২০ মিনিটৰ ভিতৰত আপোনাৰ মুখখন জিলিকি উঠিব ! এনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰক

(Your face will shine in 20 minutes! Use it like this) সকলোৱে বিচাৰে ধুনীয়া, উজ্জ্বল আৰু কোমল ছাল । ইয়াৰ বাবে মানুহে বিভিন্ন ধৰণৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰে । ইয়াৰ উপৰিও বহু লোকে ফেচিয়ালৰ বাবে পাৰ্লাৰলৈ যায় । আপোনালোকক জনাওঁ যে মুখৰ মলি, মৃত ছালৰ কোষবোৰ ফেচিয়েলৰ বাবে সহজে আঁতৰি যায় । লগতে ছালখন উজ্জ্বল হয় । কিন্তু পাৰ্লাৰৰ পৰা ফেচিয়েল কৰাটো যথেষ্ট খৰচী হ’ব পাৰে । এনে অৱস্থাত আপুনি ঘৰতে কল ফেচিয়েল কৰিব পাৰে আৰু ই আপোনাৰ মুখখন উজ্জ্বল কৰি তুলিব পাৰে । ঘৰত কেনেকৈ ফেচিয়েল কৰিব লাগে জানক –

১) মুখ পৰিষ্কাৰ কৰক:-
ঘৰতে কলৰ ফেচিয়েল কৰিবলৈ প্ৰথমে মুখখন ভালদৰে ধুই ল’ব লাগে । তাৰ পিছত হাইড্ৰেটিং ক্লিনজাৰেৰে মুখখন পৰিষ্কাৰ কৰক । মুখত জমা হৈ থকা সকলো মলি আৰু ধূলি সহজে আঁতৰি যাব । ইয়াৰ পিছত ফেচিয়েলৰ পৰৱৰ্তী পদক্ষেপৰ বাবে ছালখন সাজু হ’ব ।

২) কলৰ মুখৰ স্ক্ৰাব:-
মুখখন পৰিষ্কাৰ কৰাৰ পিছত ফেচ স্ক্ৰাবিং কৰিব লাগে । কল স্ক্ৰাব বনাবলৈ আপুনি গাখীৰৰ গুড়ি ল’ব । চেমোলিনা, নেমুৰ ৰস আৰু অলিভ অইল দিব । এতিয়া কলৰ বাকলি এটা লৈ এই মিশ্ৰণটো খোলাটোত লগাওক । গোটেই মুখখন ভালদৰে ধুই পেলাব লাগে । ৫ মিনিটমান লঘু হাতেৰে ধুই লোৱাৰ পিছত মুখখন গৰম পানীৰে ধুব লাগে । ই মুখখন গভীৰভাৱে পৰিষ্কাৰ কৰিব আৰু মৃত ছালৰ কোষবোৰ আঁতৰাই পেলাব । ই মুখখনক এক স্বাভাৱিক জিলিকনি দিব ।

৩) কলৰ মালিচ ক্ৰীম:-
স্ক্ৰাব কৰাৰ পিছত ফেচিয়েলৰ পৰৱৰ্তী পদক্ষেপ হ’ল ফেচিয়েল মালিচ । ইয়াৰ বাবে এটা বাটিত আধা কল, মৌ, নেমুৰ ৰস, এচিকুট হাল্ধি আৰু দৈ দিব । এই সকলোবোৰ ভালদৰে মিহলাই পেষ্ট বনাই লওক । ইয়াৰ পিছত ইয়াৰ দ্বাৰা মুখখন মালিচ কৰক । মুখখন কোমল কৰি তুলিব ।

৪) কলৰ ফেচ ক্যাপ:-
কলৰ মইশ্ব’ৰাইজিং গুণ আছে, কলে ছালৰ শুকানতা দূৰ কৰাত সহায় কৰে । ইয়াৰ উপৰিও ই ব্ৰণ বা পিম্পলছৰ পৰাও মুক্তি পায় । কল ফেচ পেক প্ৰস্তুত কৰিবলৈ এটা বাটিত কমলাৰ বাকলিৰ গুড়ি, আধা কল, মৌ, নেমুৰ ৰস আৰু দৈ মিহলাই ভালদৰে মিহি পেষ্ট বনাই দিব লাগে । এতিয়া এই পেষ্টটো মুখত লগাই ২০ মিনিটৰ বাবে থৈ পানীৰে ধুই পেলাওক । তাৰ পিছত মুখখন মইশ্ব’ৰাইজ কৰক ।

র্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।