কোনখন দেশৰ ছোৱালীবোৰ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ধুনীয়া ?

কবি-সাহিত্যিকসকলে নাৰীৰ সৌন্দৰ্য্যক লৈ বহুতো কবিতা আৰু কাহিনী ৰচনা কৰিছে। প্ৰতিগৰাকী নাৰীৰ বৈশিষ্ট্য আৰু সৌন্দৰ্য্য বেলেগ বেলেগ। অথচ কিছুমান দেশৰ নাৰী সৌন্দৰ্যৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বতে পৰিচিত। তেনে এখন দেশ হ’ল ইউক্ৰেইন।

ইউৰোপৰ ৰাছিয়াৰ পিছতে ইউক্ৰেইন দ্বিতীয় বৃহত্তম দেশ। ১৯৯০ চনত ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ পিছত এতিয়া ই এক সুকীয়া দেশ। ইয়াত কৃষিৰ পৰা বহুত উপাৰ্জন হয়। কৃষি উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত ইউক্ৰেইন বিশ্বৰ ভিতৰতে তৃতীয় স্থানত আছে। ইয়াত শিক্ষিত লোকসকলেও আধুনিক পদ্ধতিৰে খেতি কৰি বহু টকা উপাৰ্জন কৰে।

প্ৰায় ৩০ শতাংশ জনসংখ্যা গাঁৱত বাস কৰে। ইয়াৰ পূবে ৰাছিয়া, উত্তৰত বেলাৰুছ, পোলেণ্ড, শ্লোভাকিয়া, পশ্চিমত হাংগেৰী, দক্ষিণ-পশ্চিমত ৰোমানিয়া আৰু মলদোভা আৰু দক্ষিণত ক’লা সাগৰ আৰু আজ’ভ সাগৰ। ইউক্ৰেইনৰ জীৱনটো যথেষ্ট ভাল। ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ পিছত ই দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে।

ইউক্ৰেইনৰ চহৰবোৰ ধুনীয়া আৰু পৰিষ্কাৰ। কিয়ভ ইউক্ৰেইনৰ ৰাজধানী। ইউক্ৰেইন বিমান নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰতো বিখ্যাত। ইউক্ৰেইনেও বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ বিমান নিৰ্মাণ কৰিছে। ইয়াৰ জনসংখ্যাৰ অধিকাংশই খ্ৰীষ্টান, যিয়ে ইউক্ৰেইনীয় ভাষা কয়। ক্ৰিমিয়াক লৈ ৰাছিয়াৰ সৈতে এই দেশৰ সংঘাত দীৰ্ঘদিন ধৰি চলি আহিছে।


আৰু পঢ়ক
>> শীৰ্ষ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত কিয় নাম নাই ৰতন টাটাৰ ?
>> ৩ ধৰণৰ মহিলা কেতিয়াও স্বামীৰ ওপৰত সন্তুষ্ট নহয় !


ইয়াৰ ছোৱালীবোৰক পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ধুনীয়া বুলি গণ্য কৰা হয়। বন্ধুত্বপূৰ্ণ আৰু মৰমলগা। কিন্তু ইউক্ৰেইনৰ ছোৱালীবোৰ অতি আৱেগিক আৰু মুডী। তেওঁলোক স্মাৰ্ট আৰু শান্ত স্বভাৱৰ। ইয়াত ছোৱালীয়ে নিজৰ ইচ্ছামতে জীয়াই থকাৰ স্বাধীনতা লাভ কৰে।

ইউক্ৰেইনৰ বতৰ ঠাইভেদে বেলেগ বেলেগ। ইউক্ৰেইনৰ আকাৰ ইমানেই ডাঙৰ যে ইয়াৰ উত্তৰ, দক্ষিণ, পূব আৰু পশ্চিমৰ জলবায়ু বেলেগ বেলেগ। ইয়াৰ গড় তাপমাত্ৰা উত্তৰ দিশত ৫.৫ ডিগ্ৰীৰ পৰা ৭ ডিগ্ৰী, দক্ষিণে ১১ৰ পৰা ১৩ ডিগ্ৰী। গ্ৰীষ্মকাল বৰ গৰম নহয়। তাপমাত্ৰা ১৭ৰ পৰা ২৫ ডিগ্ৰীৰ ভিতৰত। কিন্তু ইয়াৰ শীতকাল কঠোৰ আৰু ইয়াত বৰফ বহুত হয়।

ইউক্ৰেইনৰ পৰম্পৰাগত খাদ্য অতি সোৱাদযুক্ত। ইয়াত কুকুৰা, গাহৰিৰ মাংস, গো-মাংস, কণী, মাছ আৰু ভেঁকুৰ আদি জনপ্ৰিয়। ইউক্ৰেইনৰ লোকসকলে আলু, শস্য, আৰু সতেজ শাক-পাচলি আৰু ফল-মূল ভাল পায়।

এই খাদ্যবোৰৰ বাহিৰেও তেওঁ ৱাইন আৰু বিয়েৰ বৰ ভাল পায়। ইয়াত খাদ্যৰ বৈচিত্ৰ্য বেছি। বিশেষকৈ ইউক্ৰেইনৰ বিভিন্ন ধৰণৰ ৰুটিৰ বাবে বিখ্যাত। ইয়াৰ মানুহে ৰুটি খাবলৈ ভাল পায়। খাদ্য আৰু জলপানতো পনিৰৰ প্ৰচুৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত প্ৰতি ১০০ মিটাৰৰ মূৰে মূৰে এটা কেফে বিচাৰি পাব।

Leave a Comment