এটকীয়া বা দুটকীয়া মুদ্ৰা ত বুঢ়া আঙুলিৰ ছাপ কিয় দিয়া হয় ? বা ইয়াৰ অৰ্থ কি জানেনে আপুনি ?

এটকীয়া বা দুটকীয়া মুদ্ৰা ত বুঢ়া আঙুলিৰ ছাপ কিয় দিয়া হয় ? বা ইয়াৰ অৰ্থ কি আপুনি জানেনে ? হয়তো আপুনি নাজানে যে মুদ্ৰাৰ বুঢ়া আঙুলি এক আৰু দুই টকাৰ মুদ্ৰাত হাতৰ প্ৰিণ্ট তৈয়াৰ কৰা চিহ্নটোৰ অৰ্থ কি ? এই মুদ্ৰাসমূহত এইটো কেৱল ডিজাইনৰ বাবে নহয়, কিন্তু ইয়াৰ এক বিশেষ অৰ্থও আছে, লগতে এই চিহ্নবোৰৰ আঁৰত এটা কাহিনী আছে, যিয়ে এই হাতবোৰৰ অৰ্থ কয়, গতিকে আমি যদি ইএছআই সম্পৰ্কীয় সকলো তথ্য জানো তেন্তে এতিয়াই আৰম্ভ কৰোঁ আহক।

মুদ্ৰাত বুঢ়া আঙুলি চিহ্নটোৰ অৰ্থ কি ?

আপুনি হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে বজাৰত বহু প্ৰকাৰৰ মুদ্ৰা প্ৰচলিত আছে। আপুনি হয়তো বহুতো মুদ্ৰা দেখিছে য’ত এক আৰু দুই টকাৰ মুদ্ৰাৰ হাতৰ প্ৰিণ্ট আছে। এই মুদ্ৰাবোৰ কেৱল ডিজাইনৰ বাবে নহয়, কিন্তু ইয়াৰ এক বিশেষ অৰ্থ আছে। এই চিহ্নবোৰৰ আঁৰত এটা কাহিনীও আছে, যিয়ে কয় যে এই হাতবোৰৰ অৰ্থ কি। গতিকে আপুনি এই চিহ্নবোৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিশেষ বস্তুবোৰ জানে।

এই চিহ্নবোৰ ভাৰতনাট্যম নৃত্যৰ পৰা লোৱা হৈছে। অৰ্থাৎ, মুদ্ৰাত আপুনি দেখা এই চিহ্নবোৰ হৈছে ভাৰতনাট্যম নৃত্যৰ মুদ্ৰা। এই মুদ্ৰাবোৰে কেৱল এক আৰু দুই টকাহে কয়। ইয়াৰ ওপৰত ডিজাইনৰ কাম টো নেচনেল ইনষ্টিটিউট অফ ডিজাইনৰ অধ্যাপক অনিল সিনহাই কৰিছিল। এইবোৰ হাতৰ ভঙ্গী।

ইয়াত 83% লো আৰু 17% ক্ৰমিয়াম থাকে। এই প্ৰবন্ধটোৰ বিষয়ে যদি আপোনাৰ কোনো মতামত আছে, আপুনি অনুগ্ৰহকৰি তলত আমাক কমেন্ত কৰক।

Leave a Comment