এই পদ্ধতিতে নেমু ৰোপণ কৰিলে উৎপাদন প্রচুৰ হ’ব !

দৈনন্দিন জীৱনত মূল উপাদান হিচাপে ইমান ব্যৱহাৰ নহ’লেও নিৰ্বাচনৰ ‘কিং মেকাৰ’ৰ দৰেই নেমুৰ বিশেষ গুৰুত্ব আছে। কিন্তু ইয়াৰ ফলপ্ৰসূতা কেৱল পাকঘৰতে সীমাবদ্ধ নহয়। গ্ৰুমিং আৰু শৰীৰৰ যত্নৰ ক্ষেত্ৰতো ই বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে। কিন্তু, দৈনন্দিন জীৱনত ব্যৱহৃত বস্তুবোৰৰ দাম যিমানেই বাঢ়ি গৈ থাকে, বজাৰত নেমুৰ মূল্য বহুতে জানিলেও খোৱাৰ বাহিৰে আন ব্যৱহাৰৰ বাবে কিনিব নোৱাৰে। কেতিয়াবা কিনিলেও মধ্যমীয়াকৈ কিনিব লাগে। কিন্তু এই পৰিস্থিতিত ইয়াৰ বিকল্প আছে।

ঘৰতে নেমুৰ পাতৰ পৰা নেমু গছ বনাব পাৰে। কেনেকৈ ? তলত উল্লেখ কৰা প্ৰতিটো পদক্ষেপ এটা এটাকৈ অনুসৰণ কৰি ঘৰতে নেমু পাতৰ পৰা নেমু গছ লাভ কৰক।

নেমুপাতৰ পৰা নেমু গছ বনাবলৈ প্ৰথমে কিছুমান পৈণত নেমু পাত সংগ্ৰহ কৰিব লাগে। প্ৰথমে নেমুৰ পাতবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰি ল’ব। তাৰ পিছত গিলাচ এটা লৈ গিলাচটোৰ দুই তৃতীয়াংশ পানীৰে ভৰাই দিব।

পৰিষ্কাৰ নেমু পাত লৈ পানী ভৰ্তি গিলাচত এনেদৰে থৈ দিব যাতে পাতৰ টিপযুক্ত (কাণ্ড) অংশহে পানীত ডুব যায়। এনেদৰে একেৰাহে ৩০ দিন ছাঁ থকা ঠাইত থৈ দিব। ৩০ দিনৰ পিছত নেমুপাতবোৰ নিৰীক্ষণ কৰিলে দেখা যাব যে নেমুপাতৰ পৰা কেইবাটাও সৰু সৰু শিপা ওলাই আহিছে। পাতবোৰ পুনৰ গিলাচত ৪৫ দিনলৈকে থৈ দিব। গিলাচৰ পৰা পাতবোৰ উলিয়াই ল’লে দেখিব যে পাতৰ শিপাবোৰ বেছিকৈ বাঢ়িছে।

ইয়াৰ পিছত এটা Container with Holes লওক। সেই পাত্ৰটোত ‘টাইলছ’ৰ দুটা টুকুৰা ৰাখক। সেই টুকুৰাবোৰেৰে পাত্ৰটোৰ ফুটাবোৰ ঢাকি দিব। এতিয়া, পাত্ৰটোৰ ওপৰৰ অংশটোৰ বাহিৰে মাটিৰ সলনি ব্যৱহৃত চাহপাত (Used Tea Leaves)ৰে বেছিভাগ পাত্ৰ ভৰাই পুলিবোৰ পাবলৈ।

এই পাত্ৰত চাহপাতৰ ওপৰত শিপা থকা পাতখিনি থৈ শিপাবোৰ অধিক ব্যৱহৃত চাহপাতেৰে ঢাকি পাত্ৰটোত ভালদৰে পানী দিব লাগে। সপ্তাহত এবাৰ এনেদৰে নেমু গছৰ পাত্ৰত পানী দি থাকিব। উচ্চ উষ্ণতাৰ পৰিৱেশত সপ্তাহত দুবাৰকৈ পানী দিব লাগে আৰু ছাঁ থকা ঠাইত ৰাখিব লাগে।

Leave a Comment