এই কাম সম্পূৰ্ণ নহ’লে আধাৰ কাৰ্ড বাতিল কৰা হ’ব ! কামটো হৈছে –

WhatsApp Follow

আধাৰ কাৰ্ড (UIDAI Aadhaar Card) সকলো ভাৰতীয়ৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিচয় পত্ৰ। চৰকাৰী যিকোনো সুবিধা লাভ কৰিবলৈ আধাৰ কাৰ্ড বাধ্যতামূলক। বৰ্তমান চৰকাৰে ৰেচনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বেংক একাউণ্টলৈকে সকলো ক্ষেত্ৰতে আধাৰ কাৰ্ড লিংক কৰাটো বাধ্যতামূলক কৰিছে। অন্যথা ব্যক্তিজন সুবিধাৰ পৰা বঞ্চিত হ’ব। এই সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বাৰে বাৰে আপত্তি উত্থাপন কৰি আহিছে। এইবাৰ আধাৰ কাৰ্ড সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আন এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

Blue Aadhaar Card Update Mandatory By UIDAI

যাৰ ফলত কোটি কোটি লোকৰ আধাৰ কাৰ্ড বাতিল হ’ব পাৰে ! কাৰ বাবে এই ঘোষণা ? এই কাম নকৰিলে কি ক্ষতি হ’ব ? এক ঘোষণাৰ জৰিয়তে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কয় যে পাঁচ বছৰ অতিক্ৰম কৰা শিশুৰ পিতৃ-মাতৃয়ে বাধ্যতামূলকভাৱে সন্তানৰ আধাৰ কাৰ্ড আপডেট কৰিব লাগিব। অন্যথা আধাৰ কাৰ্ড অবৈধ বুলি গণ্য কৰা হ’ব। তলত সবিশেষ চাওক –

Blue Aadhaar Card

আধাৰ নিয়ন্ত্ৰণ সংস্থা অৰ্থাৎ UIDAI-য়ে সৃষ্টি কৰা পৰম্পৰাগত আধাৰ কাৰ্ডত আমি ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাৰ তিনিটা ৰং দেখিবলৈ পাওঁ। ওখৰ, বগা, সেউজীয়া। কিন্তু জানেনে ? আন এক বিশেষ প্ৰকাৰৰ আধাৰ, যাৰ ৰং নীলা। এই নীলা ৰঙৰ আধাৰ কাৰ্ডখন মূলতঃ পাঁচ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে। এই কাৰ্ডখন প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০১৮ চনত সৃষ্টি কৰা হৈছিল।

এই ধৰণৰ আধাৰ কাৰ্ডৰ নাম ‘Baal Aadhaar’। ইয়াৰ নীলা ৰঙৰ ডিজাইনো তেতিয়া প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল। ইয়াৰ আগতে যেতিয়া আধাৰ কাৰ্ড প্ৰথম প্ৰৱৰ্তন হৈছিল তেতিয়া শিশুৱে এই কাৰ্ড লাভ কৰাৰ কোনো ব্যৱস্থা নাছিল। গতিকে তেতিয়া ল’ৰা-ছোৱালীবোৰক এই কাৰ্ডৰ প্ৰয়োজন নাছিল। কিন্তু শেহতীয়াকৈ চৰকাৰে বিদ্যালয়ত নামভৰ্তিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বহু গুৰুত্বপূৰ্ণ কামৰ বাবে শিশুৰ বাবে আধাৰ কাৰ্ড বাধ্যতামূলক কৰিছে। সেইবাবেই ই-আধাৰ কাৰ্ড সংস্থা UIDAI-য়ে প্ৰস্তুত কৰিছে বিশেষ আধাৰ কাৰ্ড। ইয়াত নীলা ৰং ব্যৱহাৰ কৰি পাঁচ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ কাৰ্ড সাধাৰণ আধাৰ কাৰ্ডৰ পৰা পৃথক কৰা হৈছে।

আৰু পঢ়ক – টকা থাকিলেই কিনিব নোৱাৰে সোণ, এই কাগজৰ প্ৰয়োজন হ’ব !

Blue Aadhaar Card Properties

  • ১) শিশুৰ বাবে এই নীলা আধাৰ কাৰ্ড প্ৰাপ্তবয়স্কৰ বাবে সেউজীয়া আধাৰ কাৰ্ডৰ পৰা একেবাৰে পৃথক। কিন্তু এটা সাদৃশ্য আছে যিটো হ’ল দুয়োবিধ আধাৰ কাৰ্ড ইউআইডিএআইয়ে ১২ অংকৰ নম্বৰ হিচাপে ইউআইডি হিচাপে দিয়ে।
  • ২) পাৰ্থক্যটো হ’ল, ইউআইডিএআইৰ নিয়ম অনুসৰি নীলা আধাৰ কাৰ্ড সৃষ্টি কৰিবলৈ শিশুৰ আইৰিছ আৰু বায়’মেট্ৰিক (আধাৰ কাৰ্ড বায়’মেট্ৰিক) স্কেন কৰাটো বাধ্যতামূলক নহয়। তাৰ পৰিৱৰ্তে এই ক্ষেত্ৰত বায়’মেট্ৰিক প্ৰদান কৰিব লাগিব শিশুটিৰ পিতৃ বা মাতৃয়ে।
  • ৩) ভাৰত চৰকাৰৰ নিয়ম অনুসৰি শিশুটিৰ পাঁচ বছৰ বয়স সম্পূৰ্ণ হ’লেই অভিভাৱকসকলে এই নীলা আধাৰ কাৰ্ডখন আপডেট কৰাটো বাধ্যতামূলক। অন্যথা পাঁচ বছৰৰ পাছত আৰু বৈধ নহ’ব আধাৰ কাৰ্ড। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সকলোকে পুনৰ এই কাম কৰিবলৈ সকীয়াই দিছে।
  • ৪) শিশুৰ নীলা আধাৰ কাৰ্ড আমাৰ দৰে অনলাইনত জেনেৰেট কৰিব নোৱাৰিব। এই ক্ষেত্ৰত প্ৰথমে শিশুটিৰ পিতৃ-মাতৃয়ে ইউআইডিএআইৰ পৰা এপইণ্টমেণ্ট ল’ব লাগে। তাৰ পিছত তেওঁলোকে এটা তাৰিখ আৰু সময় দিয়ে।

এই সময়সীমাত অভিভাৱকসকলে নিজৰ সন্তানৰ সৈতে ওচৰৰ আধাৰ গ্ৰাহক সেৱা আধাৰ সেৱা কেন্দ্ৰত উপস্থিত থাকিব লাগিব। তাত শিশুটিয়ে আধাৰ কাৰ্ড নামভৰ্তিৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব। এনে ক্ষেত্ৰত নথি হিচাপে শিশুটিৰ জন্মৰ প্ৰমাণ পত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ’ব আৰু পিতৃ-মাতৃৰ যিকোনো এজনৰ পৰিচয় প্ৰমাণো প্ৰয়োজন হ’ব।

শেষ তাৰিখ চাবলৈ তলত ক্লিক কৰক 👇👇

Click Here

Leave a Comment