মুখত ঘাঁ হ’লে ঘৰুৱা উপায়েৰে ঠিক কৰক ! সম্পূর্ণ পঢ়ক

( Treat mouth ulcers with home remedies ) বহু লোক মুখৰ ঘাঁত ভুগি থকা দেখা যায় । ইয়াৰ বেদনা কেৱল ভুক্তভোগীসকলেহে জানে । মুখৰ ঘাঁ হোৱা সমস্যাটো সহজভাৱে ল’ব নালাগে । আৰম্ভণিতে এই ৰোগৰ প্ৰতি সাৱধান হওক । মুখৰ ভিতৰত ঘাঁ হ’লে বহুত বিষ হয়, সকলো ধৰণৰ খাদ্য খোৱাত অসুবিধা হয় । বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে ভিটামিনৰ অভাৱত মুখৰ ঘাঁৰ দৰে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে । কিন্তু কেৱল ভিটামিনৰ অভাৱতেই নহয়, আন বহুতো কাৰণত মুখত ঘাঁ হ’ব পাৰে । ভিটামিন বি ১২ আৰু জিংকৰ অভাৱত এই সমস্যা হ’ব পাৰে ।

ভিটামিনৰ অভাৱৰ উপৰিও চিগাৰেট, জৰ্ডানকে ধৰি সকলো ধৰণৰ ধঁপাত মুখৰ আলচাৰৰ কাৰণ হ’ব পাৰে । বহু সময়ত দাঁতটো ভাঙিলে ইয়াৰ কামোৰত গালত ঘাঁ হ’ব পাৰে । সমস্যাটোৰ কাৰণ কি সেইটো বিচাৰি উলিওৱাটো সমাধান কৰাটো সহজ ।

  • মুখত ঘাঁ হ’লে কি খাব লাগে
    ভিটামিনৰ অভাৱত মুখৰ বিষ হ’লে সেউজীয়া শাক-পাচলি খাব লাগে । কাৰণ এনে খাদ্যত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে ভিটামিন আৰু মিনাৰেল থাকে । লগতে বিভিন্ন ধৰণৰ ফল খাব লাগে । ফলত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থও থাকে । গতিকে শৰীৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণৰ শাক-পাচলি আৰু ফল-মূল খাদ্য তালিকাত ৰাখিব লাগে ।
  • চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে ঔষধ নাখাব
    মুখৰ ঘাঁ হ’লে ভিটামিনৰ পৰিপূৰক ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে । অৱশ্যে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে ঔষধ নাখাব । কোনো ঔষধ সেৱন কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক । এই যন্ত্ৰণা বহুতে সহ্য কৰিব নোৱাৰে । মুখৰ ভিতৰত বাৰে বাৰে ঘাঁ হ’লে আৰু এমাহতকৈ অধিক সময় ধৰি থাকিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে ।

Leave a Comment