বিবাহৰ বাবে আদৰ্শ বয়স কিমান ? বিজ্ঞানীসকলৰ পৰামৰ্শ

বিবাহৰ বাবে আদৰ্শ বয়স কিমান ? এই প্ৰশ্নটো বহুতৰে মনত । ২০ বছৰৰ পিছত যদি কোনোবাই বিয়া হয়, তেন্তে কোনোবাই ৩০ বছৰৰ ওপৰত পায়। আকৌ কোনোবাই চল্লিশৰ দশকলৈ যাবলৈ দ্বিধাবোধ কৰে। ইয়াৰ ফলত পৰৱৰ্তী বিবাহিত জীৱনত বহু সংকটৰ সৃষ্টি হৈছিল। কিন্তু বিয়া পাতিবলৈ আদৰ্শ বয়স কিমান বা বিজ্ঞানে কি কয় ? What is the ideal age for marriage? Recommendations of scientists

শেহতীয়াকৈ আমেৰিকাৰ উচ্চ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক নিকোলাছ এইচ উলফিংগাৰে কৰা এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে বিবাহৰ বাবে আদৰ্শ বয়স ২০ৰ পৰা ৩০ বছৰৰ ভিতৰত। কাৰণ তেওঁ উল্লেখ কৰা মতে, যিসকলে এই সময়ছোৱাত বিবাহপাশত আবদ্ধ হয়, তেওঁলোকে বৈবাহিক জীৱনত তেওঁলোকৰ বিবাহ বিচ্ছেদৰ আশংকা বহু কম। ইনষ্টিটিউট অৱ ফেমিলি ষ্টাডিজে প্ৰকাশ কৰা এই গৱেষণাত দম্পতীক ৩০ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত বিয়া হ’বলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে যিসকলে ২৬ৰ পৰা ৩২ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত বিবাহপাশত আবদ্ধ হয় তেওঁলোকৰ বিবাহ বিচ্ছেদৰ সম্ভাৱনা বেছি। ২০ৰ পৰা ৩০ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত যদি কিশোৰীয়ে বিবাহপাশত আবদ্ধ হয় তেন্তে বিবাহ বিচ্ছেদৰ সম্ভাৱনা বহু কম। আকৌ ৩০ৰ পৰা ৪০ বছৰ বয়সত বিয়া হ’লে এই বিপদ বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পায়।

উলফিংগাৰৰ মতে, যিসকলে ৩২ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ পিছত বিবাহপাশত আবদ্ধ হয় তেওঁলোকৰ বিবাহ বিচ্ছেদৰ সম্ভাৱনা বছৰি ৫ শতাংশ হাৰত বৃদ্ধি পায়। কিন্তু বিয়া হ’বলৈ ৩০ বছৰ অপেক্ষা কৰি থকা বহুতেই ভাবে যে তেওঁলোকে আনতকৈ ভাল কাম কৰি আছে।

আৰু পঢ়ক-

তেওঁ কয় যে যিসকলে পলমকৈ বিয়া হয়, তেওঁলোকৰ জীৱনত সফলতাও দেৰিকৈ আহে। আনকি সন্তান জন্ম দিয়াৰ ক্ষেত্ৰতো জটিলতা আহি পৰে।

Leave a Comment