মাতৃৰ এই গুণবোৰে সন্তানক সফল কৰি তোলে !

( These are the qualities of a mother that make her child successful ) শিশুটিৰ আটাইতকৈ ওচৰৰ মানুহজন হ’ল তাৰ ‘মা’ । সেয়ে শিশুৱে মাক নুসুধিলেও বহু কথা জানে মা’ৰ পৰা । সন্তানৰ লগত মাতৃৰ সম্পৰ্ক যিমানেই ভাল হ’ব সিমানেই তাইৰ জীৱনটো সফল হ’ব । কাৰণ মাক শিশুটিৰ প্ৰথম পথ প্ৰদৰ্শক ! শিশুটিক পথ প্ৰদৰ্শন কৰি সকলো নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ কথা নহয় । এই কথা মাতৃয়ে ভালদৰে মনত ৰাখিব লাগে । দুয়োটা বিষয়ক বিভ্ৰান্ত নকৰিব । মাতৃৰ কিছুমান বিশেষ বৈশিষ্ট্য বা গুণে সন্তানক সফল হোৱাত সহায় কৰে । জানি লওঁ আহক সেই গুণবোৰৰ কথা –

১/ শিশুৰ সমস্যাবোৰ ভালদৰে শুনি থকা,
যদি আপুনি আপোনাৰ সন্তানৰ সৈতে আপোনাৰ সম্পৰ্ক শক্তিশালী বা উন্নত কৰিব বিচাৰে তেন্তে প্ৰথমে তেওঁলোকৰ কথা ভালদৰে শুনিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগিব । কাৰণ প্ৰতিজন পুৰুষে নিজৰ কথা ক’ব বিচাৰে । মাকৰ পৰা সেই আশ্বাস পালে তেওঁলোকে আত্মবিশ্বাসেৰে ক’ব পাৰে । গতিকে যেতিয়াই আপোনাৰ শিশুৱে কোনো সমস্যা বা অভিযোগ উত্থাপন কৰে, তেতিয়াই ধৈৰ্য্যৰে শুনিব আৰু সমাধান কৰাত সহায় কৰিব । ফলত তেওঁ যেতিয়াই কোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব তেতিয়াই আপোনাৰ ওচৰলৈ আহিব ।

২/ মানুসিক চাপ নিদিব,
শিশুটিৰ কিছুমান আচৰণত আপুনি বিৰক্ত অনুভৱ কৰিব পাৰে । শিশুৱে সকলো বুজি নাপায় । গতিকে আপুনি বিচলিত হ’লেও আপোনাৰ সন্তানক এই বিষয়ে হেঁচা নিদিব । বৰঞ্চ তেওঁক ধুনীয়াকৈ বুজাই দিয়া উচিত । শিশুৰ বাবে মানসিক চাপৰ সৃষ্টি কৰা কামবোৰ নকৰিব । যেতিয়া আপুনি শিশুটিৰ লগত শান্তভাৱে কথা পাতিব, তেতিয়া তেওঁৰ বাবে সঠিক কথাখিনি পোৱাত সহজ হ’ব ।

৩/ বন্ধু হওক,
যিকোনো সম্পৰ্ক শক্তিশালী হ’বলৈ সময়ৰ প্ৰয়োজন । অভিভাৱক দুয়োজনে যদি কাম কৰি আছে তেন্তে ল’ৰা-ছোৱালীৰ বাবে সময় স্বাভাৱিকতে কম । গতিকে আপুনি যিমানেই ব্যস্ত নহওক কিয়, আপোনাৰ সন্তানৰ সৈতে মানসম্পন্ন সময় কটাবলৈ কিছু সময় আঁতৰাই ৰাখক । তেওঁৰ বন্ধু হ’বলৈ হ’লে সময় কটাব লাগিব, কথা পাতিব লাগিব । আপোনাৰ এই বন্ধুত্বই শিশুটিৰ বাবে সফলতাৰ পথ সহজ কৰি তুলিব ।

৪/ তেওঁৰ লগত বজাৰ কৰক,
বজাৰ কৰাটো অপচয় নহয় । অত্যাৱশ্যকীয় বস্তু আৰু চখৰ বাবে বজাৰ কৰাৰ সময়ত শিশুটিৰ লগত থাকিব লাগে । যদি তেওঁ প্ৰথমে বন্ধু হিচাপে আপোনাৰ কাষ চাপে, তেতিয়া ভুল বন্ধু বাছি লোৱাৰ ভয় নাথাকিব । তেওঁৰ বয়স এনেকুৱা যে বন্ধু-বান্ধৱীৰ সংগ বিচাৰে । আপুনিও তাৰ এজন বন্ধু হৈ যাব পাৰে । বজাৰ কৰি থাকোঁতে কথা পাতক, তাইৰ প্ৰিয় খাদ্য খাবলৈ লৈ যাওক । তাৰ মাজত সুখৰ সুন্দৰ স্মৃতি থাকিব । যিয়ে তেওঁক পিছলৈ ইতিবাচক ব্যক্তি হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ কাম কৰিব ।


আৰু পঢ়ক
ল’ৰা দেখি ছোৱালীয়ে বাৰে বাৰে উৰণা ঠিক কৰে কিয় ?
সৰু ছোৱালীবোৰ কিয় বয়স্ক পুৰুষৰ প্ৰেমত পৰে ?


৫/ দয়ালু হওক,
আপোনাৰ সহানুভূতিয়ে শিশুৰ জীৱন সহজ কৰি তুলিব পাৰে । যিকোনো অসুবিধাৰ বিষয়ে তেওঁ নিঃসংকোচে কওক । তেওঁক বিশ্বাস কৰক । তেওঁৰ আত্মবিশ্বাসী হওক । তেওঁক ভুল কৰিবলৈ দিয়ক, আপুনি তেওঁক বাধা নিদিব । বৰঞ্চ সেই ভুলৰ পৰা সঠিক কথা শিকিবলৈ সহায় কৰক । তেওঁৰ জীৱনৰ সফলতাৰ বাবে আপোনাৰ সহানুভূতি অতি প্ৰয়োজনীয় ।