সাৰ পাই প্ৰতিদিনে তুলসী পাত খাওক, আৰু পাওক এইসমূহ উপকাৰ

Join Telegram

( Wake up and eat basil leaves every day, and get these benefits ) আয়ুৰ্বেদত তুলসী উদ্ভিদৰ প্ৰতিটো অংশ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী বুলি কোৱা হৈছে । তুলসীৰ শিপা, ইয়াৰ ডাল, পাত আৰু গুটিৰ নিজস্ব গুৰুত্ব আছে । সাধাৰণতে ঘৰতে দুবিধ তুলসী পোৱা যায় । এটাৰ পাতৰ ৰং অলপ গাঢ় আৰু আনটোৰ পাতৰ ৰং পাতল । তুলসী পাতৰ কিছু স্বাস্থ্য উপকাৰীতা জানি লওক ! বেছিভাগ ঘৰতে তুলসী গছৰ পূজা কৰা হয় । ইয়াক সুখ আৰু সুস্থতা হিচাপে দেখা যায় । কিন্তু পৌৰাণিক গুৰুত্বৰ বাহিৰেও তুলসী এক সুপৰিচিত ঔষধ, বহু ৰোগত ব্যৱহাৰ কৰা হয় । চৰ্দি আৰু কাহৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বহু ৰোগৰ বাবে ই এক ফলপ্ৰসূ ঔষধ বুলি জনা যায় ।

যৌন ৰোগৰ চিকিৎসা – শাৰীৰিক দুৰ্বলতা থকা পুৰুষৰ বাবে তুলসী বীজ অতি উপকাৰী । তদুপৰি ইয়াৰ বীজ নিয়মিতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিলে যৌন নপুংসকতা আৰু নপুংসকতাও লাভৱান হয় ।

অনিয়মিত ঋতুস্ৰাৱৰ সমস্যা – প্ৰায়ে মহিলাসকলে অনিয়মীয়া মাহেকীয়া হোৱাৰ অভিযোগ কৰে । এনে অৱস্থাত তুলসী পাত ব্যৱহাৰ কৰাটো উপকাৰী । ঋতুচক্ৰৰ বিসংগতি দূৰ কৰিবলৈও নিয়মিতভাৱে তুলসী পাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি ।

জ্বৰ বা চর্দি – জলকীয়া আৰু তুলসী পাতৰ মিশ্ৰণ পানীত ভালদৰে সিজাই এই মিশ্ৰণ খালে উপকাৰী হয় । আপুনিও ঘৰতে বনাই ইচ্ছা কৰিলে খাব পাৰে ।

ডায়েৰিয়াৰ সমস্যা – যদি আপুনি ডায়েৰিয়াৰ সমস্যাত ভুগি আছে তেন্তে তুলসী পাতৰ চিকিৎসাই আপোনাক সহায় কৰিব । তুলসী পাত জিৰা দি পিহি । তাৰ পিছত দিনটোত ৩-৪ বাৰকৈ খাব লাগে । ইয়াৰ ফলত ডায়েৰিয়া বন্ধ হয় ।

মুখৰ দুৰ্গন্ধ – তুলসী পাতেও মুখৰ দুৰ্গন্ধ দূৰ কৰাত অতি উপকাৰী আৰু ইয়াৰ কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নাই কাৰণ ই স্বাভাৱিক । মুখৰ দুৰ্গন্ধ হ’লে তুলসী পাত কিছুমান চোবাই খাব লাগে । ইয়াৰ ফলত গোন্ধ আঁতৰ হয় ।

আঘাত – তুলসী পাতৰ লগত মিহলাই লগালে ঘা সোনকালে ভাল হয় । তুলসীত এন্টি-বেক্টেৰিয়েল গুণ থাকে যাৰ ফলত ঘাঁটো সংক্ৰমিত নহয় । ইয়াৰ বাহিৰেও তেল মিহলাই তুলসীৰ পাত লগালে জ্বলা-পোৰাৰ কমি যায় ।

কেঞ্চাৰ ৰোগৰ চিকিৎসা – কেইবাটাও গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে কেঞ্চাৰ ৰোগৰ চিকিৎসাত তুলসী বীজ ফলপ্ৰসূ । অৱশ্যে এতিয়াও নিশ্চিত হোৱা নাই । কিন্তু অতিৰিক্ত বস্তু সেৱনৰ পূৰ্বে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো প্ৰয়োজনীয় । কাৰণ প্ৰতিটো খাদ্যৰ উপকাৰীতাৰ লগতে পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও থাকে । গতিকে এই ক্ষেত্ৰত সাৱধান হোৱাটো জৰুৰী ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment