কি ৰং কুকুৰে দেখিলে খং কৰে ? উত্তৰ শুনি আচৰিত হ’ব !

WhatsApp Follow

আমাৰ চৌপাশে বহু কথাই ঘটি আছে যিবোৰ আমি সবিশেষ নাজানিলেও দেখি আচৰিত হৈ পৰো। দৈনন্দিন জীৱনত এনে আশ্চৰ্যজনক ঘটনাৰ সংখ্যাও কম নহয়। আমাৰ বৈজ্ঞানিক চিন্তাধাৰাই সকলো কথা যুক্তিৰে বিচাৰ কৰিব বিচাৰে।

অৱশ্যে এই জীৱনটো নিগনি দৌৰ গতিকে জীয়াই থাকিবলৈ বহুত সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰয়োজন। ঠিক যেনেকৈ আজিকালি যিকোনো চাকৰিৰ প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত সাধাৰণ জ্ঞান বা GK অংশ থাকে। গতিকে চাকৰিৰ পৰীক্ষাত ভালদৰে উত্তীৰ্ণ হ’বলৈ সাধাৰণ জ্ঞান থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

এই চাকৰি প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ GK। যিয়ে এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ শুদ্ধকৈ দিব পাৰিব তেওঁ আনতকৈ কেইখোজমান আগুৱাই যাব। আজিৰ প্ৰতিবেদনত আপোনালোকক কিছুমান সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নৰ বিষয়ে ক’ম যিবোৰে আপোনাক আচৰিত কৰি তুলিব। তদুপৰি এই সকলোবোৰ প্ৰশ্ন জানিলে যিকোনো পৰীক্ষাৰ পৰা উপকৃত হ’ব পাৰে। এই প্ৰশ্নবোৰ আপোনাৰ চাকৰিৰ লিখিত পৰীক্ষা বা যিকোনো সাক্ষাৎকাৰত কামত আহিব।

১) ঘৰত গছ ৰোপণ কৰিলে সাপ নাহে?
উত্তৰ : সৰ্পগন্ধা গছ

২) ভাৰতৰ কোনখন চহৰত সোণালী মন্দিৰ আছে ?
উত্তৰঃ অমৃতসৰ

৩) পূষ্কৰ মেলা কোন ৰাজ্যত অনুষ্ঠিত হয়?
উত্তৰ : ৰাজস্থান

৪)ফুচকা প্ৰথম কোনখন দেশত তৈয়াৰ কৰা হৈছিল?
উত্তৰঃ ভাৰত

৫) কি ৰং কুকুৰে দেখিলে খং কৰে ?
উত্তৰ : ক’লা ৰং

৬) কোনবোৰ শস্য বীজ সিঁচাৰ প্ৰয়োজন নাই?
উত্তৰ : চুপাৰি

৭) চৰাইৰ ৰজা কোন?
উত্তৰ : ঈগল

৮) বেটি বচাও বেটি পঢ়াও প্ৰথম ক’ৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল?
উত্তৰঃ হাৰিয়ানা

Leave a Comment