Pan Card Aadha Update, যদি আপোনাৰ PAN কাৰ্ড আছে তেন্তে এতিয়াই সাৱধান হওক, নহ’লে জৰিমনা হ’ব ১০,০০০ টকা !

আজিকালি আন চৰকাৰী কাম-কাজলৈ বেংকিং সেৱাৰ বাবে কেতিয়াবা পেন কাৰ্ডৰ প্ৰয়োজন হয়। যদি আপোনাৰ PAN card নাই তেন্তে আপুনি যিকোনো সময়তে গুৰুত্বপূৰ্ণ কামৰ মাজত আবদ্ধ হৈ পৰিব পাৰে। কিন্তু আজিকালি প্ৰায় সকলোৱে নিজাকৈ পান কাৰ্ড বনাইছে। যদি আপোনাৰ PAN কাৰ্ড আছে তেন্তে আপুনি যিকোনো বেংকিং বা ব্যৱসায়ত সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। কিন্তু চলিত বৰ্ষত বাজেট ঘোষণাৰ পিছত এই পান কাৰ্ডৰ বাবে ১০ হাজাৰ টকা জৰিমনা ভৰিব লগা হ’ব পাৰে। কিন্তু কিয় ? জানিবলৈ সম্পূৰ্ণ পঢ়ক, লগতে তলত ভিডিও দিয়া আছে চাব পাৰে !

আচলতে শেহতীয়াকৈ আয়কৰ বিভাগে পেন কাৰ্ড সম্পৰ্কে এটা ডাঙৰ আপডেট দিছে, যিটো প্ৰতিজন পেন কাৰ্ডধাৰীয়ে জনাটো প্ৰয়োজন। অন্যথা তেওঁলোকে বহু সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। আয়কৰ বিভাগে কিছুদিন পূৰ্বে এক অধিসূচনা জাৰি কৰিছিল যে আপোনাৰ পেন কাৰ্ড আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে লিংক কৰাটো বাধ্যতামূলক। এই সংযোগৰ বাবে এটা সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। সেই সময়সীমাৰ ভিতৰত লিংক নকৰাৰ ফলত আপোনাৰ পেন কাৰ্ড জৰিমনা আৰু বাতিল হ’ব। এই লিংকটো কিমান তাৰিখে কৰিব ?

আয়কৰ বিভাগৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে, ২০২৩ চনৰ ৩১ মাৰ্চৰ পূৰ্বে যদি আপুনি পান কাৰ্ড আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে লিংক নকৰে তেন্তে ১০ হাজাৰ টকা জৰিমনা বিহা হ’ব। লগতে এই কাম নকৰিলে ২০২৩ চনৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা আপোনাৰ পেন কাৰ্ড নিষ্ক্ৰিয় হৈ যাব। যদি পেন কাৰ্ড নিষ্ক্ৰিয় কৰা হয় তেন্তে আপুনি বেংক সম্পৰ্কীয় যিকোনো কামত সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব।

আপোনালোকক জনাওঁ যে আপুনি ঘৰতে আধাৰ আৰু PAN কাৰ্ড লিংক কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি প্ৰথমে অফিচিয়েল ৱেবছাইট incometaxindiaefiling.gov.in ত ক্লিক কৰিব লাগিব। তাত আইডি, পাছৱৰ্ড আৰু জন্ম তাৰিখ ব্যৱহাৰ কৰি পৰ্টেলত লগইন কৰিব লাগিব। লগইনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ব্যৱহাৰকাৰী আইডি হ’ল আপোনাৰ PAN (স্থায়ী একাউণ্ট নম্বৰ)। ইয়াৰ লগতে আপোনাৰ পেনক আধাৰৰ সৈতে সংযোগ কৰিবলৈ এটা পপ আপ উইণ্ড’ও খোল খাব।

লিংক কৰিবলৈ আপুনি মেনু বাৰত থকা ‘Profile Settings’ ত ক্লিক কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত ইয়াৰ হোম পেজত ‘Link Aadhaar’ ত ক্লিক কৰিব লাগিব। প্ৰয়োজনীয় তথ্য পূৰণ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ পেন কাৰ্ড আৰু আধাৰ কাৰ্ড লিংক হ’ব।

CopyAMP code

Leave a Comment