হিজৰা শিশুৰ জন্ম কিয় হয় ?

( Why are transgender children born? ) হিজৰা সকলৰ মাজত না পুৰুষৰ পূর্ণ বৈশিষ্ট্য দেখা পোৱা যায়, না মহিলা সকলৰ । এই মিশ্র বৈশিষ্ট্যেৰ
বাবে সমাজত সিহতে স্বাভাবিক জীবন-যাপনৰ সুযোগৰ পৰা বঞ্চিত হয় । যদিও হিজৰা সম্প্রদায় এতিয়া তৃতীয় লিঙ্গ হিচাপে স্বীকৃতি প্ৰাপ্ত, তথাপিও সিহঁতৰ অসহায়তাৰ শেষ নাই । হিজৰা সম্প্রদায় বঞ্চিত নানা ধৰণৰ নাগৰিক সুযোগ-সুবিধাৰ পৰা । সমাজত স্বাভাবিক জীবন যাপনৰ সুযোগ-সুবিধা নাপায়, এই সকল হিজৰা এসময়ত হৈ পৰে ছিনতাইকাৰীৰ নিচিনা । চাঁদাবাজি ও দেহব্যবসাৰ মতো পেশায় । কিন্তু কিয় হয় হিজৰা সন্তানৰ জন্ম ? আহক দেখো বিজ্ঞান কি কয় –

বৈজ্ঞানিক ব্যাখ্যাত XX প্যাটার্ন ক্রোমোজত ছোৱালী শিশু আৰু XY প্যাটার্ন ক্রোমোজত সৃষ্ট হয় লৰা শিশু । অর্থাৎ, X ৰ লগত X ৰ মিলনত ছোৱালী আৰু X ৰ লগত Y ৰ মিলনত লৰা সন্তান জন্ম লয় । তিৰোতা সকল XX ও মতা সকল XY ক্রোমোজম ধাৰণ কৰে । ভ্রুনৰ পূর্ণতাৰ স্তৰবোৰত ক্রোমোজোম প্যাটার্নৰ প্রভাবত ল’ৰা শিশুৰ মাজত অন্ডকোষ আৰু ছোৱালী শিশুর মাজত ডিম্ব কোষ জন্ম লয় । অন্ডকোষৰ পৰা নিসৃত হয় পুৰুষ হৰমোন এন্ড্রোজেন আৰু ডিম্ব কোষৰ পৰা নিসৃত হয় এস্ট্রোজেন ।

এইক্ষেত্রত ভ্রুনৰ বিকাশ সময়ত নিষিক্তকৰণ ও বিভাজনৰ ফলত ভালেই কিছুমান অস্বাভাবিক প্যাটার্নৰ সৃষ্টি হয় যেনে XXY অথবা XYY। ইয়াৰ ফলত বিভিন্ন গঠনৰ হিজৰা শিশুৰ জন্ম হয় । এটা ব্যাপাৰ হ’ল, এটা হিজৰা শিশু পৰিণত বয়সত যোৱাৰ আগতে যদি যথাযথ মেডিকেল ট্রিটমেন্ট কৰা হয় তেন্তে বেছিৰভাগ ক্ষেত্রতেই তাক সুস্থ কৰা সম্ভব । কিন্তু যেতিয়া জানিব পৰা যায় যে তেও সাধাৰণ আৰু দশজনৰ পৰা বেলেগ তেতিয়া আচলতে বহুত পলম হৈ যায় ।

Leave a Comment