শনিদেৱৰ পূজাত কেতিয়াও নকৰিব এই কেইটা ভুল | Religious Studies

শনি দেৱ ভগৱান সূৰ্য আৰু মাতৃ ছায়াৰ পুত্ৰ। তেওঁ আদি দেৱ শংকৰৰ পৰা ন্যায় দেৱতাৰ আশীৰ্বাদ পাইছে। ই জনসাধাৰণৰ কৰ্মৰ ফল অনুসাৰে ফল প্ৰদান কৰে। শনি দেৱ স্বভাৱত অতি সহজ-সৰল কিন্তু আচৰণত খঙাল। শনিদেৱৰ লেহেমীয়া গতিৰ বাবে এটা ৰাশিৰ পৰা আন এটা ৰাশিলৈ প্ৰৱেশ কৰিবলৈ ডেৰ-দুবছৰ সময় লাগে। শনীৰ মহাদশাৰ বাবে এজন ব্যক্তিৰ জীৱনত বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে। ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ শনিবাৰে মানুহে শনি দেৱক পূজা কৰিব লাগে। শনি দেৱক পূজা কৰাৰ সময়ত কিছুমান বিশেষ কথা মনত ৰাখিব লাগে। ভুল কৰিলে শনি দেৱৰ খং উঠে, আৰু সেই ব্যক্তিজনে পূজাৰ উপযুক্ত লাভ নাপায়।

শনি পূজাত এইবোৰ ভুল নকৰিব

১) শনিদেৱৰ পূজাত ৰঙা ৰঙৰ বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। ইয়াৰ বাবেই শনি দেৱৰ খং উঠে। আৰু শনিৰ ছাঁ পৰিলে মানুহৰ জীৱন যন্ত্ৰণাদায়ক হৈ পৰে। শনিদেৱে সূৰ্য্য আৰু মংগল দুয়োটাকে নিজৰ শত্ৰু বুলি গণ্য কৰে। গতিকে শনিবাৰে শনি পূজাত ৰঙা ৰঙৰ কোনো সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

২) শনিদেৱক পূজা কৰি থাকোঁতে শনীৰ চকুৰ ফালে চাব নালাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ কুচকুৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি। কাৰণ শনি দেৱৰ কু-দৰ্শন আমাৰ জীৱনৰ প্ৰগতিত বাধা হৈ পৰে। সেয়ে পূজাৰ সময়ত শনীৰ ভৰিৰ ফালে চাব লাগে।

৩) ক’লা আৰু নীলা ৰং শনি দেৱৰ বৰ প্ৰিয়। সেয়ে এই ৰঙৰ বাহিৰে শনি দেৱক শনিবাৰে আন কোনো ৰঙেৰে পূজা কৰা উচিত নহয়। ৰঙা, হালধীয়া আৰু বগা ফুল তেওঁলোকক আগবঢ়াব নালাগে। বগা তিল, ভাত তেওঁলোকক আগবঢ়াব নালাগে।

৪) শনি দেৱক পূজা কৰাৰ সময়ত মুখখন পশ্চিম দিশত হ’ব লাগে। শনি দেৱক আন কোনো দিশলৈ মুখ কৰি পূজা কৰা উচিত নহয়, ইয়াৰ বাবে শনি দেৱৰ খং উঠে।

৫) শনি দেৱ জীয়ে সূৰ্য্যক শত্ৰু বুলি গণ্য কৰে, সেইবাবেই শনিবাৰে হয় সূৰ্য্য উদয়ৰ আগতেই নহয় সূৰ্য্য উদয়ৰ পিছত শনি দেৱক পূজা কৰিব লাগে।

আৰু পঢ়ক…

1 thought on “শনিদেৱৰ পূজাত কেতিয়াও নকৰিব এই কেইটা ভুল | Religious Studies”

Leave a Comment