বেংকত সৰ্বাধিক কিমান টকা ৰাখিব পাৰি জানি লওক, নহ’লে বিপদত পৰিব

ডাকঘৰৰ বাহিৰেও বহু লোক নিৰাপদ বিনিয়োগৰ বাবে বেংকৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰ্ভৰশীল। অৱশ্যে বেংকত জমা কৰিবলগীয়া এটা নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ ধন আছে। বেংকত অধিক ধন ৰাখিলে আই টি বিভাগৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে।

বেংকত মূলতঃ চেভিংছ, কাৰেণ্ট আৰু বেচিক চেভিংছ বেংক জমা একাউণ্টত ধন জমা কৰিব পাৰি। কিন্তু এই তিনিবিধ বেংক একাউণ্টৰ মাজত বহু পাৰ্থক্য আছে। বেছিভাগ মানুহেই সহজ ধনৰ লেনদেনৰ বাবে চেভিংছ একাউণ্ট খুলি দিয়ে। হ্ৰস্বম্যাদী পৰিকল্পনাৰ বাবে এই ধৰণৰ একাউণ্ট অতি উপযোগী।

আনহাতে ব্যৱসায়িক লেনদেনত কাৰেণ্ট একাউণ্টৰ প্ৰয়োজন হয়। কিন্তু গ্ৰাহকে সঞ্চয় একাউণ্টত যি সুতৰ সুবিধা পায় সেয়া চলিত একাউণ্টত পোৱা নাযায়। যদি কোনো গ্ৰাহকৰ বেংকত বেচিক চেভিংছ ডিপজিট একাউণ্ট আছে, তেন্তে তেওঁক সুকীয়া চেভিংছ একাউণ্টৰ প্ৰয়োজন নাই। সহজ বিত্তীয় লেনদেনৰ বাবে বেছিভাগ মানুহৰে প্ৰথম পছন্দ হৈছে চেভিংছ একাউণ্ট।

নিজৰ সুবিধা অনুযায়ী এই তিনিবিধ একাউণ্টত ধন জমা কৰাৰ এটা নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণ থাকে। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ নিয়ম অনুসৰি এজন গ্ৰাহকে নিজৰ চেভিংছ একাউণ্টত সৰ্বাধিক ১ লাখ টকা ৰাখিব পাৰিব। কিন্তু পিছত এইটো সলনি কৰি বৰ্তমান সৰ্বোচ্চ পৰিমাণ ২ লাখ টকা। যদি কোনো গ্ৰাহকৰ একাউণ্টত এই পৰিমাণতকৈ অধিক ধন থাকে তেন্তে আই টি বিভাগে প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। বৰ্তমান বেংকটোৰ গ্ৰাহকৰ সুবিধাৰ বাবে বিভিন্ন আঁচনি আছে। কোনটো প্ৰকল্প লাভজনক হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে সেইটো গ্ৰাহকে নিজেই সিদ্ধান্ত ল’ব লাগিব।

প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ সঠিকভাৱে জমা দিলে সহজেই বেংক একাউণ্ট খুলি টকা জমা কৰিব পাৰিব। কিন্তু এই ক্ষেত্ৰত সাৱধান হোৱাটো প্ৰয়োজনীয় যাতে জমা কৰা ধনৰ পৰিমাণ সৰ্বোচ্চ সীমা অতিক্ৰম নকৰে। তাৰ পিছত আৰ্থিক দুৰ্নীতিত আবদ্ধ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। বহুতে সেয়েহে প্ৰয়োজনীয় ধন ঘৰতে জমা কৰি ৰাখে বা সেই ধন মাটি-ঘৰ কিনাত ব্যয় কৰে।

বেংকসমূহ এতিয়াও সাধাৰণ মানুহৰ বাবে আটাইতকৈ বিশ্বাসযোগ্য প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। সেয়ে বেংকৰ নিয়মাৱলী অনুসৰি সৰ্বাধিক ধন সঞ্চয় কৰিব পৰা যায় জানি এটা নিৰ্দিষ্ট একাউণ্টত ধন জমা কৰিব পাৰি। ফলত ভৱিষ্যত বহুত বেছি সুৰক্ষিত হ’ব।

Leave a Comment