২০২৪ চনত কন্যাৰ নামত ১০ হাজাৰ টকা জমা কৰি ৫ লাখ টকা পাব

WhatsApp Follow

SUKANYA SAMRIDDHI YOJANA IN BENGALI: মহিলাৰ শিক্ষাৰ উন্নতিৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিভিন্ন আঁচনি আৰম্ভ কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ “বেটি বচাও বেটি পঢ়াও” অভিযানৰ জৰিয়তে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ শুভাৰম্ভ কৰা হয়। কন্যা সন্তানৰ নামত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট খুলি টকা বিনিয়োগ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে যৌৱনকালত তেওঁৰ উচ্চ শিক্ষা বা বিবাহৰ বাবে ৫ লাখ টকা লাভ কৰিব পাৰিব।

যদি আপোনাৰ কন্যা সন্তান আছে আৰু যদি আপুনি আপোনাৰ ছোৱালীৰ ভৱিষ্যতক লৈ চিন্তিত তেন্তে এই চৰকাৰী আঁচনিখন আপোনাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰতিজন অভিভাৱকে নিজৰ কন্যাৰ নামত এই একাউণ্ট খুলি কন্যাৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিব লাগিব।

যদি আপোনাৰো ঘৰত কন্যা সন্তান আছে আৰু আপুনি আপোনাৰ ছোৱালীৰ ভৱিষ্যতক লৈ চিন্তিত আৰু আপুনি আপোনাৰ কন্যাৰ নামত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত একাউণ্ট খুলিব বিচাৰে তাইৰ ভৱিষ্যত ভাল কৰিবলৈ তেন্তে আপুনি সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টৰ বিষয়ে অধিক জানিব লাগিব। আজিৰ প্ৰতিবেদনত ২০২৪ চনত কল্যাণৰ নামত আপোনাৰ সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট খুলি ছোৱালীজনী ডাঙৰ হ’লে ৫ লাখ টকা কেনেকৈ পাব পাৰে সেই বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা (Sukanya Smridhi Yojana)

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এখন জনপ্ৰিয় আঁচনি হৈছে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা। ডাকঘৰৰ বাহিৰেও আপুনি সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট ভাঙি খুলিব পাৰে। ১০ বছৰৰ তলৰ বয়সত আপুনি আপোনাৰ কন্যাৰ নামত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট খুলিব পাৰিব। এই আঁচনিখনত আপুনি বছৰি নূন্যতম ২৫০ টকাৰ পৰা সৰ্বাধিক ১.৫ লাখ টকা জমা কৰিব পাৰিব।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ আঁচনিত ধন জমা কৰিলে বৰ্তমান ৮% হাৰত সুত পাব। যদি আপুনি কোনো কাৰণত আপোনাৰ বাসস্থান সলনি কৰে তেন্তে আপুনি আপোনাৰ সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট বেংকৰ পৰা ডাকঘৰলৈ, ডাকঘৰৰ পৰা বেংকলৈ, এটা ডাকঘৰৰ পৰা আন এটা ডাকঘৰলৈ আৰু এটা বেংকৰ পৰা আন এটা বেংকলৈ ট্ৰেন্সফাৰ কৰিব পাৰে।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ একাউণ্টৰ নিয়ম

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টৰ কাৰ্যকাল ২১ বছৰ কিন্তু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টত মাত্ৰ ১৫ বছৰলৈকে ধন জমা কৰিব লাগিব আৰু ২১ বছৰৰ পিছত কন্যাৰ পৰিপক্ক হ’লে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ ধন সুতসহ ঘূৰাই পাব। অৰ্থাৎ আপুনি কন্যাৰ নামত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট খোলাৰ দিনৰে পৰা ১৪ বছৰলৈকে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত ধন জমা কৰিব লাগিব অৰ্থাৎ ১৫ বছৰৰ আগতে টকা জমা কৰিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত কোনো ধৰণৰ টকা জমা কৰিব নালাগে ১৫ৰ পৰা ২১ বছৰ। তাৰ পিছত একাউণ্ট খোলাৰ ২১ বছৰৰ পিছত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ পৰিপক্ক হয়।

লগতে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ সন্দৰ্ভত বিভিন্ন নিয়ম-নীতি আছে, কোনো বছৰত আঁচনিখনত টকা জমা নহ’লে কি হ’ব? মেচিউৰিটিৰ আগতে একাউণ্টৰ পৰা সকলো ধন উলিয়াব পাৰিবনে? কি কি ক্ষেত্ৰত একাউণ্ট স্থগিত ৰখা হয়? আৰু আপুনি কেনেকৈ নিলম্বিত একাউণ্ট পুনৰ আৰম্ভ কৰিব পাৰে তাৰ বিতংভাৱে জানিবলৈ তলৰ প্ৰতিবেদন পঢ়ক।

আৰু পঢ়ক
>> Flipkart ৰ পৰা মোবাইলৰ জৰিয়তে ৫ লাখ টকা পৰ্যন্ত ঋণ লাভ কৰক।
>> ফিক্সড ডিপ’জিটৰ ওপৰত কোনটো বেংকে সৰ্বাধিক সুত দিয়ে ?

২০২৪ চনত এই আঁচনিখনত কন্যাৰ নামত টকা জমা কৰি ৫ লাখ টকা কেনেকৈ পাব

যদি আপুনি ২০২৪ চনত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত আপোনাৰ কন্যাৰ বাবে একাউণ্ট খুলি প্ৰতি বছৰে ১০ হাজাৰ টকা জমা দিয়ে তেন্তে মুঠ ১৫ বছৰৰ বাবে জমা কৰিব লাগিব। ১৫ বছৰত মুঠ ১ লাখ ৫০ হাজাৰ টকা জমা কৰিব লাগিব। ৮ শতাংশ সুতত আপুনি ২১ বছৰত মুঠ ৩ লাখ ১৫ হাজাৰ ৩৭৩ টকা সুত পাব। অৰ্থাৎ ২০৪৫ চনত ২১ বছৰৰ পিছত মেচিউৰিটিৰ সময়ত মুঠ ৰিটাৰ্ণ হ’ব (১,৫০,০০০+৩,১৫,৩৭৩) টকা = ৪,৬৫,৩৪০ টকা

এই ক্ষেত্ৰত যদি আপুনি প্ৰতি বছৰে ১০ হাজাৰ টকাৰ অলপ বেছি জমা দিয়ে তেন্তে মেচিউৰিটিৰ সময়ত ৫ লাখ টকা পাব। লগতে কন্যাৰ বয়স ১৮ বছৰ হ’লে তাইৰ উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে আধা টকা উলিয়াব পাৰি আৰু তাইৰ বিয়াৰ বাবে টকা উলিয়াব পাৰি। এনে ক্ষেত্ৰত ছোৱালীজনীৰ বিয়াৰ তিনিমাহ আগতে ধন উলিয়াবলৈ আবেদন দাখিল কৰিব লাগে।

Disclaimer: এই আর্টিকেলটো কেৱল শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে লিখা হৈছে। বিত্তীয় বাৰ্তাই কাকো বিনিয়োগ কৰিবলৈ উৎসাহিত বা বাধ্যতামূলক নকৰে। বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ বিত্তীয় উপদেষ্টাৰ পৰামৰ্শ লওক। বিনিয়োগৰ ফলত আপুনি হোৱা কোনো আৰ্থিক লোকচানৰ বাবে ফাইনেন্স বার্তাই কোনো কাৰণতে দায়ী নহ’ব।

Leave a Comment