ঘৰত এনেদৰে তিয়ঁহ ৰোপণ কৰিলে বৃহৎ উৎপাদন পাব !

( This is how you can plant onions at home to get a large yield ) আমাৰ বহুতেই তিয়ঁহ খাই ভাল পায় । তিয়ঁহ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী । তিয়ঁহ বহুতে ফলমূল হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে আৰু ইয়াক শাক-পাচলি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি । বহুতে কয় যে তিয়ঁহ খালে ভিতৰি শীতল হৈ থাকে । লগতে তিয়ঁহ চালাডৰ সৈতে ৰন্ধা আৰু শাক হিচাপে খাওঁ । তিয়ঁহ সুস্থ ছাল আৰু মুখৰ বাবে উপকাৰী । তিয়ঁহত কেলৰি অতি বেছি থাকে যিয়ে আমাক কাম কৰাত সহায় কৰে ।

তিয়ঁহত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন থাকে যিয়ে আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে । উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰিত হোৱাৰ বাবে তিয়ঁহ অতি উপকাৰী । মধুমেহ ৰোগী আৰু অন্যান্য ৰোগীৰ বাবেও ই অতি উপকাৰী । বহুতৰ পিছফালৰ চোতাল অতি সৰু, গতিকে তেওঁলোকে তিয়ঁহৰ খেতি কৰিব নোৱাৰে । সেয়ে বজাৰৰ পৰা তিয়ঁহ কিনি চাহিদা পূৰণ কৰে ।

বজাৰত তিয়ঁহ বহুদিনৰ আগৰ গছৰ পৰা চপোৱা হয় যদিও ঘৰতে উৎপাদিত তিয়ঁহ সতেজ হৈ চাহিদা পূৰণ কৰে । কিছুদিন পূৰ্বে ইণ্টাৰনেটত এটা ভিডিঅ’ত এজন দাদাই ঘৰৰ পিছফালৰ সৰু ঠাইত কেনেকৈ তিয়ঁহৰ খেতি কৰিব লাগে দেখুৱাইছিল । ঘৰতে তিয়ঁহৰ খেতি কৰা শিকিবলৈ ভিডিও টো বহুত উপযোগী । গতিকে ভিডিওটোত এই বিষয়ে কোৱা হৈছে ।

দাদাই ব্যৱহাৰ কৰা সামগ্ৰীসমূহ হ’ল – ১/ শুকান মাটি, ২/ টিন টপ, ৩/ বটল, ৪/ডাঙৰ তাঁৰ, ৫/ বাশ্বাৰ দেশ, ৬/ তিয়ঁহৰ গুটি, দাদাই ভিডিঅ’ত দেখুওৱাৰ দৰে ষ্টেপ বাই ষ্টেপ প্ৰথমে দাদাই টিনখনৰ ওপৰত লিক এটা লৈছিল, তাৰ পিছত দাদাই শুকান মাটি আনি ওপৰ অংশ ভৰাইছিল । তাৰ পিছত ভিডিঅ’টোত দাদাই ওপৰৰ ওপৰত এটা বটল তাঁৰেৰে বান্ধি তাৰ পিছফালে কিছু অংশ কাটিছিল বটলটো যাতে পানী ঢালিব পৰা যায় ।


আৰু পঢ়ক
গছজোপাৰ যত্ন লওঁতে এই ২টা কথা মনত ৰাখিব !
ঘৰৰ ভিতৰত এই গছবোৰ ৰোপণ নকৰিব ! নহলে দৰিদ্রতা আহিব।


তাৰ পিছত নিয়মিতভাৱে গছৰ পৰা সতেজ তিয়ঁহ খাব পাৰিব । দাদাই দেখুওৱা ভিডিঅ’টো ইণ্টাৰনেটত অতি ভাইৰেল হৈ পৰিছে । এই পদ্ধতিটো চাই বহুতে শিকিছে । ইচ্ছা কৰিলে ঘৰৰ ওচৰতে তিয়ঁহ ৰোপণ কৰি প্ৰয়োজন পূৰণ কৰিব পাৰে ।

Leave a Comment