প্ৰভু বিষ্ণুয়ে কেনেকৈ আৰু কাৰ পৰা লাভ কৰিছিল সুদৰ্শন চক্ৰ ?

আমি সকলোৱে নিশ্চয় ক’ৰবাত ভগৱান বিষ্ণু আৰু তেওঁৰ অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰৰ বিষয়ে পঢ়িছো, শুনিছো বা দেখিছো। সেই অস্ত্ৰবোৰৰ ভিতৰত এটা, যিটো আমি সকলোৱে ভালদৰে জানো। সেয়া হৈছে ভগৱান বিষ্ণুৰ সুদৰ্শন চক্ৰ। পৌৰাণিক হিন্দু কাহিনীত সুদৰ্শন চক্ৰৰ বিষয়ে বিভিন্ন স্থানত বিভিন্ন কাহিনী পোৱা যায়।

হিন্দু ধৰ্মত সকলো দেৱ-দেৱীৰ নিজস্ব বেলেগ বেলেগ অস্ত্ৰ আছে। সুদৰ্শন চক্ৰৰ নাম ভগৱান বিষ্ণুৰ অষ্টম অৱতাৰ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ সৈতে অবিচ্ছেদ্যভাৱে জড়িত। ভগৱান বিষ্ণুৰ ওচৰলৈ এই সুদৰ্শন চক্ৰ ক’ৰ পৰা আহিছিল জানেনে…?

পৌৰাণিক হিন্দু কাহিনী অনুসৰি ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই মহাভাৰতত সুদৰ্শন চক্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। পুৰাণৰ মতে সুদৰ্শন ইমানেই ভয়ানক অস্ত্ৰ আছিল যে এবাৰ এৰি দিয়াৰ পিছত তেওঁ নিজৰ লক্ষ্যক খেদি খেদিছিল আৰু শেষ কৰাৰ পিছত তেওঁ নিজৰ পৰিত্যক্ত ঠাইলৈ উভতি আহিছিল।

পুৰাণৰ মতে সুদৰ্শন চক্ৰ ভগৱান শংকৰে সৃষ্টি কৰিছিল, আৰু পিছলৈ ভগৱান বিষ্ণুৰ হাতত গতাই দিছিল। প্ৰয়োজন সাপেক্ষে ভগৱান বিষ্ণুৱে এই চক্ৰ দেৱী পাৰ্বতীক উপহাৰ দিলে। ইয়াৰ সৈতে জড়িত এটা কাহিনী শিৱ মহাপুৰাণত বৰ্ণনা কৰা হৈছে, যেতিয়া পৃথিৱীত অসুৰৰ অত্যাচাৰ বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পালে আৰু যেতিয়া অসুৰে স্বৰ্গজগতত উপনীত হ’ল, তেতিয়া সকলো দেৱতাই আতংকিত হৈ ভগৱান বিষ্ণুৰ ওচৰলৈ গ’ল, ঈশ্বৰৰ অস্ত্ৰ বিচাৰি দানৱবোৰক পৰাস্ত কৰাৰ প্ৰয়োজন আছিল।

তেতিয়া ভগৱান বিষ্ণু কৈলাশলৈ গৈ শংকৰ ভগৱান পূজা কৰিবলৈ ধৰিলে। ভগৱান বিষ্ণুৱে ভোলেনাথক হাজাৰটা নামেৰে প্ৰশংসা কৰি প্ৰতিটো নামেৰে ভোলেনাথক এজোপা পদুম ফুল আগবঢ়াই থাকিল। তেতিয়া ভোলেনাথে ভগৱান বিষ্ণুক পৰীক্ষা কৰিবলৈ সেই হাজাৰ পদুম ফুলৰ ভিতৰত এটা লুকুৱাই ৰাখিলে।

শিৱৰ ভ্ৰমৰ বাবেই ভগৱান বিষ্ণুৱে এই কথা নাজানিছিল আৰু যেতিয়া তেওঁ এটা ফুল নাপালে তেতিয়া তেওঁ ফুলৰ সলনি এটা চকু ভোলেনাথক আগবঢ়াই দিলে। ভোলেনাথে ভগৱান শ্ৰী হৰিৰ ভক্তি দেখি আনন্দিত হৈ তেওঁৰ সন্মুখত উপস্থিত হৈ তেওঁক বৰ বিচাৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিলে।

তেতিয়া শ্ৰী হৰিয়ে ভোলেনাথৰ পৰা দানৱক হত্যা কৰিবলৈ অজেয় অস্ত্ৰ বিচাৰিলে। ভোলেনাথে সন্তুষ্ট হৈ নিজে নিৰ্মাণ কৰা সুদৰ্শন চক্ৰ ভগৱান শ্ৰী হৰি বিষ্ণুৰ ওচৰত উপহাৰ দিলে। শ্ৰী হৰি এই চক্ৰ পিন্ধিছিল আৰু বহুবাৰ এই চক্ৰৰ সহায়ত দেৱতাসকলে অসুৰৰ অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰিছিল।

সুদৰ্শন চক্ৰটো ভগৱান বিষ্ণুৰ ৰূপৰ লগত চিৰদিনৰ বাবে জড়িত হৈ পৰিল। ইয়াৰ পিছত শ্ৰী হৰিয়ে প্ৰয়োজন সাপেক্ষে এই চক্ৰ মাতৃ পাৰ্বতীক দিলে। মাতৃ পাৰ্বতীৰ পৰা এই চক্ৰ বহু দেৱতাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ ভগৱান পৰশুৰামৰ ওচৰ পালে আৰু ভগৱান পৰশুৰামৰ পৰা এই চক্ৰ শ্ৰীকৃষ্ণৰ ওচৰলৈ আহিল।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। JibonorShongram.in এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।

CopyAMP code

Leave a Comment