এতিয়াৰ পৰা কৃষ্ণৰ সংগী হ’বনে ? নে বিচনালৈকে অপেক্ষা কৰিব ?

এজন সাধু তেওঁৰ আশ্ৰমত বহি ভক্তসকলক কৃষ্ণৰ বিষয়ে বক্তৃতা দি আছিল। সেই সময়ত এজন যুৱকে সাধুক ৰখাই ক’লে, “হে দেউতা, এই পূজা-পাঠবোৰ আমাৰ দৰে যুৱকৰ কাম নেকি ?

এই সকলোবোৰ বুঢ়ীৰ কাম। বুঢ়া হ’লে মানুহে আৰু কি কৰে ? গতিকে এইবোৰ তেতিয়াৰ বাবে এৰি দিয়াই ভাল। আপোনাৰ কোনো কাম নাই নেকি, ভাল মানুহৰ মূৰবোৰ কিয় অপচয় কৰি অসাৰ কামত ব্যৱহাৰ কৰি আছে ?

সকলো কথা শুনি সাধুবাবাই হাঁহিলে। তেতিয়া তেওঁ ক’লে, “হয় ঠিকেই কৈছা। বহুত সঁচা। কিন্তু মানুহৰ জীৱনত বাৰ্ধক্য কিয় আহে ? জানেনে ? মানুহজনে ক’লে, “আকৌ কিয় আহিব, বয়সৰ লগত বাৰ্ধক্যও আহে, সেইটোৱেই নিয়ম।”

সাধুবাবাই ক’লে, “মুখস্থ কৰি আবৃত্তি কৰিলে। আচল কাৰণটো নাজানে। তেতিয়া শুনা-
বাৰ্ধক্য এটা সীমাবদ্ধতা। আপোনাৰ জীৱনত যেতিয়া এই বাধা আহিব তেতিয়া আপুনি ভাবে যে আপুনি পূজা, অৰ্চনা, কৃষ্ণ শুনিব ?

অ’ দেউতা, যেতিয়া তোমাৰ নাকটো পাইপৰ দৰে চলি থাকে, তুমি লাঠিৰ ঘৰ খাই, তোমাৰ বিচনাত পৰি মৃত্যুৰ আগলৈকে দিন গণিছা, তেতিয়া কৃষ্ণৰ কথা শুনিবনে ?
তেতিয়া তেওঁ সকলোকে সৰু সৰু কথাৰে বকাবকি কৰিব, তেওঁ নিজে শান্তিৰে খাব নোৱাৰিব, কাকো শান্তিৰে খাবলৈ নিদিব। নিজে ক’লৈকো যাব নোৱাৰি, কাকো ক’লৈকো যাবলৈ নিদিব। এনেকৈ বিচনাত পৰি, মৃত্যুৰ দিন গণিলে আৰু ভাবিলে, অলপ মন্দিৰলৈ যোৱা হ’লে ভাল আছিল, হৰিনামৰ কথা অলপ শুনিব পৰা হ’লে ?

তিকে, জীৱনত বাৰ্ধক্য আহিব দিয়ক, কেতিয়াও কামনা নকৰিব। মাত্ৰ কামনা কৰক যে আপোনাৰ জীৱনৰ প্ৰতি কেইবছৰমান, দিন বা মুহূৰ্তৰ মূৰে মূৰে কৃষ্ণৰ স্মৃতিত বা কৃষ্ণৰ সেৱাত পাৰ হওক। এক কথাত কৃষ্ণৰ লগত কটা। এতিয়া ভাবি চাওক আপুনি কি কৰিব, এতিয়াৰ পৰা আপুনি কৃষ্ণৰ সংগী হ’বনে? নে বিচনালৈকে অপেক্ষা কৰিব?

CopyAMP code

1 thought on “এতিয়াৰ পৰা কৃষ্ণৰ সংগী হ’বনে ? নে বিচনালৈকে অপেক্ষা কৰিব ?”

Leave a Comment