৰে । বিশেষজ্ঞসকলে ৰাতিপুৱা চাহ বা কফিৰ সলনি একাপ আদাৰ পানী খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে । গোটেই দিনটো ইয়াত সম্পূৰ্ণ শক্তি থাকিব ।

২. আদা মূৰ ঘূৰোৱা, বমি ভাব দূৰ হয় । বিশেষজ্ঞসকলে এই সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ পুৱা খালী পেটত আদা এটুকুৰা চোবাই খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে । আদা এটুকুৰা পেটৰ বেমাৰ নিৰাময় কৰে । গৰ্ভৱতী মহিলাই প্ৰায়ে আদাৰ পানী সেৱন কৰে । তেওঁলোকৰ গৰ্ভস্থ সন্তানসকলো সুস্থ ।

৩. ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে আদা অতি উপকাৰী । তদুপৰি যিসকল লোকৰ এতিয়াও মৌশিৰ ৰোগ হোৱা নাই, তেওঁলোকক পুৱা খালী পেটত আদা খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে বিশেষজ্ঞসকলে । তেওঁলোকৰ মতে, ৰাতিপুৱা আদা চোবাই খালে বা আদাৰ পানী খালে তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত থাকে । ৰক্তচাপও নিয়ন্ত্ৰণত থাকে । হৃদৰোগকো আঁতৰাই ৰখা হয় ।

৪. গেছ, হাৰ্টবান, পেট ফুলা আদি সমস্যা ৰোধ কৰাত আদা অতি উপযোগী । যিসকলৰ পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা আছে তেওঁলোকে পুৱা নিয়মীয়াকৈ খালী পেটত আদা খালে উপকৃত হ’ব ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

2 thoughts on “ৰাতিপুৱা খালী পেটত আদা এটুকুৰা খালে এইসমূহ উপকাৰ হয় !”

Leave a Comment