SBI লৈ আহিছে ধামকা আঁচনি, এইবাৰ টকা দুগুণ হ’ব নিশ্চিত। জানক সম্পূৰ্ণ তথ্য

WhatsApp Follow

SBI FD Scheme: টকা সঞ্চয় কৰি দুগুণ কৰাৰ কথা ভাবিলে কেৱল ষ্টক মাৰ্কেটহে মনলৈ আহে। কিন্তু ইয়াৰ লগত জড়িত ৰিস্কৰ বাবে বহুতে বিনিয়োগ কৰিবলৈ ভাল নাপায়। গতিকে আজি আপুনি SBI ৰ FD scheme ৰ বিষয়ে জানিব, য’ত বিনিয়োগ কৰিলে আপোনাৰ ধন নিশ্চিতভাৱে দুগুণ হ’ব। SBI ৰ বহুতো FD আঁচনি আছে, ৭ দিনৰ পৰা ১০ বছৰলৈকে। কিন্তু ইয়াত টকা দুগুণ কৰিব জানেনে? নাজানিলে আজিৰ লেখাটোত গম পাব।

SBI ৰ DF আঁচনি

ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকত বিভিন্ন ধৰণৰ এফ ডি (ফিক্সড ডিপজিট) আঁচনি আছে। বিনিয়োগ কৰাৰ সময়ত আপোনাৰ বাবে সৰ্বোত্তম এফ ডি বাছি ল’ব পাৰে। ইয়াত আপুনি ৭ দিনৰ পৰা ১০ বছৰলৈকে এফ ডিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এছ বি আইয়ে তেওঁলোকৰ ফিক্সড ডিপ’জিটৰ ৩ৰ পৰা ৬.৫ শতাংশ সুত আৰু জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে ৩.৫ শতাংশৰ পৰা ৭.৫ শতাংশ সুত আগবঢ়ায়।

ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক হোৱাৰ বাবে ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক (SBI) অন্যতম বিশ্বাসযোগ্য বেংক। গতিকে যদি আপুনি ইয়াত ধন বিনিয়োগ কৰে তেন্তে ৰিস্কৰ ভয় নাথাকিব।

টকা দুগুণ কেনেকৈ কৰিব?

যদি আপুনি ৰিস্কমুক্তভাৱে আপোনাৰ ধন সঞ্চয় আৰু দুগুণ কৰিব বিচাৰে তেন্তে ষ্টেট বেংক অৱ ইণ্ডিয়া ফিক্সড ডিপ’জিট আঁচনি আপোনাৰ বাবে এটা ভাল বিকল্প হ’ব পাৰে। যদি আপুনি ইয়াত ১০ বছৰৰ FD ত বিনিয়োগ কৰে তেন্তে ইয়াত আপুনি দুগুণ ৰিটাৰ্ণ পাব।

ধৰি লওক আপুনি ১০ বছৰৰ বাবে ১ টকাৰ টাৰ্গেট এফ ডি বনাইছে। SBI FD কেলকুলেটৰৰ মতে ৬.৫ শতাংশ সুতৰ হাৰত ১০ বছৰৰ পাছত সেই ধনৰ ওপৰত ৯০,৫৫৫ টকা সুত পাব। অৰ্থাৎ ১ টকাৰ টাৰ্গেট বিনিয়োগ কৰিলে ১০ বছৰত মুঠ ১,৯০,৫৫৫ টকা ৰিটাৰ্ণ পাব, যিটো প্ৰায় দুগুণ।

লগতে যদি আপুনি এজন জ্যেষ্ঠ নাগৰিক হয় তেন্তে আপুনি ৭.৫ শতাংশ সুত পাব। এই ক্ষেত্ৰত ১০ বছৰৰ পাছত ১ টা টাৰ্গেট টকাৰ সুত ১,১০,২৩৪ টকা হ’ব। অৰ্থাৎ ১ টকাৰ টাৰ্গেট এফ ডি কৰিলে ১০ বছৰৰ পাছত মুঠ ২,১০,২৩৪ টকা ৰিটাৰ্ণ পাব, যিটো দুগুণতকৈও অধিক।

শ্বেয়াৰ বজাৰত ৰিস্ক নথকাকৈ আপোনাৰ ধন দুগুণ কৰাৰ বাবে SBI ৰ FD এটা ভাল বিকল্প হ’ব পাৰে। ১০ বছৰৰ বাবে ষ্টেট বেংক FD বিনিয়োগ কৰি আপুনি আপোনাৰ ধন দুগুণ কৰিব পাৰে। ইয়াত আপুনি ৩ৰ পৰা ৬.৫ শতাংশ সুত পাব আৰু যদি আপুনি জ্যেষ্ঠ নাগৰিক হয় তেন্তে ৩.৫ৰ পৰা ৭.৫ শতাংশ সুত পাব।

Disclaimer: এই আর্টিকেলটো কেৱল শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে লিখা হৈছে। বিত্তীয় বাৰ্তাই কাকো বিনিয়োগ কৰিবলৈ উৎসাহিত বা বাধ্যতামূলক নকৰে। বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ বিত্তীয় উপদেষ্টাৰ পৰামৰ্শ লওক। বিনিয়োগৰ ফলত আপুনি হোৱা কোনো আৰ্থিক লোকচানৰ বাবে ফাইনেন্স বার্তাই কোনো কাৰণতে দায়ী নহ’ব।

Leave a Comment