গাঁঠিৰ বিষ কমাব পাৰে এই খাদ্যই ! খাদ্যসমূহ হৈছে –

Join Telegram

( This food can reduce joint pain ) বহু লোক গাঁঠিৰ বিষত ভোগে । বিশেষকৈ ত্ৰিশ বছৰ বয়সৰ পিছত এই সমস্যা বেছিকৈ দেখা দিয়ে । আগতীয়াকৈ সাৱধান হ’লে এই ৰোগৰ পৰা আঁতৰি থকাটো সম্ভৱ । পুৰুষতকৈ মহিলাৰ গাঁঠিৰ বিষৰ সম্ভাৱনা বেছি । এই ক্ষেত্ৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ এটা প্ৰধান কাৰণ হ’ব পাৰে । গতিকে কেলচিয়ামযুক্ত খাদ্য খাব লাগে ।

পুষ্টিবিদসকলৰ মতে, এজন প্ৰাপ্তবয়স্কক প্ৰতিদিনে কেলচিয়ামৰ প্ৰয়োজন হয় । এই প্ৰয়োজনীয়তা প্ৰতিদিনে প্ৰায় ১০০০ মিলিগ্ৰাম । এইটো দৈনিক গ্ৰহণ কৰিব লাগিব । ই সুস্থ হৈ থাকিবলৈ সহজ কৰি তুলিব । অন্যথা গাঁঠিৰ বিষ, হাড় ক্ষয় আদি সমস্যাবোৰ বাঢ়ি গৈ থাকিব । গাঁঠিৰ বিষ দূৰ কৰিবলৈ কোনবোৰ খাদ্য খাব লাগে জানি লওক –

দৈৰ উপকাৰীতা
দৈ হৈছে গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰী সুস্বাদু খাদ্য । ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণে কেলচিয়াম থাকে । প্ৰতি ১০০ গ্ৰাম দৈত ৮০-৮৮ গ্ৰাম কেলচিয়াম পোৱা যায় । গতিকে দৈ আপোনাৰ বাবে উপকাৰী খাদ্য হ’ব পাৰে । নিয়মিত দৈ খালে গাঁঠিৰ বিষ কম হ’ব ।

গাখীৰ কিয় খাব লাগে
বহুতে গাখীৰ খাই ভাল পায় । দৈনিক খাদ্য তালিকাত ৰাখক । কাৰণ গাখীৰত যথেষ্ট পৰিমাণে কেলচিয়াম থাকে । প্ৰতি ১০০ গ্ৰাম গাখীৰত ১২৫ মিলিগ্ৰাম কেলচিয়াম থাকে । গতিকে প্ৰতিদিনে গাখীৰ খোৱাটোৱে কেলচিয়ামৰ অভাৱ পূৰণ কৰাত সহায় কৰে । ই গাঁঠিৰ বিষ সোনকালে কমায় । গতিকে শৰীৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে কেলচিয়াম যোগান ধৰিব বিচাৰিলে খাদ্য তালিকাৰ পৰা গাখীৰ বাদ নিদিব ।

প্ৰতিদিনে কণী খাব লাগে
প্ৰতিদিনে অন্ততঃ এটা কণী খাবলৈ চেষ্টা কৰক । কাৰণ ইমান কম খৰচত ইমান পুষ্টিৰ লগত বেছি মিল নাথাকে । কণীৰ বহুতো উপকাৰীতা আছে । কণীত প্ৰচুৰ পৰিমাণে কেলচিয়াম থাকে । এটা কণী খালে প্ৰায় ৬০ মিলিগ্ৰাম কেলচিয়াম পোৱা যাব । গতিকে নিয়মিতভাৱে কণী খোৱাৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলক । ই কেলচিয়ামৰ অভাৱ দূৰ কৰাৰ লগতে গাঁঠিৰ বিষো দূৰ কৰিব ।

আলমণ্ড কিয় খাব লাগে ?
আলমণ্ড হৈছে এক প্ৰকাৰৰ বাদাম । ই এক অতি উপকাৰী খাদ্য । আলমণ্ড যিমান সোৱাদযুক্ত সিমানেই পুষ্টিকৰ । এই বাদাম নিয়মিতভাৱে খালে আপোনাৰ গাঁঠিৰ বিষ বহুত কম হ’ব । নিয়মিত আলমণ্ড সেৱন কৰিলে কেলচিয়ামৰ অভাৱ ভাল হ’ব । কাৰণ প্ৰতি ১০০ গ্ৰাম আলমণ্ডত প্ৰায় ২৭০ মিলিগ্ৰাম কেলচিয়াম থাকে ।

তিল, সৰু মাছ আৰু সাজিনা
তিনিওটা খাদ্যত কেলচিয়াম প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে । তিল যদিও এটা সৰু শস্য, ইয়াৰ উপকাৰীতা বহুত । বিশেষকৈ ইয়াত কেলচিয়াম প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে । প্ৰতি ১০০ গ্ৰাম তিলত প্ৰায় ১০০০ মিলিগ্ৰাম কেলচিয়াম থাকে । কাঁইট থকা সৰু মাছ খালেও যথেষ্ট পৰিমাণে কেলচিয়াম পোৱা যাব । সাজিনাই উপযোগী শাক-পাচলিও খাব পাৰে । কাৰণ সাজিনাতো যথেষ্ট পৰিমাণে কেলচিয়াম থাকে ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।