কেতিয়াও এনে মহিলাৰ সৈতে বসবাস কৰাৰ ভুল নকৰিব | মহিলাক চিনাক্ত কৰাৰ ৫টা উপায়

চন্দ্ৰগুপ্ত মৌৰ্যক চক্ৰৱৰ্তী সম্ৰাট বনোৱা আচাৰ্য চাণক্যৰ নীতিয়ে ভাৰতৰ ইতিহাস সলনি কৰাত এক বৃহৎ ভূমিকা পালন কৰিছিল৷ অৰ্থনীতি আৰু ৰাজনীতিৰ এজন মহান পণ্ডিত আচাৰ্য চাণক্যৰ নীতিসমূহো আধুনিক যুগত গ্ৰহণ কৰা হৈছে৷ চাণক্যই মহিলাসকলৰ বিষয়ে বহুকথা কৈছে।

১. কোন হয় ভাল পত্নী – চাণক্যৰ মতে, এগৰাকী ভাল পত্নী হৈছে এনে এগৰাকী যাৰ মনটো শুদ্ধ হয় আৰু তেওঁ স্বামীক ভাল পায়। আৰু লগতে পাতিব্ৰত হোৱাৰ পালন কৰে । চাণক্যৰ মতে, যিগৰাকীয়ে তেওঁৰ স্বামীক ভাল পায় আৰু সত্যত থাকে, সেইগৰাকী পত্নীৰ সৈতে থাকি পুৰুষৰ জীৱন সফল হয়, যি তেওঁৰ স্বামীক সঁচা কথা কয়।

২.পত্নীৰ পৰীক্ষা কেতিয়া হয় – চাণক্যৰ দৃষ্টিত, যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ আটাইতকৈ বিশ্বাসী ব্যক্তিজনক এটা নিৰ্দিষ্ট কামৰ বাবে পঠিয়ায়, তেতিয়া তেওঁৰ আচল ৰুপ জনা যায় আৰু সুখ, দুখত বন্ধুসকলক চিনাক্ত কৰা কৰিব পৰা যায়। একে সময়তে, যেতিয়া আপোনাৰ ওচৰত টকা, সফলতা নাথাকে, তেতিয়া পত্নীৰ পৰীক্ষা হয়।

৩. পত্নীৰ বলিদানো দিব লাগে – চাণক্যই তেওঁৰ শ্লোকত কৈছিল যে যেতিয়া আপোনাৰ ওপৰত এক ডাঙৰ সংকট হয়, আপোনাৰ ধন ৰাহি কৰক। একে সময়তে, আপোনাৰ পত্নীকো বচাওক, কিন্তু যেতিয়া আত্মসন্মানৰ কথা আহে, তেতিয়া এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি ধন আৰু পত্নীও ত্যাগ কৰা উচিত, আপুনি সংকোচ কৰা উচিত নহয়।

৪. এনেকোৱা স্ত্ৰীৰ সৈতে নাথাকিব – চাণক্যৰ মতে, যদি আপুনি এটা মূৰ্খ শিশুক শিকাই আছে, তেন্তে আপুনি নিজেই মূৰ্খ আৰু যদি আপুনি এগৰাকী দুষ্ট মহিলাৰ সৈতে বাস কৰি আছে, তেন্তে আপুনিও দুখী হৈ পৰে, সেয়েহে আপুনি এনে লোকৰ পৰা আঁতৰি থকা উচিত।

আৰু পঢ়ক-

৫. এনে মহিলাই কৰে ঘৰখন সুৰক্ষিত – চাণক্যৰ মতামতৰ পৰা, যদি আপোনাৰ জীৱনত এগৰাকী ভাল মহিলা থাকে, তেন্তে আপোনাৰ ঘৰ সদায় সুৰক্ষিত থাকিব। যেন ধৰ্ম ধনৰ দ্বাৰা সুৰক্ষিত। একে সময়তে, চাণক্যৰ মতে, এজন স্বামীয়ে তেওঁৰ নিজৰ পত্নীৰ সৈতে সন্তুষ্ট হোৱা উচিত। তেওঁ ৰুপাৱতী হওঁক বা সাধাৰণ ব্যক্তি হওঁক, তেওঁ সুশিক্ষিত হওঁক বা নিৰক্ষৰ হওঁক তেওঁৰ পত্নী হওঁক, সেয়াই বহুত ডাঙৰ কথা।

1 thought on “কেতিয়াও এনে মহিলাৰ সৈতে বসবাস কৰাৰ ভুল নকৰিব | মহিলাক চিনাক্ত কৰাৰ ৫টা উপায়”

  1. Potniye misa Kotha kole Kotha lukuale baru tenkua potni beya Jodi potie misa Kotha koi tetiya kenkua poti Hbo heijon,

    Reply

Leave a Comment