দীঘল আৰু ডাঠ চুলিৰ বাবে কি কি খাব লাগে? ডাক্তৰৰ কথা শুনক

Join Telegram

( What should I eat for long and thick hair? Listen to the doctor ) চুলিখিনি ভিতৰৰ পৰা সুস্থ আৰু মজবুত কৰিবলৈ হ’লে চুলিৰ বাবে স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য খাব লাগে । চুলিৰ বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰটিন অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি বিবেচিত হয় । শৰীৰত থকা ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ অভাৱ পূৰণ কৰি চুলিখিনি ভিতৰৰ পৰা সুস্থ কৰি তুলিব পাৰি । ছালৰ বিশেষজ্ঞ ডাঃ অনিকা গোৱেলে তেওঁৰ ইনষ্টাগ্ৰাম একাউণ্টত শ্বেয়াৰ কৰিছে স্বাস্থ্যসন্মত চুলিৰ বাবে উত্তম খাদ্য । এইবোৰ বস্তু আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি আপুনি আপোনাৰ চুলি সুস্থ কৰি তুলিব পাৰে । যদি আপোনাৰ চুলিৰ সমস্যা আছে, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে এই খাদ্যবোৰ খাওক ।

ফল বা শাক-পাচলি
মজবুত চুলিৰ বাবে আন উপাদানৰ দৰেই ফল-মূল আৰু শাক-পাচলিও গুৰুত্বপূৰ্ণ । বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে বুটমাহ, কচু আৰু জামু অতি উপকাৰী । এই তিনিওটা খাদ্য বিভিন্ন পুষ্টিকৰ উপাদানেৰে ভৰপূৰ । যিয়ে আপোনাৰ চুলিকো উপকৃত কৰে ।

বাদাম
আলমণ্ডেও চুলিৰ সুস্বাস্থ্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে । কিন্তু ইয়াক কিমান সেৱন কৰিব লাগে সেই বিষয়ে বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’বলৈ নাপাহৰিব । সঘনাই সেৱন কৰিলে ই স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে । আচলতে বাদামত প্ৰচুৰ পৰিমাণে জিংক থাকে, যিয়ে চুলি শক্তিশালী কৰে ।

ৰাজমা
সোৱাদত সমৃদ্ধ ৰাজমাক স্বাস্থ্যৰ লগতে চুলিৰ বাবেও অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয় । আচলতে ৰাজমাত ভিটামিন চি থাকে, যিয়ে চুলি মজবুত কৰাৰ কাম কৰে । ভিটামিন চিৰ উপৰিও ইয়াত ফলিক এচিড, কেলচিয়াম, স্বাস্থ্যকৰ কাৰ্বহাইড্ৰেট, ফাইবাৰ আৰু প্ৰটিন আদি পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে ।

কণী আৰু মাছ
কণীত কেৱল প্ৰটিনযুক্ত নহয়, ভিটামিন এ, ই, কেলচিয়াম, পটাছিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম আদি বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে । ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত ভিটামিন বি কমপ্লেক্স গুণ থাকে, যিয়ে চুলি শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে । হেংমেন চুলিৰ বাবে চুলিৰ যত্নত কণী ব্যৱহাৰ কৰা হয় ।

মাছ
লগতে ইয়াক খোৱাটো অতি উপকাৰী । প্ৰমাণিত হৈছে, মাছত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ওমেগা-৩ ফেটি এচিড থাকে, যিয়ে কেৱল চুলি সৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে । আনকি পৰিপক্ক চুলিৰ সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰে ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment