শুৱাৰ লগে লগে টোপনি যায় নেকি ? এতিয়া সাৱধান হওক

সকলোৰে বিচনাত শুবলৈ মন যায়। দীঘলীয়া ভাগৰুৱা দিনটোৰ পিছত আঠুৱাখনত মূৰটো থৈ টোপনিৰ দেশলৈ যোৱাতকৈ ভাল কি হ’ব পাৰে? আপুনিও তেনেকৈয়ে ভাবে। কিন্তু

এজন বিখ্যাত টোপনি বিশেষজ্ঞৰ লগত চিনাকি হওঁ আহক- এই কথা শুনিলেই আপোনাৰ চকু কপালত উঠিব। কাৰণ তেওঁ কয়, বিচনাত শুই থকাটো ভাল লক্ষণ নহয়।

ভাৰতৰ টোপনি বিশেষজ্ঞ। ছফী বষ্টকে প’ডকাষ্ট (এবিধ অডিঅ’ শ্ব’)ত টোপনিৰ কথা কৈছিল। তাতে তেওঁ কয়, যদি আঠুৱাখনত মূৰটো থৈ দিয়াৰ লগে লগে টোপনি যায়, তেন্তে আপুনি নিশ্চয় বুজিব যে আপোনাৰ টোপনিৰ অভাৱ হৈছে। আৰু শুই উঠাৰ পাঁচ মিনিটৰ ভিতৰত যদি টোপনি যায় তেন্তে অলপ বেছি সময় শুব। ফলত আপুনি লাভৱান হ’ব।

গতিকে প্ৰশ্নটো স্বাভাৱিক, শুৱাৰ কিমান সময় পিছত টোপনি অহাটো ভাল ? এই সন্দৰ্ভত ডাঃ। ছফীয়ে কয় যে শুৱাৰ ১৫ৰ পৰা ২০ মিনিটৰ ভিতৰত টোপনি অহাটো স্বাভাৱিক। কিন্তু যদি আপুনি ৩০ মিনিট শুই থকাৰ পিছতো টোপনি নাহে আৰু নিয়মিতভাৱে এনেকুৱা হয়, তেন্তে আপুনি বুজিব লাগিব যে আপুনি আপোনাৰ টোপনিৰ অভ্যাস সলনি কৰিব লাগিব।

ভাল টোপনিৰ বাবে কি কৰিব লাগে সেই সন্দৰ্ভত ছফীয়ে কয় যে শৰীৰে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰিলেহে শুব লাগে। আৰু যদি আপুনি শুৱাৰ লগে লগে টোপনি যায়, আৰু যদি এই অৱস্থা বহুদিন ধৰি থাকে, তেন্তে আপোনাক আজিয়েই পলম নকৰাকৈ বিশেষজ্ঞ বা চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

CopyAMP code

Leave a Comment