শৰীৰৰ গঠনে বহু কথা কয় পুৰুষ-মহিলাৰ চৰিত্ৰৰ বিষয়ে

শৰীৰৰ আকৃতিয়ে ব্যক্তিত্ব পৰীক্ষা কৰে: শব্দ নহয় গৱেষণাই দাবী কৰিছে যে ব্যক্তিত্বৰ বৈশিষ্ট্য আৰু বিকাশ নিৰ্ভৰ কৰে আমাৰ শৰীৰৰ বৈশিষ্ট্য আৰু আমি বহা, থিয় হৈ, খোজ কঢ়া, কথা কোৱা, খোৱাৰ ধৰণৰ ওপৰত। শ্বেলডনৰ ব্যক্তিত্ব তত্ত্ব অনুসৰি মানুহৰ বৈশিষ্ট্য আৰু স্বভাৱৰ প্ৰকাৰৰ লগত বিভিন্ন শৰীৰৰ প্ৰকাৰৰ সম্পৰ্ক আছে। ১৯৪০ চনত উইলিয়াম হাৰ্বাৰ্ট শ্বেলডনে এজন ব্যক্তিৰ শৰীৰৰ আকৃতিক ব্যক্তিত্বৰ বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে তুলনা কৰি এক বৃহৎ সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছিল।

যদি মহিলা বা পুৰুষৰ শৰীৰৰ গঠন এক্ট’মৰ্ফিক হয়,
অৰ্থাৎ শৰীৰৰ প্ৰকাৰটো ক্ষীণ আৰু সাধাৰণতে ওখ বুলি চিহ্নিত কৰা হয়। ইহঁতৰ কান্ধ সংকীৰ্ণ, মুখ সংকীৰ্ণ আৰু বুকু সংকীৰ্ণ যদিও ভৰি আৰু হাত দুখন ভালদৰে গঠিত আৰু দীঘল যদিও ইহঁত চিকন ইহঁতে ভাল পৰিমাণে খাব পাৰে কিন্তু ইহঁতে কেতিয়াও চৰ্বি নাপায় এই ধৰণৰ শৰীৰ গঠন থকা লোকসকল সাধাৰণতে অন্তৰ্মুখী, কোমল, শান্ত, বুদ্ধিমান তেওঁলোকৰ আত্মসচেতনতা বেছি। সামাজিক নীতি-নিয়ম বা বাধাপ্ৰাপ্ত পৰিৱেশত তেওঁলোকে প্ৰায়ে অস্বস্তি অনুভৱ কৰে। ব্যক্তিগতভাৱে স্বাৰ্থকেন্দ্ৰিক আৰু সেয়ে সকলো নিজৰ ভিতৰতে ৰাখে মানুহৰ লগত যোগাযোগ স্থাপন কৰাত অসুবিধা হয়। সাধাৰণতে শান্ত, চিন্তাশীল আৰু কলাত্মক।

যদি কাৰোবাৰ শৰীৰৰ ধৰণ মেছ’মৰ্ফিক হয়,
তেন্তে শ্বেলডনে কয় যে তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ ধৰণ সাধাৰণতে অতি আকৰ্ষণীয়। সাধাৰণতে ইহঁতৰ মূৰ ডাঙৰ, কঁকাল পাতল আৰু কান্ধ ধুনীয়া হয়। ইহঁতৰ আকৰ্ষণীয় হাত-ভৰি অতি শক্তিশালী। এই ধৰণৰ নাৰীৰ দেহ বক্ৰ আৰু পুৰুষৰ দেহ বক্ৰ ইহঁতৰ শৰীৰত চৰ্বি কম থাকে তেওঁ নিয়মিতভাৱে শাৰীৰিক ব্যায়াম কৰি ভাল পায় যাতে তেওঁৰ শৰীৰটো ভাল হয়। তেওঁলোকৰ সাহস যথেষ্ট উচ্চ লগতে তেওঁলোকে দৃঢ়প্ৰতিজ্ঞ আৰু নতুন প্ৰত্যাহ্বান গ্ৰহণ কৰিবলৈ ভাল পায়। গোপনে বা মুকলিকৈ ক্ষমতা বিচাৰে এই গুণৰ বাবেই ইহঁতৰ প্ৰভাৱশালী হোৱাৰ সম্ভাৱনাও আছে ।


আৰু পঢ়ক
>> নিজতকৈ বয়সত ডাঙৰ মহিলাৰ প্ৰেমত পৰিছে নেকি ? এনেদৰে কৰক নিয়ন্ত্ৰণ
>> লৰাবোৰে ছোৱালীতকৈ বেছি কিয় বিবাহিত মহিলাৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হয় ?


যদি কোনোবাই শৰীৰৰ ধৰণ এণ্ড’মৰ্ফিক হয়,
তেন্তে শ্বেলডনে কয় যে শৰীৰৰ ধৰণটো হ’ল বহল নিতম্ব আৰু মোটামুটি ষ্টকি ফিজিক্স। ৰূপ নাচপতি আকৃতিৰ সাধাৰণতে ইহঁতৰ হাত আৰু উৰুত চৰ্বি থাকে। তেওঁলোকৰ ব্যক্তিত্ব যথেষ্ট মিশ্ৰিত লগতে তেওঁলোকৰ ব্যক্তিত্ব শিথিল, সহনশীল আৰু শিথিল সুখী হৈ আছে প্ৰেমিক আনকি মেজাজবোৰো বৰ ভাল । তেওঁলোকৰ মাজত হাস্যৰসও আছে খাবলৈ আৰু খুৱাবলৈ ভাল পায়। কিন্তু তেওঁলোকেও মৰম পাব বিচাৰে ।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment