কিয় মানুহে প্ৰথম প্ৰেম পাহৰিব নোৱাৰে ? কাৰণ সমূহ হৈছে –

Why can’t people forget their first love? The reasons are ) (প্ৰেম সকলোৰে জীৱনত আহে । প্ৰেমৰ বয়স নাই । আৰু প্ৰেম মানে কোনো জাতি, ধৰ্ম নহয় । কিন্তু প্ৰেম জীৱনত এবাৰহে নাহে । মানুহ বহুবাৰ প্ৰেমত পৰে । কিন্তু যিজনে প্ৰথমে প্ৰেমত পৰে, তেওঁ সহজে পাহৰি নাযায় । সেই প্ৰিয় মানুহজন গোটেই জীৱন মনত অদৃশ্য হৈ থাকে । এশবাৰ চেষ্টা কৰিও তেওঁক পাহৰি যোৱাটো সম্ভৱ নহয় । কিন্তু প্ৰথম প্ৰেমৰ স্মৃতি মানুহে কিয় পাহৰিব নোৱাৰে ? এনে এটা প্ৰশ্ন কম-বেছি পৰিমাণে সকলোৰে মনত উকি মাৰিছে ।

আমেৰিকাৰ দৈনিক কাকত দ্য ৱাশ্বিংটন পোষ্টত প্ৰকাশিত এক বাতৰি অনুসৰি প্ৰথম প্ৰেম বহুখিনি স্কাইডাইভিং বা প্ৰথমবাৰৰ বাবে আকাশৰ পৰা জপিয়াই পৰাৰ দৰেই । প্ৰথম ঘটনাটোক যিদৰে মনত ৰখা হয়, ১০ বাৰ জপিয়াই পৰাৰ পিছতো আগৰ স্মৃতিটো ৰৈ যায় ।

একেদৰে প্ৰেমত প্ৰথম অভিজ্ঞতাটো বহুত মনত ৰখা হয় । ১৫ৰ পৰা ২৬ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত বেছিভাগ মানুহৰে মগজুত ফ্লেছবেক হয় । যিসকলৰ হঠাৎ স্মৃতিশক্তিৰ সমস্যা হয়, মুখস্থ কৰা বা স্মৰণ কৰা বেছি । এই স্মৃতিবোৰ বেছিভাগেই ইতিবাচক স্মৃতি । সেইবাবেই ১৫ৰ পৰা ২৬ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে অনুভৱ কৰা কথাবোৰ স্মৃতিলৈ ঘূৰি আহে, মনৰ পৰ্দাত বাৰে বাৰে জিলিকি উঠে ।

এতিয়া প্ৰথম প্ৰেমক পাহৰিব নোৱাৰাৰ কাৰণ জানো আহক –

>> বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, প্ৰথম প্ৰেমৰ স্মৃতিয়ে ৰোমাঞ্চত প্ৰতিবাৰেই এক সুখদায়ক অভিজ্ঞতাৰ উদগনি দিয়ে । সেইবাবেই প্ৰথম প্ৰেমক কোনেও পাহৰিব নোৱাৰে ।

>> প্ৰথম প্ৰেমত কোনো অপৰাধবোধ নাই । প্ৰথম প্ৰেম সতেজ । ফলত যি প্ৰেম আৰু ৰোমাঞ্চ আছে সেয়া মনৰ পৰাই হয় । প্ৰথমবাৰৰ বাবে হাতত হাত ধৰি, প্ৰথমবাৰৰ বাবে কাষে কাষে খোজ কঢ়া, প্ৰথমবাৰৰ বাবে ইজনে সিজনৰ লগত নিজৰ পছন্দ-অপচন্দৰ ভাগ-বতৰা কৰাৰ মজা বেলেগ ।

>> প্ৰথম প্ৰেমত বহুতো কথা একেলগে ঘটে । বন্ধুত্ব আৰু প্ৰেমৰ মাজত সামান্য পাৰ্থক্য আছে । বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে বন্ধুত্ব অতি তীব্ৰ আৰু বহুতে ইয়াক প্ৰেম বুলি ভুল কৰে ।


আৰু পঢ়ক
ল’ৰা দেখি ছোৱালীয়ে বাৰে বাৰে উৰণা ঠিক কৰে কিয় ?
সৰু ছোৱালীবোৰ কিয় বয়স্ক পুৰুষৰ প্ৰেমত পৰে ?


>> প্ৰথমবাৰৰ বাবে প্ৰেমত পৰিলে একেলগে খাবলৈ যোৱা, ইজনে সিজনৰ লগত সময় কটোৱা ইত্যাদি আপোনাৰ মনত খোদিত হৈ থাকে । আৰু তাৰ পৰাই সম্পৰ্কটো অধিক শক্তিশালী হৈ পৰে ।

>> বহুতে সৰুৰে পৰা প্ৰেমৰ বিষয়ে বেলেগ ধৰণে চিন্তা কৰে । কিছুমানে কম বয়সতে পঢ়ে । যদিও বহুত মোহৰ সৈতে হয় । কিন্তু যেতিয়া এজন প্ৰকৃত প্ৰেমত পৰে, তেতিয়া তেওঁলোকে হৃদয়ৰ পৰা ভাল পায় । কাৰোবাক অন্তৰৰ পৰা ভাল পালে তাৰ কোনো আগ্ৰহ বা উদ্দেশ্য নাই ।

Leave a Comment