এই কথাষাৰে মানুহক ভুল পথৰ পৰা সঠিক পথলৈ লৈ যায়।

আমি সকলোৱে মহাভাৰতৰ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বিষয়ে অলপ জানো আৰু পঢ়ো। এই শ্ৰী কৃষ্ণ শ্ৰী বিষ্ণুৰ অষ্টম অৱতাৰ। হিন্দু সমাজত তেওঁক পূজা কৰা হয়। ভদ্ৰ মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ অষ্টমী তিথিত তেওঁৰ জন্মৰ দিনটো আজিও প্ৰতি বছৰে জন্মাষ্টমী হিচাপে পূজা কৰা হয়। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ পিতৃ বাসুদেৱ আৰু মাতৃ দেৱকী, তেওঁ মথুৰাৰ ৰাজপৰিয়ালৰ পুত্ৰ আছিল।

মাতৃৰ ফালৰ পৰা ককাক কাংছাৰ হত্যাৰ হেঁপাহৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ জন্মৰ নিশা পোষক পিতৃ নন্দ আৰু পোষক মাতৃ যশোদাৰ লগত গোকুলত এৰি থৈ যায়। মহাভাৰতত তেওঁ পাণ্ডৱৰ উপদেষ্টা হিচাপে কুৰুক্ষেত্ৰৰ যুদ্ধত পাণ্ডৱৰ লগত যোগ দিছিল। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনৰ ৰথী ভূমিকা পালন কৰিছিল।

যুদ্ধক্ষেত্ৰত অৰ্জুনে তেওঁক বচাবলৈ এক মহান ধৰ্মধ্বনি দিছিল যিটো হিন্দুসকলৰ পবিত্ৰ পুথি “ভাগৱত গীতা” বুলি গণ্য কৰা হয়। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ সেই মহান উপদেশক ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাক্য বুলি গণ্য কৰা হয়।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাক্যৰে মানুহে নিজৰ জীৱনত সঠিক পথ বিচাৰি পায়। এই কথাষাৰে মানুহক ভুল পথৰ পৰা সঠিক পথলৈ লৈ যায়। এনে কিছুমান কথাৰ উদাহৰণ আজিৰ টীকা-

১) “ভোকাতুৰ মানুহৰ বাবে নীতিৰ কথা আৰু খঙাল মানুহৰ বাবে অন্যায়ৰ কথা অৰ্থহীন”।

মানুহ জীয়াই থাকিবলৈ খাদ্য, বস্ত্ৰ আৰু বাসস্থানৰ প্ৰয়োজন। এই মানুহজন যেতিয়া অনাহাৰে থাকে, তেতিয়া নীতিৰ শব্দৰ মূল্য তেওঁৰ বাবে যিমান মূল্য নাথাকে, খাদ্যৰ মূল্য তেওঁৰ বাবে সিমান নহয়। এজন খঙাল, বেয়া স্বভাৱৰ মানুহ এজন শান্ত, লেহেমীয়া স্বভাৱৰ মানুহৰ যথাযথতাৰ ভাৱৰ দৰেই নিজকে প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ অক্ষম। সেয়েহে ভোকাতুৰ আৰু খঙাল দুয়োজনেই নৈতিকতাবোধ আৰু উচিত-অনুচিতৰ জ্ঞানৰ পৰা বঞ্চিত হৈ তেওঁলোকৰ বাবে অমূল্য হৈ পৰে।

২) “কলিযুগত ধৰ্ম, সততা, পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা, সহনশীলতা, আয়ুস, শাৰীৰিক শক্তি আৰু স্মৃতিশক্তি সকলো সময়ৰ লগে লগে হ্ৰাস পাব।”

