আপুনিও YouTubeৰ ভিডিঅ’ ১৭ মিনিটতকৈ বেছি সময় চায় নেকি? যদি চায় তেন্তে…

ইউনিভাৰ্চিটি অৱ এচেক্সৰ গৱেষণাৰ মতে, ১৭ মিনিট ধৰি ইউটিউবত ভিডিঅ’ চোৱাটোৱে আপোনাৰ চিন্তাধাৰাত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। মাত্ৰ এজন ইউটিউবাৰে ১৭ মিনিট ধৰি নিজৰ সংগ্ৰামৰ কথা কোৱা চাই থাকিলে পক্ষপাতিত্ব হ্ৰাস পাব পাৰে। গৱেষণাত অংশগ্ৰহণ কৰা সকলৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি থকা পক্ষপাতিত্ব ৮ শতাংশ হ্ৰাস পোৱাৰ লগতে দৰ্শকৰ মাজত আন্তঃগোষ্ঠী উদ্বেগ ১১ শতাংশ হ্ৰাস পোৱা দেখা যায।

এই বিষয়ে অলপ বেছিকৈ জানো আহক..
আচলতে এই মানসিকতাই আমি যিকোনো বস্তু বা ব্যক্তিক নেদেখাকৈ, বুজি নোপোৱাকৈ আৰু ওজন নকৰাকৈয়ে যিকোনো সঠিক বা ভুল ধাৰণা কৰি লওঁ। পক্ষপাতিত্ব বুলিলে কোনো ব্যক্তি, বস্তু, তথ্য বা পৰিঘটনাৰ বিষয়ে পূৰ্বৰ বিচাৰক বুজোৱা হয়। উদাহৰণস্বৰূপে, সাধাৰণ বিশ্বাস অনুসৰি যদি গ্ৰাম্য মানুহৰ কথা উল্লেখ থাকে, তেন্তে আমাৰ মনত অজ্ঞান আৰু অন্ধবিশ্বাসী এজন ব্যক্তিৰ প্ৰতিচ্ছবি গঢ় লৈ উঠে। আনহাতে চহৰীয়া মানুহৰ কথা আহিলে তেতিয়া এজন চতুৰ ব্যক্তিৰ ছবি আৰু এলেহুৱা মানুহ বুলিয়ে আমাৰ মনলৈ এখন ছবি আহে।

চাইন্টিফিক ৰিপ’ৰ্টছত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত গৱেষকসকলে ৰিপ’ৰ্ট কৰিছে যে ইউটিউবাৰৰ প্ৰতি মানুহে এক বেলেগ মনোভাৱ অনুভৱ কৰে, যাক পেৰাচ’চিয়েল ৰিলেচন বুলি কোৱা হয় আৰু ইয়াৰ প্ৰভাৱ মানুহৰ আচৰণত পৰে। গৱেষণাৰ মতে এগৰাকী মহিলাৰ ভিডিঅ’ চাই শ শ লোকে এই অধ্যয়নত অংশ লৈছিল। ফলত তেওঁলোকৰ বহুতৰে সীমাবদ্ধ ব্যক্তিত্ব বিকাৰ (BPD) হৈছিল আৰু এই গৱেষণাত তেওঁলোকৰ অৱস্থাৰ বিষয়ে সাধাৰণ ভুল ধাৰণাসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছিল।

গৱেষণাৰ মতে, ইয়াৰ বিষয়বস্তু মাত্ৰ ১৭ মিনিট চোৱাৰ পিছতে মানুহৰ মাজত স্পষ্ট পক্ষপাতিত্ব আৰু আন্তঃগোষ্ঠী উদ্বেগৰ মাত্ৰা কমি যায়। মানুহৰ চিন্তাধাৰাত প্ৰভাৱ পৰে। লগতে মানুহৰ মনোভাৱ ভিডিঅ’টিত দেখুৱাৰ দৰেই হৈ পৰে একক পক্ষপাতিত্ব। যদি ভিডিঅ’টিত ভুল তথ্যও দিয়া হয় তেতিয়াও সকলো দৰ্শকে সেয়া সঁচা বুলি এক মনোভাৱ গঢ়ি লোৱা দেখা যায়।

CopyAMP code

Leave a Comment