সময় কাৰো বাবে থিয় হৈ নাথাকে। সময়ৰ লগে লগে বহু কথা সলনি হয়। দ্বাপৰ যুগত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাক্যৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত হিন্দু ধৰ্ম অৰ্থাৎ কলিযুগৰ অন্ত পৰাৰ বৰ্ণনাই স্মৃতিশক্তি, আয়ুস আদিৰ লগতে আমাৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক ক্ষমতাও বহু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব। ইয়াত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই সম্পূৰ্ণতকৈ কম পৰিমাণৰ পাপক সকলো কামৰ কাৰণ হিচাপে চিনাক্ত কৰিছে। যিয়ে জীৱনশৈলীৰ পৰা আৰম্ভ কৰি প্ৰতিটো পৰ্যায়তে প্ৰভাৱ পেলাব।

৩) “সঁচাকৈয়ে জ্ঞানীসকলৰ বাবে পৰম ধৰ্ম”

আমাৰ মনটোৱে যি শুনিব বিচাৰে, বুজিব বিচাৰে বা চাব বিচাৰে আমি শুনো বা দেখা বা বুজো। সত্য কি সেয়া অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানে। গতিকে এটা বস্তুৰ সংজ্ঞা বহুতৰে বাবে বেলেগ। যিজনে কেৱল সত্য জানিব বা বুজিব বিচাৰে তেওঁক ঈশ্বৰে প্ৰকৃত জ্ঞানী বুলি কয়। সঁচা ৰোজা সকলোৱে নকৰে। যদি সেই ব্যক্তিৰ কৰ্ম সত্য হয়, তেন্তে তেওঁৰ ধৰ্মও সত্য; কাৰণ কৰ্মই প্ৰকৃত ধৰ্ম।


আৰু পঢ়ক
>> বাস্তু শাস্ত্র অনুসৰি ঋাৰু ৰখাৰ সঠিক নিয়ম, টকাৰ অভাৱ দূৰ হ’ব !
>> এই ৩টা নামৰ মানুহবোৰ বৰ ভাগ্যৱান, সদায় পায় লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ !


৪) “দুৰ্বলসকলে কেৱল ভাগ্যক দোষ দিয়ে আৰু সাহসীয়ে ভাগ্যক জয় কৰে

দুৰ্বল বা ভীৰু প্ৰকৃতিৰ মানুহে নিজৰ অক্ষমতা ঢাকিবলৈ পৰিস্থিতিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি সকলো ঘনিষ্ঠ মানুহ আৰু বন্ধু-বান্ধৱীলৈকে সকলোকে দোষাৰোপ কৰে। কিন্তু খনিকৰসকলে নিজৰ ভুল শুধৰাবলৈ নাভাবে। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ কথাত সেয়ে প্ৰকৃত সাহসী, কেৱল বিজয়ৰ কথা চিন্তা কৰা বীৰৰ কথা কোৱা হৈছে, যিয়ে নিজৰ ভুল শুধৰণিৰ ক্ষেত্ৰত অপমান অনুভৱ নকৰে কিন্তু সঠিক শিক্ষা লাভ কৰি আনন্দ লাভ কৰে। অলপ সময়ৰ বাবে হাৰিলেও বাৰে বাৰে থিয় হ’বলৈ শিকে।

৫) “কোনো সন্তানে কেতিয়াও মাতৃৰ ঋণ পৰিশোধ কৰিব নোৱাৰে।”

“মা” শিশুৰ বাবে পৃথিৱীৰ শ্ৰেষ্ঠ উপহাৰ। কোৱা হয় যে ঈশ্বৰে সকলোৰে লগত থাকিব নোৱাৰাৰ বাবেই মাতৃ সৃষ্টি কৰিছিল। “মা” সেয়েহে প্ৰতিটো শিশুৰ বাবে ঈশ্বৰৰ ৰূপ। এই মাতৃৰ অৱদান ইমান দূৰলৈকে ঘূৰাই দিয়া হৈছে যে কোনো সন্তানে কেতিয়াও হাত পাব নোৱাৰে কাৰণ ই হৈছে প্ৰেম, যত্ন, আত্মত্যাগৰ, যিটো জোখৰ বাহিৰত।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

CopyAMP code

Leave a Comment